Jak skladovat léky a doplňky stravy a proč neužívat prošlé

Správné skladování léků a doplňků stravy je klíčové nejen pro jejich účinnost, ale i pro vaše zdraví. Nesprávné podmínky mohou vést k jejich znehodnocení, a užívání prošlých přípravků pak může být dokonce nebezpečné. V článku se dozvíte, jaké zásady dodržovat při skladování, kde léky uchovávat a proč je důležité sledovat jejich dobu použitelnosti. Vyhněte se rizikům a udržte své léky i tělo v bezpečí!

Jak skladovat léky a doplňky stravy a proč neužívat prošlé

Proč je důležité správně skladovat léky a doplňky stravy

Nikoho by asi nenapadlo skladovat zmrzlinu na sluníčku, ale s léky a potravinovými doplňky často děláme při skladování jednu chybu za druhou. Právě správný výběr místa je pro zachování jejich kvality, bezpečnosti i účinnosti zcela zásadní. 

Zpravidla jsme informováni o specifických podmínkách skladování již při výdeji léku. Lékárník upozorní, který lék je např. nezbytné uchovávat v chladničce, nebo ve tmě. V tom shonu a při přebírání více léků si však nemusíme vše zapamatovat. Naštěstí naprostá většina výrobců informace o skladování přípravku píše přímo na jeho obal. 

Pro jistotu byste si ale měli vždy přečíst příbalový leták. Je třeba si uvědomit, že pokud jste v minulosti měli např. alergickou reakci na nějakou látku a neinformovali jste lékaře, může vás užívání léku ohrozit. Ověřte si tedy, že u léku není uvedena kontraindikace, která by se na vás vztahovala.

Pozor také dávejte na datum použitelnosti po otevření. Například oční kapky můžete ve vhodných podmínkách neotevřené skladovat i několik let, ale po otevření je lze bezpečně používat jen několik měsíců, někdy i jen týdnů. Inzulíny a další léky pro diabetiky je třeba uchovávat specificky v chladničce. 

Určitě si neberte léky ani vitamíny v otevřených baleních od známých ani je nekupujte od soukromých osob na internetu. Na rozdíl od lékáren a dalších specializovaných firem nemáte záruku, že byly uchovávány správně a nedošlo tak k jejich poškození. 

Zdroj: Pexels.com

Na co si dát při skladování pozor

Místo uložení by mělo být suché, čisté, pokud možno chladné a mimo dosah zranitelných osob, například dětí a seniorů. Ale ohrozit nevhodně uloženými léky můžete dokonce i domácí mazlíčky, zvlášť ty mlsné. Pokud někoho takového doma máte, není od věci domácí lékárničku i zamykat. 

Pozor také na skříňky, na které dopadají přímé sluneční paprsky. Část roku v nich může být pěkně horko. A naopak, některé léky nesnášejí příliš nízké teploty, takže je určitě nedávejte do ledničky ani do komory, kde je v zimě kolem nuly. Pokud jste tedy zvyklí dát všechny léky na stejné místo, můžete část nevědomě znehodnocovat.

Nejčastěji jsou v domácnostech léky skladovány v koupelně a v kuchyni. Obě místa mohou být z hlediska ukládání poněkud riskantní. Koupelna je obvykle nejvlhčím místem domácnosti, což může negativně ovlivnit třeba některé tablety. Vlhkosti se v koupelně nevyhnete, a i krátké otevření tuby nebo lékovky znamená, že vlhkost pronikne dovnitř a kvalitu obsahu sníží. Například vlhké šumivé vitamíny se pak pořádně nerozpustí, ale suché uložení potřebují také jiné vitamínové tablety, například vitamín C. 

Vlhko bývá i v kuchyni. Například skříňka hned vedle varné desky, dřezu nebo nad rychlovarnou konvicí je mu vystavena více než by léky a potravinové doplňky potřebovaly. V kuchyni byste mohli mít i problém s dodržením teploty. Mít je tam můžete, ale určitě ve vhodně umístěné skříňce, na suchém, relativně chladném a čistém místě. Obecně se vyhněte také uložení v blízkosti zdrojů tepla, například radiátorů. Teplo ale mohou vydávat i elektrické spotřebiče (např. mikrovlnná trouba, fritéza, rychlovarná konvice a další). 

Co se stane, když pokyny nedodržíme

Pokud pokyny k uskladnění konkrétního přípravku nedodržíte, v lepším případě jen snížíte jeho účinnost, v horším případě může získat úplně jiné vlastnosti, než by mít měl. Tak si můžete dokonce i uškodit, což se nejčastěji projeví střevními problémy. Pokud přípravek například změní barvu, konzistenci nebo zápach, už byste ho neměli používat a je nutné se ho zbavit. 

Zdroj: Pexels.com

Jak se dají poznat prošlé léky?

Pokud přípravek například změní své vlastnosti, už byste ho neměli používat a je nutné se ho zbavit. U mastí a krémů se obvykle změní jejich konzistence i vůně. Prošlé kapky či jiné roztoky mohou být zakalené či jinak zabarvené. U šumivých tablet obvykle dojde také ke změně zabarvení, případně se začnou rozpadat. U běžných tablet a kapslí se fyzické změny objevují jen málokdy, ale cokoli neobvyklého by vás mělo před jejich užíváním varovat.

Mohou nás prošlé léky a doplňky ohrozit?

Určitě ano, proto bychom je neměli konzumovat ani pár dní po datu použitelnosti. Různí lidé vám sice budou tvrdit, že je to jedno a že to farmaceutické firmy přehánějí s ochranou, aby vás donutili častěji nakupovat, ale na to nedejte. V prošlých lécích přestane fungovat hlavní účinná látka, případně se rozloží na něco jiného, což už může být i jedovaté. Jenže jen pohledem to obvykle nepoznáte a můžete si ublížit. 

Do kdy užívat doplňky stravy?

Podobně jako na správné skladování potravin a léků, musíte dát pozor také na náhrady jídla, jako je např. proteinový prášek. U potravin běžně existují dva termíny spotřeby. 

  1. Buď je na výrobku uvedeno „spotřebujte do“ a pak byste neměli danou potravinu po tomto datu konzumovat
  2. Nebo je na výrobku minimální datum trvanlivosti. Pak ji konzumovat ještě lze, ale ne v případě, že se jakýmkoli způsobem změnil její vzhled, vůně či chuť. 

Pozor také na dlouhodobě skladované vitamíny i např. v podobě bonbonů či želé. Typicky např. doplňky obsahující enzymy jsou citlivé na teplotu. I zde je tedy třeba se řídit pokyny výrobce.

Léky a cestování

Asi každý si s sebou veze na dovolenou alespoň léky na průjem, bolest a nachlazení, nějakou dezinfekci a náplasti. Chronicky nemocní k tomu musí navíc vést i léky, které pravidelně užívají.

Je však třeba dát pozor, jak léky na cesty ukládáte. Například umístit léky za zadní okno, na které svítí většinu cesty slunce, nemusí být nejlepší nápad. Stejně tak nechat na horách léky v autě, když je 10 pod nulou, není dobrý nápad. Krátkodobé teplotní výkyvy by vadit neměly, ale raději léky uložte hlouběji do zavazadel. 

Léky vozte v originálních blistrech (platíčkách) či lékovkách, abyste si je nespletli. U týdenní dovolené si pravidelným uživatelům vyplatí připravit si léky do týdenního dávkovače. Existují i speciální cestovní pouzdra na léky. 

Nezapomínejte na to, že v letadlech jsou zavazadla uložena v chladném prostoru. Proto byste měli mít všechny léky v příručním zavazadle na palubě. Ale pozor, vždy si zjistěte, jaké jsou podmínky dané letecké společnosti. Některé mohou vyžadovat doklad o původu daného léku či přípravku. 

Nezapomínejte pravidelně kontrolovat ani autolékárničku. Prošlá autolékárnička by vám nejen nepomohla, ale mohli byste kvůli ní zaplatit i pokutu při policejní kontrole. 

Likvidujte léky podle pravidel

Domácí i cestovní lékárničku si tedy pravidelně kontrolujte, optimálně jednou za půl roku. Léky i potravinové doplňky, které mají prošlou datum použitelnosti (exspiraci), odevzdejte do lékárny. Vedle pojmu exspirace se můžete setkat i s verzí expirace. Obě znamenají totéž. Nikdy prošlé léky a doplňky stravy nevyhazujte do směsného odpadu ani nesypte či nevylévejte do toalety. 

Zdroj: Unplash.com

Bohužel, většina lidí na to nedbá, takže třeba v rybách našich řek se pak vyskytují antibiotika a další nežádoucí látky. Nejenže tím ohrožujeme přírodu, ale snižujeme i účinnost léků. Například u antibiotik si můžeme vytvořit i rezistenci, tím že je dlouhodobě konzumujeme i v minimálních dávkách, například ve vodě, zemědělských produktech či zmíněných rybách. Týká se to nejen léků, ale i vitamínů a dalších doplňků stravy. U některých léků ale v lékárně uspět nemusíte. Například diabetici si mohou vyzvednout speciální kontejner na léky u svého lékaře a do něj dávat použité injekce či pera. Ordinace je po naplnění zlikviduje jako nebezpečný odpad. 

Mohlo by vás zajímat