Jak pomocí stínicí techniky zlepšit zabezpečení rodinného domu?

Máte bezpečnostní dveře, nepřekonatelné zámky nebo chytré kamery? Pro maximální zabezpečení svého rodinného domu můžete udělat ještě jednu zdánlivou drobnost: pořídit si stínicí techniku, která odradí potenciální záškodníky nebo nemovitost ochrání před extrémním počasím.

Jak pomocí stínicí techniky zlepšit zabezpečení rodinného domu?

Žaluzie do oken, rolety či plisé si lidé nejčastěji pořizují kvůli tomu, aby zabránili průniku slunečních paprsků přes okna nebo dveře. Napadlo vás ale, že stínicí technika může hrát významnou roli i z bezpečnostního hlediska? 

Slídily odradí látkové i zatemňovací rolety

Bezpečnostní prvky na domě nemají fungovat jen jako fyzická bariéra, případného zloděje by měly ideálně odradit, aby se o vniknutí dovnitř vůbec nepokusil. Roli takového „odpuzovače“ často plní bezpečnostní kamery, ale kromě nich se vyplatí povolat do akce i vnitřní stínicí techniku. 

Není totiž nic horšího, než když záškodník vidí z ulice až do místnosti a na dálku očima slídí, jestli náhodou doma nemáte něco, co by se mu hodilo. Průhlédné okno zkrátka na zloděje působí jako sladký bonbon na vosu.

Zatímco během dne vám mohou dobře posloužit průsvitné záclony nebo závěsy, na noc nebo na dobu, kdy jste mimo domov, doporučujeme okna zastínit minimálně žaluziemi, ale v lepším případě spíš látkovými roletami nebo zatemňovacími roletami, přes které nejde nic vidět. Konkrétní rolety do oken si prohlédněte například zde

Stále víc v kurzu je tzv. plisé (kombinuje v sobě to nejlepší z rolet a žaluzií), které snadno přiděláte přímo na okna. Vyrábí se v průsvitné i blackout variantě, takže je jen na vás, kolik soukromí a světla preferujete. 

Ideální je mít stínění na všech oknech, která jdou vidět běžně z ulice. Pokud však máte rozpočet jen na určitý počet rolet, určitě jako první nechte zastínit všechna okna v přízemí – ta pro zloděje bývají nejlákavější.

Předokenní rolety jako ochrana před neřády i špatným počasím

Zatímco rolety, žaluzie, plisé a další vnitřní stínění plní roli vizuální bariéry, existuje i stínění fungující i jako fyzická zábrana

Fotka od Hans

Konkrétně máme na mysli venkovní rolety, které jsou namontované před oknem. Bývají vyrobené z odolnějšího materiálu, takže zastaví prvotní pokusy o vnuknutí do domu, protože zloděj musí vyvinout velké úsilí k jejich odhrnutí. A i kdyby neřád předokenní rolety po chvíli překonal, nadělá při tom spoustu hluku, což jej prozradí.

Navíc s nimi zabijete několik much jednou ranou, protože výborně plní i roli ochrany oken před bouřkou, krupobitím a jiným extrémním počasím. Když  si vyberete kvalitní venkovní rolety, postarají se také o částečné tlumení nebo vám pomohou v místnosti udržet stálou teplotu, 

Automatické zatahování rolet v předem určeném čase

Zloději při práci nechtějí být rušeni, a tak se na štaci vydávají nejčastěji ve chvílích, kdy jsou si jistí, že nikdo není doma. Jakmile stínění zapomenete v některé z místností zatáhnout (zvlášť v přízemí), záškodník zaprvé uvidí, že je v domácnosti klid a za druhé si detailně prohlédne, co je uvnitř.

Máte-li tedy možnost investovat do elektrických/automatických rolet, které jde vybavit časovačem nebo jinou chytrou technologií, tak říkáme: „Ano, do toho.“ Jednoduše nastavíte, v kolik hodin se mají rolety nebo jiné stínění zatáhnout a kdy zase odtáhnout. 

Nemusíte tak mít plnou hlavu starostí pokaždé, když odcházíte do práce nebo odjíždíte na dovolenou

3 užitečné tipy na závěr

Sečteno a podtrženo: do stínicí techniky se vyplatí investovat i z hlediska zabezpečení domu. Na závěr pro vás máme ještě několik užitečných tipů:

  • Při zabezpečování stínicí technikou doporučujeme primárně myslet na dětský pokoj a na veškeré místnosti v přízemí.
  • Zvolit můžete i stínění, přes které jde vidět jen z vnitřní strany (například tzv. screenové clony).
  • Rozhodně se v rámci bezpečnosti nespoléhejte čistě na stínicí techniku. Ideální je přidat i další prvky, například bezpečnostní dveře nebo zmíněné kamery a další chytré technologie.

Držíme palce, ať pro sebe a svou rodinu vyberete ideální stínění.

Mohlo by vás zajímat