Základy domu, suterény či sklepy patří k částem domu, které jsou nejvíce vystaveny působení vlhkosti a riziku vzniku plísní. Aby se zabránilo pronikání dešťové, povrchové a podpovrchové vody do konstrukce či dalších prostor v domě, je třeba zaměřit se na kvalitní hydroizolaci. Pojďme se proto podívat na hydroizolaci detailněji, zjistit, jaké má přínosy a jak izolace základů probíhá.
Na úvod si nejprve objasněme, proč dochází k vlhnutí zdiva a jaké problémy může vlhkost způsobit. Často můžeme vlhnutí spodních staveb pozorovat při silných deštích, kdy srážková voda stéká po obvodové zdi k zemi a dostává se do kontaktu i se spodní stavbou. Při vydatných deštích, ale i během tání sněhu se pak do zeminy v okolí spodní stavby dostává takzvaná gravitační a tlaková voda. Voda ale může do základů prosakovat i z důvodu špatně provedených terénních úprav, kdy dochází k jejímu stékání z pozemku směrem k domu, kde se nasává do zeminy a pohlcuje ji zdivo. Zapomínat však nesmíme ani na vlhkost způsobenou kondenzací par procházejících podložím, k níž dochází na stěně spodní stavby, jakož i kondenzaci uvnitř domu v důsledku jeho používání.
Není-li spodní stavba kvalitně zaizolovaná, nasává vlhkost, která mnohdy ve zdivu přetrvává trvale. Vlhké zdivo je pak ideálním prostředím pro vznik zdraví škodlivých plísní, jež nejen mohou způsobovat respirační a další obtíže, ale jsou i zdrojem zápachu. V zimních měsících vlhké zdivo promrzá a dochází ke vzniku mikrotrhlin, které se postupně zvětšují – čím déle se tedy otálí s izolací spodní stavby, tím více rostou náklady na opravu, a tím více se zvyšuje riziko poškození domu.
Praktický tip pro odvodnění
S odvedením vody z okolí domu, která zůstává na povrchu po deštích, nebo z míst s vysokou hladinou podzemní vody může pomoci také drenáž základů či podřezání zdiva. I zde však platí – a u drenáže kolem starého domu dvojnásob – že je vhodné nechat si vypracovat projekt na odvodnění od specialisty.
Z výše uvedených řádků tedy jasně vyplývá, že pro dlouhou životnost stavby je hydroizolace nutností. Důležité však je zvolit tu nejvhodnější kombinaci hydroizolačních materiálů a provést jejich instalaci opravdu kvalitně – je třeba uvědomit si, že opravitelnost hydroizolace domu je velmi náročná – zejména finančně – a mnohdy i nemožná kvůli špatné přístupnosti. Proto je třeba, aby hydroizolaci spodní stavby prováděl specialista dle ověřených technologických postupů- rozsáhlé zkušenosti v tomto oboru má například česká firma Fasády Šimek.
Výběr materiálu pro hydroizolaci spodní stavby je velmi individuální, jelikož závisí na umístění i materiálu stavby – proto je třeba vždy důkladně posoudit současný stav, a teprve pak se pustit do dalších prací.
Nejčastěji používaným materiálem bývají asfaltové pásy, které se skládají z několika vrstev a jejich jádrem je nenasákavá vložka, kterou tvoří skelná (asfaltový pás typu R) nebo kovová (asfaltový pás typu S) rohož.
Pozor! Vyhněte se asfaltovému pásu typu A, který obsahuje jako nosnou vložku papírovou lepenku, a je pro hydroizolaci zcela nevhodný.
Asfaltové pásy jsou již předem vyrobené v určitých rozměrech, stačí je při izolaci rozvinout, položit a spojit natavováním (při něm nesmí dojít k poškození nosné vložky). Před samotnou pokládkou asfaltových pásů na omítky, betony a potěry je vhodné provést penetraci asfaltovým lakem.
Jedná se o fólie z PE nebo PVC, které jsou velmi odolné a mají vynikající přizpůsobivost různým podkladům. Snadno se s nimi pracuje, stačí jednotlivé pásy horkovzdušně spojit. Vhodné je chránit je z obou stran ještě PP geotextilií – její použití by však měl posoudit projektant.
Jde o tekutou hydroizolaci základů, která se velmi snadno a rychle nanáší, není třeba ji jakkoli spojovat jako u předchozích variant, a navíc je zcela bez zápachu. Používá se jako nátěr zdiva, které chrání před tlakovou i netlakovou vodou, jakož i zemní vlhkostí. Některé typy pak mohou poskytovat i ochranu proti radonu.
Před samotnou hydroizolací je třeba nejprve důkladně posoudit současný stav stavby, diagnostikovat poškozená místa a teprve poté se pustit do dalších prací. Jak už bylo zmíněno v úvodu, při hydroizolaci musí být kladen důraz opravdu na každý detail, proto si nechte vypracovat projekt a izolaci základů zhotovit odbornou firmou.
Teprve po zhodnocení stavu a vytvoření projektu přichází na řadu odkopání základů, při nichž se odkryjí zdroje problémů. Po očištění zdiva je následně aplikována chemická injektáž, při které se zdivo napustí hydrofobní látkou, jež zajistí nepropustnost konstrukce. Poté je třeba provést sanaci stěn pomocí vhodně zvoleného materiálu, nejčastěji asfaltového pásu. Nakonec je vhodné provést ještě zateplení spodní stavby, optimálně vrstvou extrudovaného polystyrenu. Vše se pak překryje výztužnou armovací vrstvou a nopovou fólií a následují finální terénní úpravy.
Praktický tip pro usnadnění práce
Pokud si chcete ušetřit práci s úklidem či finálními terénními úpravami, můžete si k sobě sehnat pomocnou sílu – využít lze poptávky na internetu, kde najdete na nejrůznějších pracovních portálech, jako je například Avizo.cz, inzeráty osob hledajících práci, a to právě i příležitostné brigády.
Pamatujte, že kvalitně provedená hydroizolace spodní stavby ochrání zdivo po několik desetiletí bez nutnosti dalších zásahů a postará se také o značné úspory při vytápění domu. Proto využijte vždy služeb zkušených odborníků, kteří vezmou v úvahu veškeré důležité parametry a budou postupovat v souladu s technologickými postupy.