Jak se zbavit plísně na zdi

Plíseň se objevuje, když nastanou podmínky vhodné pro její vznik a šíření. Těmi jsou vyšší vlhkost, nedostatečné světlo, větrání či vytápění.

Jak se zbavit plísně na zdi

Plíseň poznáme podle zatuchlého, zemitého zápachu, neestetických map a vypouklých míst na zdech. Když už plíseň objevíme, měli bychom ihned zakročit a zbavit se jí. Nese s sebou zdravotní rizika, a to s ní ani nemusíme přijít do přímého kontaktu.

Zdravotní rizika plísní

Plísně jsou nejen neestetické a zapáchající, ale především mají negativní vliv na naše zdraví. Plísně do vzduchu vypouští pro nás neviditelné spory – když tyto spory dýcháme, způsobují velkou zátěž pro naše tělo. Vdechnuté spory vyvolávají různé nemoci a alergické reakce.

Nejvíce trpí astmatici a pacienti s plicními a onkologickými onemocněními. Zvýšené riziko výskytu zdravotních problémů hrozí také kardiakům, diabetikům, seniorům, dětem a kuřákům. Čím déle plíseň vdechujeme, tím více je pro nás nebezpečná. Nesmíme tedy s odstraněním plísně otálet.

Mezi nejčastější zdravotní problémy patří zhoršení příznaků alergií, jako je rýma, kašel, kýchání, zánět spojivek, bolest v krku. Dále se obvykle objevuje únava, vyrážka, ekzém, bolesti hlavy či žaludku. Při dlouhodobém vystavování plísní mohou nastat i závažné potíže, jako je těžší zánět či zápal plic.

Druhy plísní

Všechny plísně poškozují povrch, na kterém se vyskytují. Nejprve mikroskopicky, poté i viditelně. Může dojí ke změně barvy povrchu či dokonce k jeho rozkladu.

Existují dva druhy plísně – černá a bílá.

Černá plíseň je lehce rozpoznatelná, okem viditelná a objevuje se ve starších, vlhkých domech. Nejčastěji se vyskytuje v koupelnách, v okolí oken, u digestoře a na stěnách. Bývá spojována se syndromem nemocných budov. Je nebezpečná z důvodu produkce toxických sporů, které vdechujeme.

Bílá plíseň je na stěnách hůře viditelná, ale snadno ji rozpoznáme díky jejímu silnému plísňovému zápachu. Nejčastěji ji nalezneme na nábytku, v textiliích a v květináčích. Stejně jako černá plíseň je nebezpečná a způsobuje různé alergie, kožní i dýchací obtíže.

Příčiny vzniku plísně

Existuje více důvodu, kvůli kterým plíseň vzniká. Většinou se jedná o jejich kombinace. Ideální podmínky pro vznik plísně je vysoká vlhkost, teplota vzduchu od 2 do 40 °C, absence větrání a málo světla.

Nejčastější příčiny:

1. příliš vlhký vzduch
2. nedostatek světla, tmavé místnosti
3. neprodyšné tapety
4. nedostatečné větrání
5. nábytek příliš blízko zdí
6. sušení prádla v nevětrané místnosti
7. nekvalitní zateplení budovy
8. nekvalitní montáž oken či dveří
9. stavební chyby
10. zatékání vody

Jak se zbavit plísně

Existuje několik způsobů a prostředků pro odstranění plísně ze zdí. Můžeme si zvolit metodu s pomocí chemických či nechemických prostředků nebo dokonce vyzkoušet babské rady. Ať už se rozhodneme pro cokoliv, nesmíme zapomenout na ochranné pomůcky – respirátor, brýle a rukavice.

Mechanické odstranění plísní

Tato metoda je vhodná na menší zasažené plochy. Je nutné, aby se odstranila vrstva plísně do maximální možné hloubky. Před zásahem se místo namočí vodou smíchanou s desinfekcí, aby se zabránilo šíření sporů.

Je třeba ošetřit i okolí zasaženého místa čistým hadříkem alespoň do vzdálenosti 10 cm. Následně se pomocí zednické špachtle seškrábe zasažená oblast. Bude-li to nutné, seškrábeme i omítku. Necháme zeď vyschnout. V případě nutnosti postup opakujeme a na místa zasažená do hloubky aplikujeme termoizolační nátěr nebo fungicidní barvu.

Chemické odstranění plísní

Jedná se o nejvíce používaný, účinný, ale agresivní způsob odstranění plísní. Na trhu nalezneme specializované přípravky s chlorem nebo bez chloru. Nevýhodou chlorových přípravků je nepříjemný dráždivý zápach, výhodou je jejich efektivita.

Přípravky bez chloru sice tolik nezapáchají, může však i u nich dojít k podráždění a nejsou tak efektivní. Pokud máme doma bělidlo nebo hašené vápno, můžeme sáhnout po nich. Vápno použijeme jako první nátěr a bělidlo místo postřiku, obvykle totiž obsahuje chlor nebo kyslík. Chemické přípravky používáme pouze na malé až střední plochy.

Nechemické odstranění plísní

Jako ekologickou alternativu můžeme zvolit chytrou houbu. Jedná se o parazitickou houbu, která se živí plísněmi. Nasadíme na zeď parazita, ten nám plíseň „sežere“ a bude tam setrvávat pro případ, kdyby se plíseň znovu objevila. Použití je velmi jednoduché, nanáší se malířským štětcem. Zdi nám ale nevybělí a chemie by ji zabila. Nejlepší je ji nanést po vymalování jako preventivní ochranu. Pro lidi i zvířata je zcela neškodná.

Babské rady

S plísněmi bojovaly i naše babičky, kdy chemické přípravky nebyly ještě na trhu. Navíc většinu ingrediencí máme běžně doma.

Jedlá soda
Sodu smícháme s vodou v poměru 1:1, aby vznikla pasta. Tu natřeme na postižené místo a necháme zaschnout. Poté zeď očistíme a vydrhneme hadříkem.

Modrá skalice
Zeď se musí omýt vlažnou vodou a nechat oschnout 24 hodin. Poté smícháme 100 g modré skalice s 2 litry vody. Roztok se musí aplikovat dvakrát a nechat dokonale vysušit. Ideální použití je před malováním.

Grapefruit
Citrus rozkrojíme napůl a posypeme jedlou sodou případně solí. Naneseme na postižené místo a po zaschnutí vydrhneme.

Ocet
Ocet je velmi účinná ingredience, která desinfikuje. Je to většinou první přípravek, který na plísně aplikujeme. Můžeme ho použít samotný nebo naředěný s trochou vody. Stačí ho nalít do rozprašovače, nastříkat na plesnivou oblast, nechat působit dvě hodiny, vyčistit starým zubním kartáčkem a následně otřít hadříkem.

Čajovníkový olej
Má protiplísňové a antibakteriální účinky. Smícháme půl litru vody s čajovou lžičkou oleje. Směs nalijeme do rozprašovače, nastříkáme požadované místo, necháme působit 20 minut a poté setřeme hadříkem. Můžeme jej použít i jako prevenci, kdy směs nastříkáme na místa, kde se plíseň obvykle objevuje a necháme zaschnout.

Slivovice

Dejte slivovici do rozprašovače a postižená místa vystříkejte.

Prevence před vznikem plísní

Ideální řešením v boji proti plísním je jejich předcházení. Nejdůležitějším preventivním krokem je pravidelné větrání. Cirkulace vzduchu snižuje riziko vzniku plísní. Nábytek by se měl umisťovat 10-15 cm od zdí, aby i za ním mohl vzduch proudit, protože právě tam se plíseň ráda usazuje.

Výborným pomocníkem je také ventilátor v koupelně a kuchyni, který odsaje páry. Změřit vlhkost v místnosti dokáže chytrá meteostanice. Ta nás upozorní na zvýšenou vlhkost vzduchu a můžeme tak zakročit například již zmíněným vyvětráním. Pomohou nám i chemické vysoušeče (např. Ceresit), díky malé velikosti je můžeme umístit v každé místnosti. Nebo použijeme obyčejnou kuchyňskou sůl. Má výborné absorpční vlastnosti a navíc i dezinfikuje. V neposlední řadě lze zeď natřít protiplísňovým nátěrem či stěrkou, je to velmi efektivní způsob, jak plísním předcházet.

Pokud naše zdi trápí plísně dlouhodobě nebo je jejich rozsah tak velký, že si s nimi neporadíme, budeme muset vyhledat profesionální firmu, která se specializuje na desinfekci plísní. Ta může provést chemický nástřik, mechanickou izolaci postiženého místa, vysoušení stěn a aplikace speciálních sanačních omítek a stěrek. Takovéto služby poskytují specializované úklidové firmy.

Mohlo by vás zajímat