Únik vody představuje nejen riziko vysokých nákladů na vodu, ale obzvláště skryté úniky mohou vést k poškození stavebních konstrukcí, inženýrských sítí či vybavení domácnosti. Škody se pak mohou vyšplhat do statisíců až milionů. Pojďme se proto podívat, kde voda nejčastěji uniká, jaká je prevence úniku vody a co dělat při domácí havárii.
I zdánlivě drobné úniky vody v domácnosti mohou představovat velkou zátěž pro vaši peněženku. Kapající kohoutek může způsobit nárůst spotřeby vody až o 20 m3 za rok. U protékající toalety je pak roční nárůst spotřeby až o 700 m3 vody navíc (při průměrné ceně 120 Kč za m3 vody je to tedy vícenáklad v částce 84 000 korun). Včasná lokalizace úniku vody je proto zásadní.
K únikům vody nejčastěji dochází v důsledku stárnutí materiálu, jeho nedostatečné kvality, špatné konstrukce vodovodních sítí či v důsledku nekvalitně provedených instalatérských prací. Projevovat se mohou na různých místech, mezi ta nejčastější patří:
Jedny z největších škod dokáže napáchat únik vody v poškozeném potrubí, jelikož si ho často všimneme až ve chvíli, kdy voda vytopí dům/byt, nebo způsobí škody na konstrukci či vybavení. Navíc při takovém poškození dochází také k největším únikům vody – i z trubky o průměru pouhých 6 mm může za hodinu uniknout až tisíc litrů vody. Bydlíte-li v bytovém domě, můžete navíc v případě rozsáhlé domácí havárie způsobit škody na majetku i vašim sousedům. Na ctidoma.cz se dočtete, jak v případě různých domácích havárií postupovat.
Stejně jako u všeho je třeba únikům vody předcházet. Zásadní je proto kvalitně provedená vodovodní instalace z kvalitních vodovodních trubek a s těsnými připojeními a spoji. Dále byste měli pravidelně kontrolovat a měnit těsnění u ventilů a kohoutků, jakož i měnit flexi hadice k bateriím a WC – jejich životnost je odhadována na 5–7 let. Dále je třeba také kontrolovat stav hadic vedoucích od spotřebičů ke zdroji vody, pravidelně čistit odpady a sifony a nevhazovat do toalety nic, co do ní nepatří. Obzvláště na chatách či chalupách je třeba zabezpečit potrubí proti zamrznutí, aby nedošlo k jeho popraskání. V případě starých, zanesených a materiálově unavených potrubí je pak vhodné zvážit kompletní výměnu celého potrubí – i když se jedná o větší investici a náročnou rekonstrukci, může vás zachránit před domácí havárií.
Chcete-li mít maximální jistotu, můžete si pořídit přístroj na detekci úniku vody. Tento detektor dokáže odhalit i drobné netěsnosti díky neustálému měření proudu vody. Pořídit jej lze cca za 5–10 tisíc korun.
Kapající vodovodní baterie či protékajícího záchodu si všimne každý z nás. Ovšem skryté úniky jen tak neodhalíme. Máte-li podezření na skryté úniky vody, nebo chcete-li se ujistit, že voda ve vaší domácnosti nikde neuniká, můžete se pustit do kontroly svépomocí:
V koupelně či na záchodě pak můžete detekovat úniky vody tak, že slyšíte „syčící“ zvuky či zvuky kapající vody, i když není otevřen žádný kohoutek/ventil. Netěsnost WC můžete otestovat tak, že do nádržky na vodu dáte několik kapek potravinářského barviva – pokud dojde během cca čtvrt hodiny k zbarvení vody v záchodové míse, aniž byste spláchli, dochází k úniku.
Signalizovat únik vody vám ale může i plíseň v okolí potrubí či mokré fleky na stropě či zdi, jakož i nadzvedávající se tapeta.
V případě podezření na únik je vhodné co nejdříve pozvat instalatéra, který pomocí termokamery či jiných detektorů úniku vody rozpozná přesné místo úniku.
Pokud se vám nepodaří úniku vody či havárii zabránit, je nezbytné nejprve uzavřít hlavní uzávěr vody v bytě, abyste předešli dalším škodám. Uzavírací ventil zpravidla najdete v koupelně, kuchyni či přímo před vodoměrem. Následně zavolejte instalatérskou pohotovost, která přijede v krátkém časovém horizontu a opraví všechny druhy úniku vody, včetně výměn bojlerů, baterií, hadic, ventilů atd. Jestliže je únik rozsáhlý, pusťte se do odsátí či vytření veškeré nahromaděné vody – čím rychleji ji odstraníte, tím menší škody napáchá.
Prováděné instalatérské práce spojené s únikem vody, jakož i likvidace a náhrada škod mohou být finančně velmi náročné. Tyto nenadálé výdaje mohou nepříjemně zasáhnout do vašeho rodinného rozpočtu – nemáte-li dostatek prostředků na jejich pokrytí, můžete si zažádat o rychlou bankovní či nebankovní půjčku, která vám pomůže situaci vyřešit, doporučuje odborník z webu Porovnejpujcku.cz
Abyste těmto škodám předcházeli, nezapomínejte na prevenci úniku vody. Kromě výše uvedených tipů také není vhodné nechávat běžet pračku či myčku, když nejste doma. A pokud opouštíte dům/byt na delší dobu (byť i jen na víkend), vždy uzavřete hlavní přívod vody. Vhodné je také nechat k dispozici klíče od vašeho bytu rodině či sousedům, aby mohli v případě havárie zasáhnout co nejrychleji, a pomohli vám tak minimalizovat škody.
Zdroje: enectiva.cz, pravdaovode.cz, technickynonstop.cz, vodabezstrachu.cz, inkaservis.cz