Rozdíl mezi bezpečnostním a běžným zámkem

Co lidé běžně označují slovem “zámek”, do kterého se zasouvá klíč, se ve skutečnosti nazývá cylindrická vložka. Cylindrické vložky se dělí na dva typy: stavební (běžné) a bezpečnostní. A účel bezpečnostní vložky je jasný už z názvu - chránit majetek před zloději. Čím se ale liší od běžné?

Rozdíl mezi bezpečnostním a běžným zámkem

Člověk nikdy neví, zda se jeho byt či dům nestane terčem loupežného činu. Investice do bezpečnostní vložky, která je součástí celkového bezpečnostního uzávěru vašeho domova, není drahá, ale její efekt je nevyčíslitelný. Zde je 5 rozdílů, které bezpečnostní vložky odlišují od běžných:

1 Bezpečnostní zámky jsou testované 

Všechny cylindrické vložky bezpečnostní kategorie prochází přísným nezávislým testováním, podle kterého jsou na základě spolehlivosti, kvality, životnosti či bezpečnosti rozřazeny do tzv. bezpečnostních tříd. Bezpečnostní třída určuje odolnost zámku proti pokusům o jeho překonání. Nejvyšší bezpečnostní třídě odpovídá označení RC6, nejnižší RC1 (najdete i označení BT1-6).

2 Vysoký stupeň ochrany

Bezpečnostní cylindrický zámek poskytuje náležitou ochranu podle bezpečnostní třídy, do které náleží. Cylindrické vložky třídy RC1 a RC2 jsou sice levné, ale jejich odolnost je zanedbatelná. Zkušený zloděj si s nimi dokáže poradit. Bezpečnostní vložka RC3 už pro něj bude těžko překonatelná překážka.

Proto doporučujeme vždy kupovat alespoň 3. třídu zabezpečení. V kombinaci s bezpečnostními dveřmi a kováním je vchod prakticky neproniknutelný. Bezpečnostní cylindrická vložka třídy RC4 je odolná proti všem známým metodám o její překonání: vyhmatání (tzv. locking, racking), odvrtání, metoda SG (bumping) a další. K překonání bezpečnostní vložky RC4 zloděj potřebuje elektrické nástroje a znalost komplikovaných bezpečnostních mechanismů použitých v zámku. Čtvrtou třídu zabezpečení volíme do dveří k soukromým a firemním objektům. Bezpečnostní vložky RC5 a RC6 jsou používány ve vysoce speciálních zařízeních typu elektrárny, banky či vojenského objektu.

1. bezpečnostní třída

Cylindrická vložka této této třídy se pořizuje k brankám, interiérovým dveřím nebo dveřím od společných prostor domu (sklep, atd.).

2. bezpečnostní třída

Bezpečnostní vložka 2. třídy se taktéž využívá ve společných prostorách domu, u vchodových dveří bytových domů, garážových vrat a dveří kanceláří.

3. bezpečnostní třída

Tato bezpečnostní vložka se instaluje do vchodových dveří bytů, rodinných domů a skladů. Vyznačuje se vysokou ochranou proti odvrtání a použití metody „bump-key“. Představuje standard ochrany domu a bytu před běžnými způsoby pokusů o vloupání.

4. bezpečnostní třída

Bezpečnostní cylindrická vložka 4. třídy nachází uplatnění ve speciálně zabezpečených prostorách, ale používá se běžně i pro dveře od bytu a domu. Ochrana odpovídající bezpečnostní třídě 4 je na trhu nejvyšší běžně dostupná úroveň. Tato bezpečnostní cylindrická vložka spolehlivě zabezpečí zvolený objekt, kde jsou kladeny vysoké nároky na ochranu proti všem metodám vloupání. Bezpečnostní vložka je konstruována tak, aby odolala zkušeným zlodějům vybaveným profesionálními nástroji.

Pro maximální zabezpečení je cylindrická vložka dodávána s bezpečnostní kartou, bez které nelze vytvořit kopii klíče. Nevýhodou u této bezpečnostní vložky je zabouchnutí dveří.

5. a 6. bezpečnostní třída

Marně budete hledat cylindrické vložky v bezpečnostní třídě 5 a 6 na běžných e-shopech. Používají se totiž pouze ve vysoce chráněných státních objektech a bankách.

Tip: Pojišťovny budou vaše dveře hodnotit na základě jejich nejslabšího článku. To znamená, že nestačí mít například pouze bezpečnostní vložku 3. třídy, ale i dveře a kování 3. třídy. Všechny komponenty dveří musí splňovat tuto úroveň zabezpečení.

I kdybyste měli vložku RC4, ale dveře pouze 3. třídy, pojišťovna to vyhodnotí jako zabezpečení 3. třídy, a tomu bude odpovídat i vyplácení škod.

3 Bezpečnostní karta

Není možné nechat udělat kopii bezpečnostních klíčů, pokud nejste vlastníkem bezpečnostní karty, kterou obdržíte se zakoupenou vložkou. Žádný zámečník takovou kopii nevytvoří, a je to tedy další důležitý bod ochrany. Na této kartě jsou pak všechny údaje k vyrobení klíče.

Zdroj: Daniel Reche

4 Patentová ochrana

Spousta výrobců vyvinula své vlastní mechanismy, které dveřní zámky brání před konkrétními zlodějskými metodami. Tyto mechanismy si společnosti nechávají patentovat – to znamená, že jsou jedinečné a pro zloděje představují o to větší překážku. Znát všechny mechanismy všech výrobců je doslova nemožné.

5 Volitelné rozšiřující možnosti

Výrobci za malý příplatek nabízejí možnost navolit si specifikaci zámkové vložky a klíče. Tím se myslí kupříkladu prodloužení vložky, ochrana před vlivy počasí v horších podmínkách nebo havarijní funkce (umožňuje odemknout zámek, i když je z jeho druhé strany zasunutý klíč). Abyste se vyvarovali zabouchnutých dveří se zasunutým klíčem, můžete si pořídit bezpečnostní vložku s knoflíkem.

Další funkce, která se může u některých bezpečnostních vložek vyskytovat, je možnost změnit její kódovou kombinaci. To znamená, že lze změnit její vnitřní konfiguraci tak, aby již nešel použít klíč, který se používal doposud. Místo něj se začne používat klíč jiný (k takovému zámku dostanete několik sad klíčů) a není tedy nutná výměna bezpečnostního zámku.

Chcete-li ještě zvýšit ochranu, můžete instalovat přídavný bezpečnostní zámek na dveře. Ten vám jednoduše a levně zvýší počet uzamykacích bodů.


Zdroje:
https://www.zamkarbrno.cz/rozdil-mezi-zamkem-a-cylindrickou-vlozkou
https://zpravyplus.cz/znate-rozdil-mezi-beznym-a-bezpecnostnim-zamkem/
https://www.chatar-chalupar.cz/dverni-zamky-a-vlozky/
https://www.klicovecentrum.cz/bezpecnostni-tridy-vyznate-se-v-nich/

Mohlo by vás zajímat