Klady a zápory dvoukřídlých dveří

Dvoukřídlé vchodové nebo interiérové dveře jsou nyní populárním řešením. Zvyšují funkční možnosti d...

Klady a zápory dvoukřídlých dveří

Dvoukřídlé vchodové nebo interiérové dveře jsou nyní populárním řešením. Zvyšují funkční možnosti domácnosti a mohou být praktické i estetické zároveň. Jejich pořízení je ale dvakrát nákladnější než u dveří jednokřídlých. Kdy se vyplatí do nich investovat?

Přemýšlíte, jak vyřešit vchod do domu nebo předěl mezi dvěma místnostmi? Díky široké nabídce designu a technického provedení je varianta dvoukřídlých dveří výborným řešením. Ujasněte si důležité detaily a kritéria, podle kterých se vybírají: technické řešení, praktická stránka a estetický účinek.

Technická řešení dvoukřídlých dveří

Otočné dvoukřídlé dveře

Otočné dveře jsou běžné dveře otevírající se v pantech směrem ven nebo dovnitř místnosti. Stejně jako u jednokřídlých je potřeba kolem dveří ponechat dost prostoru na jejich otevírání a vhodně umístit vypínače, zásuvky, atd.

Posuvné dvoukřídlé dveře

Posuvné dveře se otevírají pohybem po kolejnici směrem do boku. Jedná se o elegantní řešení, které je i prostorově úsporné, ale dá se použít jen v případě, že kolem dveří je na obě strany dostatečně dlouhá stěna, podél které se mohou pohybovat.

Výhoda je, že umožňují lépe využít prostor hned přede dveřmi, nevýhoda je nemožnost umístění vypínačů na stěně, kolem které se pohybují. Dveře se dají vylepšit například elektrickým strojkem, který ovládá otevírání/zavírání, či mechanismem, který ovládá jednu stranu dveří podle toho, jak se posouvá ta druhá.

Zasouvací dvoukřídlé dveře

Fungují na stejném principu jako posuvné, ale zasouvají se do stěny nebo stavebního pouzdra. V otevřeném stavu jsou tedy schované ve stěně. Tato varianta má všechny výhody dveří posuvných a řeší problém s vypínači. Je třeba dát si pozor jen na to, aby do pouzdra dveří nepronikal prach, jelikož se nedá dobře vyčistit.

Skládací dvoukřídlé dveře

Dveře se otevírají “seskládáním” k zárubni. To je prostorově nejefektivnější varianta – není potřeba místo kolem dveří ani stěny, do kterých by dveře zajížděly. Někomu ovšem může vadit vzhled takových dveří.

Stejně jako u jednokřídlých dveří si i u dvoukřídlých můžete zvolit speciální vlastnosti navíc – protipožární provedení, zvukovou izolaci, kouřotěsnost nebo dvoukřídlé dveře se závorou.

Asymetrické

Pokud nedostatek prostoru neumožňuje umístění kompletních dvoukřídlých dveří, je tu varianta asymetrických dveří. Jedno křídlo slouží jako klasické dveře a druhé je zúžené bez kliky a otevírá se, jen když je to nutné. Asymetrické dvoukřídlé dveře se instalují tam, kde je potřeba širší průchod, ale stavební řešení domu neumožňuje prostor pro celé dvoukřídlé dveře, vizuálně se hodí do starších chalup a bytů.

Tipy: v obchodě si dveře důkladně vyzkoušejte. Nebojte se je osahat, použít kliku, otevřít a zavřít. U posuvných dveří si všímejte, jak hladce jezdí v kolejnici a zda vydávají hluk (stěna pak může rezonovat, což může být nepříjemné), u větších křídel se zajímejte o to, jak jsou vyvážené. Může se vám také líbit měkký dojezd při zavírání. 

Praktická stránka dvoukřídlých dveří

Z praktického hlediska dvoukřídlé dveře umožňují průchod více lidem a manipulaci většími předměty. Jejich využití se předpokládá ve skladech, obchodech, garážích, vstupních halách, apod. 

Ale to není jediný případ, kdy se hodí – pokud například pořádáte večírky s větším množstvím lidí, dvoukřídlé dveře jsou velice praktické. Necháte je během večera otevřené a tím nejen umožníte lepší průchod ze společenské místnosti kupříkladu na zahradu, ale vytvoříte i jednolitější prostor, ve kterém se dění odehrává. To stejné platí i pro čas strávený s rodinou.

Estetická stránka dvoukřídlých dveří

Tak jako dvoukřídlé dveře prostor výrazně dělí, když jsou zavřené, tak jej i spojují, když jsou otevřené. Nabídka dvoukřídlých dveří je stejně rozmanitá jako nabídka jednokřídlých – nebudete mít problém najít vhodný design, ať už máte domov v jakémkoliv stylu.

Například moderní celoskleněné dvoukřídlé dveře provzdušní byt i v zavřeném stavu. Stejně tak mohou být prosklené i vchodové bezpečnostní dvoukřídlé dveře, nebo nad nimi může být umístěný světlík – variant je mnoho a fantazii se meze nekladou.


Zdroje:
www.ireceptar.cz
www.prum.cz
dvere-erkado.cz

Mohlo by vás zajímat