Ať už vlastníte dřevěnou chaloupku v chatové osadě nebo stylovou roubenku u jezera, pravděpodobně ji neobýváte po celý rok. Snadno se tak může stát cílem zlodějů, kteří každoročně využívají sezónních odjezdů majitelů z chat a pokouší se o jejich vykradení.
Pokud nechcete patřit mezi tisíce chatařů, kteří se po příjezdu na své letní sídlo setkali s rozbitými dveřmi, přečtěte si následující řádky.
K pokusům o vyloupení chaty dochází nejčastěji v zimním období. Podle napadaného sněhu na příjezdové cestě lze snadno odhalit, zda chatu někdo obývá nebo do ní už měsíce nezavítal. Ani v létě ale nejsou chaty stoprocentně v bezpečí. Zloději spoléhají na to, že v chatě nebo na zahradě kolem ní necháte zahradní nářadí, které poté snadno zpeněží.
Vezmeme to hezky popořádku. Jako první překážku musí zloděj překonat plot nebo branku, která vede na zahradu. Zkontrolujte proto stav oplocení, opravte všechny případné díry v pletivu a vyměňte rozbité laťky. Čím vyšší plot, tím menší šance, že se přes něj zloděj dostane. Branku je především třeba pečlivě zamykat. Pokud máte jednoduchou branku s napůl shnilým zámkem, zvažte pořízení kvalitní bezpečnostní vložky, která lépe odolá útoku. Můžete ji také opatřit visacími zámky, které mohou viditelně odradit zloděje od pokusu o vstup. Pokud se pustíte do bezpečnostních úprav sami, nezapomeňte na odpovídající ochranné pracovní pomůcky jako jsou např. protipořezové či svářečské rukavice a ochranu zraku.
V prostoru kolem chaty nebo na zahradě nikdy nenechávejte na viditelných místech nářadí a zahradní techniku. Je to jako pozvánka pro zloděje, aby si pro ně přišli. Při každém odjezdu vše uschovejte do chaty nebo do zabezpečené stodoly. Čím méně toho zloděj přes plot uvidí a čím méně zajímavě bude chata vypadat, tím se riziko vykradení snižuje (více o zabezpečení zahrady). Přes zimu tuto výbavu ideálně odvezte úplně.
Nářadí, staré trubky nebo jiný odpad určený do šrotu navíc může zloděj použít pro vstup do chaty – jako páčidlo, pro rozbití okna nebo zničení starších dveří. To je o důvod víc výbavu pečlivě schovávat, aby pomáhala při práci na zahradě jen a jen vám.
A nyní se dostáváme k tomu nejdůležitějšímu. Dveře a okna jsou logicky nejčastějšími místy, kudy se zloděj do chaty pokouší dostat. Je proto dobré nenechávat na chatě staré ztrouchnivělé dveře, které jde rozbít pouhým kopancem, ale pořídit si kvalitní bezpečnostní dveře. Ano, je to investice, ale pokud chcete na chatě nechávat cennější věci, vyplatí se vám. Výhodou je, že i bezpečnostní dveře mohou mít velmi nenápadný, třeba dřevěný design, takže na chatě nebudou působit jako pěst na oko.
Dveře je možné také zabezpečit za pomoci mříží, které vytváří naprosto jasnou a viditelnou bezpečnostní bariéru. Spousta zlodějů tuto práci vzdá ještě před tím, než se o ni vůbec pokusí. Čím více bariér zloději předložíte, tím bude vaše chata ve větším bezpečí. Podle výzkumu se údaje zloděj pokouší do jedné chaty dostat 10 minut, pokud se mu to nepovede, posunou se o dům/chatu dál.
TIP: Pro případ vloupání si pořiďte fotodokumentaci cenných věcí a poznamenejte si výrobní čísla elektrických přístrojů, které v chatě necháváte.
Někteří majitelé chat investují také do kamerového nebo zabezpečovacího systému, který je na dálku upozorní na neoprávněný vstup. To je samozřejmě správně, jen v případě chaty se nemusí jednat o nejefektivnější řešení. Budete mít sice informaci o tom, že se někdo do chaty vloupal, pravděpodobně se ale ani vám ani policii nepodaří dorazit na místo včas, abyste nenechavci zabránili v odnesení lupu. Chaty jsou totiž nejčastěji na odlehlých místech, kde mají zloději na svou práci spoustu času, proto jsou tak oblíbeným cílem.
Pokud i tak myslíte, že vám pořízení kamery stojí za to, můžete se podívat také na nabídku chytrých bezpečnostních dveří, které mají zabudované elektronické kukátko. To díky kameře neustále snímá prostor před dveřmi. Vy se můžete kdykoli připojit k feedu ze svého telefonu a situaci zkontrolovat. Systém také pošle upozornění, pokud dojde k porušení dveří.
Stejně jako dveře i okna mohou být velmi snadno cestou do útrob vaší chaty. Jednoduchá dřevěná okna se mohou snadno prorazit nebo vypáčit, proto i zde bude nejdůležitější vyměnit je za kvalitnější a bytelnější řešení. Poté se můžete zaměřit na výběr dalších prvků zabezpečení oken, jako je uzamykatelná klika nebo bezpečnostní fólie. Tu oceníte především v případě, že je vaše chata v horách, kde hrozí bouřky, sněhové vánice a jiné neplechy počasí. Bezpečnostní fólie zabrání vysypání skla tím, že rozbité sklo drží dohromady. Tak se vám při bouřce okno možná poničí, ale chata a její vnitřní vybavení nebude vytopená nebo jinak poznamenaná.
Skvělou ochranou na okna, především v přízemí, jsou bezpečnostní mříže. Jak jsme zmínili, mříže vytváří jasnou bariéru, která pošle zloději vzkaz: Sem se nedostaneš! Šikovní zloději si ale poradí i s jednoduchou mříží. Proto je vhodné se při výběru mříží zaměřit na kvalitní ocelové mříže s ochranou proti přeřezání a vypáčení.
https://www.adlo.cz/cz/zapezpeceni-chata
https://www.policie.cz/clanek/nezapomente-si-zabezpecit-chatu-proti-zlodejum-344806.aspx