Co obnáší výměna bezpečnostního zámku

Výměna bezpečnostního zámku není nijak složitá záležitost a zvládne ji každý. Postačí k tomu jen jeden šroubovák a klíč od dveří.

Co obnáší výměna bezpečnostního zámku

Důvody k výměně mohou být různé. Jako nejčastější se uvádí ztráta klíče a „vychozenost“ zámku, kdy mechanismus drhne, klíč se zasekává, nebo je naopak otvor pro něj dlouholetým používáním rozšířený. Běžná životnost zámku je někde mezi 10–15 lety a ovlivňuje ji vše od četnosti užívání, až po nepřízeň počasí, jako je vlhkost či mráz.

Jak vybrat novou cylindrickou vložku

Ještě než však přistoupíme k samotné výměně vložky zámku, je dobré vědět, jak vybrat novou. Jako první bychom měli zjistit rozměr cylindrické vložky. Ten je dán dvěma čísly – vzdáleností od upevňovacího šroubu k okraji kování z vnější a z vnitřní strany. Dále bychom si měli rozmyslet, chceme-li jednostrannou, nebo oboustrannou vložku, tzn. jestli půjde odemykat z obou stran, nebo jen z jedné, a nakonec bychom měli vědět, kterou bezpečnostní třídu cylindrické vložky budeme požadovat. Ty se vyrábějí ve 4 kategoriích, přičemž platí, že čím vyšší číslo, tím vyšší je míra ochrany. Pro vstupní dveře bytu (domu) se doporučuje použít bezpečností vložku minimálně s číslem 3. Při výběru je totiž třeba zohlednit i rozdíl mezi bezpečnostním a běžným zámkem, takže pozor.

5 kroků, jak vyměnit zámek

  1. Vsuňte klíč do vložky a ze zadlabávacího zámku odšroubujte středový šroub přidržující vložku.
  2. Chytněte klíč a trochu jím pootočte. Teprve pak půjde vložku vyjmout.
  3. Vezměte novou vložku a zasuňte dovnitř nový klíč. Všimněte si, že bubínek vložky je opatřen otáčejícím se zubem. Vložku půjde zasunout dovnitř až poté, co pomocí klíče natočíte zub tak, aby byl v rovině s tělem vložky.
  4. Zasuňte vložku a dejte pozor, aby kování nepřesáhla o víc jak o 3 mm. Upevněte ji šroubem.
  5. Správnou funkčnost vložky vyzkoušejte pootočením klíče. Chodí, jak má? Nezadrhává? Lehce se otáčí?

Gratulujeme – máte hotovo!

Výměna zámku – cena

Samozřejmě ne všichni se na výměnu svépomocí cítí. Může se také stát, že z nějakého důvodu vložka jen tak vyměnit nepůjde (je zaseklá, nemáme klíč, …). Proto existuje spousta specializovaných zámečnických firem, které vám s tím rády pomohou. Cena se pohybuje většinou v rozmezí 600–2000 Kč. Záleží na ceníku dané firmy a na závažnosti problému.

Mohlo by vás zajímat