Co lidé běžně označují slovem “zámek”, do kterého se zasouvá klíč, se ve skutečnosti nazývá cylindrická vložka. Cylindrické vložky se dělí na dva typy: stavební (běžné) a bezpečnostní. A účel bezpečnostní vložky je jasný už z názvu - chránit majetek před zloději. Čím se liší od běžné?
Člověk nikdy neví, zda se jeho byt či dům nestane terčem loupežného činu. Investice do bezpečnostní vložky, která je součástí celkového bezpečnostního uzávěru vašeho domova, není drahá, ale její efekt je nevyčíslitelný. Zde je 5 rozdílů, které bezpečnostní vložky odlišují od běžných:
Všechny vložky bezpečnostní kategorie prochází přísným nezávislým testováním, podle kterého jsou na základě spolehlivosti, kvality, životnosti či bezpečnosti rozřazeny do tzv. bezpečnostních tříd. Bezpečnostní třída určuje odolnost zámku proti pokusům o jeho překonání. Nejvyšší třída je RC4, nejnižší RC1 (najdete i označení BT1-4).
Bezpečnostní cylindrický zámek poskytuje náležitou ochranu podle bezpečnostní třídy, do které náleží. S vložkami RC1 a RC2 si opravdu zkušený zloděj dokáže poradit, ale RC3 už pro něj bude neřešitelná překážka. Proto se doporučuje kupovat alespoň 3. třídu zabezpečení. V kombinaci s bezpečnostními dveřmi a kováním je vchod prakticky neproniknutelný. K překonání RC4 zloděj potřebuje elektrické nástroje a znalost komplikovaných bezpečnostních mechanismů použitých v zámku. RC4 je odolná proti všem známým metodám o její překonání: vyhmatání (tzv. locking, racking), odvrtání, metoda SG (bumping) a další.
Tip: Pojišťovny budou vaše dveře hodnotit na základě jejich nejslabšího článku. To znamená, že nestačí mít například pouze bezpečnostní vložku 3. třídy, ale i dveře a kování 3. třídy. Všechny komponenty dveří musí splňovat tuto úroveň zabezpečení.
I kdybyste měli vložku RC4, ale dveře pouze 3. třídy, pojišťovna to vyhodnotí jako zabezpečení 3. třídy, a tomu bude odpovídat i vyplácení škod.
Není možné nechat udělat kopii bezpečnostních klíčů, pokud nejste vlastníkem bezpečnostní karty, kterou obdržíte se zakoupenou vložkou. Žádný zámečník takovou kopii nevytvoří, a je to tedy další důležitý bod ochrany. Na této kartě jsou pak všechny údaje k vyrobení klíče.
Spousta výrobců vyvinula své vlastní mechanismy, které dveřní zámky brání před konkrétními zlodějskými metodami. Tyto mechanismy si společnosti nechávají patentovat – to znamená, že jsou jedinečné, a pro zloděje představují o to větší překážku. Znát všechny mechanismy všech výrobců je doslova nemožné.
Výrobci za malý příplatek nabízejí možnost navolit si specifikaci zámkové vložky a klíče. Tím se myslí kupříkladu prodloužení vložky, ochrana proti vlivům počasí v horších podmínkách nebo havarijní funkce (umožňuje odemknout zámek, i když je z jeho druhé strany zasunutý klíč).
Další funkce, která se může u některých bezpečnostních vložek vyskytovat, je možnost změnit její kódovou kombinaci. To znamená, že lze změnit její vnitřní konfiguraci tak, aby již nešel použít klíč, který se používal doposud. Místo něj se začne používat klíč jiný (k takovému zámku dostanete několik sad klíčů) a není tedy nutná výměna bezpečnostního zámku.
Zdroje:
https://www.zamkarbrno.cz/rozdil-mezi-zamkem-a-cylindrickou-vlozkou
https://zpravyplus.cz/znate-rozdil-mezi-beznym-a-bezpecnostnim-zamkem/
https://www.chatar-chalupar.cz/dverni-zamky-a-vlozky/
https://www.klicovecentrum.cz/bezpecnostni-tridy-vyznate-se-v-nich/