Čím topit v domě bezpečně? 

Ať už máte doma jakýkoliv typ zařízení k vyhřívání domu, měli byste mít přehled o tom, jak ho bezpečně používat, sledovat možné závady, které mohou být příčinou vzniku požáru či jiných nepříjemností.

Čím topit v domě bezpečně? 

Topná sezóna je v plném proudu, proto s přečtením článku neotálejte. Dozvíte se v něm vše podstatné, co potřebujete vědět pro prevenci problémů při vytápění vašeho domu.

Jaké palivo používat do krbu?

Začněme tím, čím topit v krbových kamnech, protože krbová kamna jsou obzvláště náchylná na použití vhodného paliva. Bezpečnějším palivem pro krbová kamna je pochopitelně dřevo, konkrétně to tvrdé (dub, buk, jasan, habr…) a správně proschlé

Vlhké dřevo totiž nejenom hůře hoří, ale zároveň je příčinou usazování takzvaného kreosotu v komíně, jenž může představovat nemalé bezpečností riziko požáru.

Pakliže mají vaše krbová kamna speciální zásobníky na pelety, tak další možností jsou právě tyto dřevěné pelety.

Topit lze nejenom bezpečně, ale zároveň i levně

Ceny všech energií používaných k vytápění domů letí v poslední době vzhůru a i přes jejich zastropování je dobré dnes více než kdy jindy vědět, jak ušetřit v domácnosti za energie. Jak na to?

Se snížením výdajů na energie o desítky procent vám hodně pomůže například zateplení domu či utěsnění oken a dveří. Díky tomu si budete moci dovolit topit méně a kratší dobu, což zároveň prodlouží i životnost systémů k vytápění a sníží to rizika spjatá s jejich závadou, jež by mohla představovat bezpečností riziko.

Bezpečného a levného topení lze docílit i výměnou současného systému vytápění za některou z účinnějších a bezpečnějších variant. Jaké jsou ty nejlepší z nich pro různé typy nemovitostí?

Vytápění pro nové domy

Začneme tím, čím topit v novostavbě – ty jsou totiž specifické tím, že mají zvýšené nároky na energetickou šetrnost k životnímu prostředí. Respektive už prakticky všechny jsou stavěné jako nízkoenergetické, což znamená, že spotřeba energie je u novostaveb daleko nižší oproti starším domům. Spíše než účinnost se tedy může řešit to, kolik času vám zabere obsluha a servis výtopných zařízení.

Jaká zařízení pro vytápění se instalují do novostaveb nejčastěji? Mezi stálice patří plynové kotle a tepelná čerpadla. Jejich výhodou je to, že jsou bezúdržové, vyžadující minimum času na údržbu a servis, jež zásluhou termostatů dokáží pružně reagovat na potřeby tepla v domě a vždy tak přizpůsobit teplotu vyhřívání aktuálním potřebám.

Znáte novou technologii OpenTherm?

OpenTherm je technologie používaná pro komunikaci mezi topnými systémy a termostatem.

Co je to OpenTherm?

Jedná se o označení pro komunikaci mezi termostatem a centrálním vytápěním. Tento protokol nastavuje pravidla mezi zařízeními, jak spolu mají komunikovat a předávat si informace. Díky této technologii budete mít vždy přesně udržovanou vodu v kotli dle vašeho nastavení.

Jak tedy OpenTherm funguje?

Zatímco běžný kotel funguje na základě jednoduchého zapnutí/vypnutí v určitém časových intervalech, tak kotel spolu s protokolem OpenTherm umožňuje přesnější ovládání kotle a to za pomocí plynového ventilu. Redukuje se teplota vody na výstupu, což vlastně znamená, že zůstává více tepla ve výměníku na hodnotách kondenzační teploty.

OpenTherm a jeho výhody

Mezi ty nejzásadnější patří:

  • snížení nákladů na vytápění a ohřev vody,
  • zvyšuje efektivitu systému vytápění,
  • řadí se do škatulky „chytrá domácnost“,
  • jednoduchá instalace (nicméně pokud si nevíte rady, vždy je lepší přizvat si odborníka).

Pozor, ne každý kotel či termostat na trhu je kompatibilní s tímto protokolem. Vždy se dopředu informujte u svého výrobce.

Trendy záležitostí je pak kombinované elektro vytápění. Samotné vytápění elektřinou sice nesplňuje požadavky moderní doby (kvůli své nešetrnosti a neúspornosti), avšak v kombinaci s doplňkovým zdrojem se stává vhodným i pro novostavby. Navíc pokud zvolíte kombinaci s fotovoltaikou, tak máte nárok na získání dotace.

Jak topit bezpečně v rodinném domě?

Pakliže vás zajímá, čím topit v rodinném domě, aby byla zaručena maximální bezpečnost, tak vítězem je v tomto pohledu tepelné čerpadlo, jež zároveň dokáže posloužit i jakožto klimatizační zařízení.

Elektrokotel bude bezpečným a snadno nastavitelným zdrojem, nicméně například elektrické přímotopy by mohly být snadno příčinou požáru.

Zařízení na tuhá paliva (uhlí, dřevo) jsou nejméně šetrná k přírodě i k alergikům a pomalu se od nich lidé tedy začínají odklánět. 

Zdroje na zemní plyn rovněž splňují všechny bezpečností požadavky – rizikem jsou horší následky v případě fatálního selhání.

Pravidla bezpečného topení v domě:

  • Udržujte hořlavé materiály alespoň 90 centimetrů od zdroje vytápění. Přibližně čtvrtina všech požárů domů se totiž stává proto, že zdroj tepla se nacházel příliš blízko k věcem, které mohou vzplát.
  • Myslete na prevenci a ​​nechte váš topný systém každoročně zkontrolovat a vyčistit kvalifikovaným odborníkem.
  • Nikdy nenechávejte přímotopy a ohřívače vzduchu bez dozoru, a ani je nespouštějte přes noc, když spíte. 
  • Nikdy nepoužívejte troubu, varnou desku či jiný zdroj tepla k vaření k vytápění vašeho domova.
  • Jednou za měsíc otestujte funkčnost hlásičů kouře a detektorů oxidu uhelnatého.

Čím bezpečně topit na chalupě či v jiné starší nemovitosti?

Na závěr se ještě pozastavme nad tím, čím topit ve starém domě. Pokud jej využíváte k trvalému bydlení, platí stejná pravidla, jen s tím rozdílem, že budete muset zainvestovat více do zateplení objektu, aby mohlo být vyprodukované teplo skutečně efektivně využité.

Pokud ale starší nemovitost využíváte jako chalupu, tak nejčastěji dům vytopíte krbovými kamny po příjezdu. Druhá možnost je kombinace s elektrickým vytápěním, které můžete zapnout i na dálku přes aplikaci a vyhřát si tak objekt ještě před příjezdem nebo i v případě větších mrazů.

Závěr

Většina moderních vytápěcích systémů nabízí dostatečnou bezpečnost, takže je potřeba řešit spíše jejich cenovou dostupnost a náročnost na obsluhu. 

Mohlo by vás zajímat