Proč nedávat bezpečnostní dveře do stávající zárubně

Bezpečnostní dveře do stávající zárubně nepatří. Proč? Odpověď je jednoduchá – nebudou tam pasovat a zbytečně zatíží panty. Časem byste se jejich výměně stejně nevyhnuli.

Proč nedávat bezpečnostní dveře do stávající zárubně

Bezpečnostní dveře jsou díky své konstrukci mnohem těžší než ty obyčejné, a proto se doporučuje, zvlášť u vchodových, vyměnit i původní zárubeň. Nová zárubeň je celá z odolnějších materiálů, které vyšší hmotnost bezpečnostních dveří bez problémů snesou, těsně přiléhá a splňuje všechna kritéria ochrany. Ruku v ruce s těsností jde i kvalitní izolace a odhlučnění.

Co je zárubeň

Zárubeň neboli futra je pevně zabudovaný rám ve zdi, který pro dveře tvoří nosnou konstrukci. Ty jsou zavěšeny pomocí závěsů (pantů). Přední strana zárubně je ta, na níž jsou závěsy. Podle jejich umístění také poznáme levou a pravou stranu, tedy to, kam se budou dveře otevírat. Závěsy pravé zárubně jsou vpravo, levá zárubeň je má vlevo.

Zárubně dělíme zejména podle toho, jak budou vypadat po vsazení do zdi (např. tradiční, zapuštěné či neviditelné), a podle toho, z jakého materiálu jsou vyrobeny.

Nejčastější druhy zárubní – stačí si jen vybrat

Nespoléhejte jen na to, že vám váš soukromý prostor zabezpečí pouze speciální dveře. Pro řádnou ochranu jsou nesmírně důležité i bezpečnostní zárubně, jejichž instalaci lidé často podceňují z obavy před větším stavebním zásahem, jako je například bourání. Jenomže právě způsob zazdění zárubně, materiál, z něhož je vyrobená, i samotný její typ má nesmírný vliv na stupeň zabezpečení celého uzávěru. Navíc pokud zvažujete i protipožární ochranu, atest musí mít krom dveří také zárubeň. Štěstí, že je z čeho vybírat!

1.      Obložková zárubeň

Obložková zárubeň se pyšní snadnou montáží a estetičností. Bývá náhradou kovových zárubní a dále se již nemusí nijak upravovat. Je praktická a svým elegantním vzhledem umě podtrhne krásu samotných dveří.

adlo zárubeň
ADLO dřevodekor

2.      Rámová zárubeň

Rámová zárubeň se svou stavbou podobá kovovým zárubním. Má pevnou šířku a montáž také nebývá složitá. Mohou nahradit obložkové zárubně a bývají levnější.

3.      Ocelová zárubeň

Ocelové zárubně patří mezi nejvyhledávanější futra, a to právě pro svou vysokou odolnost, pevnost a trvanlivost. Nevýhodou je, že často bývají opatřeny pouze cestovním nátěrem, který je nutné nejprve odstranit a potom zárubeň opatřit ještě základním a vrchním nátěrem. To je však maličkost. Ocelová zárubeň se také vyrábí jako zárubeň protipožární.

Bezpečnostní dveře

Chcete-li pro svůj majetek zajistit maximální možnou ochranu, je dobré pořídit si bezpečnostní dveře. Oproti těm obyčejným v sobě mají zabudované bezpečnostní prvky znesnadňující pokusy o násilné vniknutí.

Podle stupně bezpečí, které jsou dveře schopny zajistit, je rozdělujeme do bezpečnostních tříd. Těch je celkem šest a platí – čím vyšší číslo, tím větší je ochrana. Pro zabezpečení soukromého majetku je vhodná druhá až čtvrtá třída. Při výběru bezpečnostních dveří je dobré neponechat nic náhodě, obrátit se na odborníky a určitě kupovat jen ty s certifikátem.

Mohlo by vás zajímat