Jak vybrat bezpečnostní vchodové dveře

Pořizujete bezpečnostní vchodové dveře do bytu, nebo domu? Víte, čím se bezpečnostní dveře odlišují od běžných a jaké rozdíly jsou mezi jednotlivými bezpečnostními? Kdy je důležitá protipožární odolnost, tepelná izolace a zvukotěsnost? V tomto článku si vše ujasníme.

Jak vybrat bezpečnostní vchodové dveře

Od září 2019 do září 2020 se zloději vloupali téměř do 5 000 bytů a rodinných domů. Zatímco běžné dveře nejsou pro zloděje překážkou, kvalitní bezpečnostní dveře většinou z nich odradí už jen svou přítomností. Zabezpečení vchodových dveří a oken je základem domácnosti. Nejedná se však o zanedbatelnou investici – jak tedy vybrat ty správné? 

Základem je bezpečnostní třída

Ať už pořizujete bezpečnostní dveře bytu nebo domu, základní vlastnost dveří je jejich bezpečnostní třída. Označuje se RC1 (nejnižší) až RC6 (nejvyšší). Bezpečnostní třída vypovídá o tom, jak dlouho jednotlivé bezpečnostní prvky odolají pokusům o jejich překonání. Třídy RC1 a RC2 se obecně považují za poměrně snadno překonatelné, a to i pomoci klasického nářadí, jako je páčidlo. Proto se doporučuje pořídit bezpečnostní dveře třídy RC3 nebo RC4. Poslední zbývající třídy slouží jako dveře trezorů a pro armádní účely.

Čím se liší bezpečnostní dveře od klasických?

V prvé řadě musí bezpečnostní dveře splňovat normu ČSN EN 1627, aby vůbec mohly získat atestaci na bezpečnostní dveře. Čím se ale konkrétně odlišují od běžných dveří?

Bezpečnostní prvky, které najdeme u bezpečnostních dveří:

  • Jistící body
  • Ocelové zárubně vylité betonem (musí udržet těžké dveře)
  • Výztuže
  • Železná síť
  • Plechování
  • Trny bránící vysazení

Běžné dveře tyto konstrukční prvky neobsahují a jsou tedy snadno překonatelné. Bezpečnostní dveře jsou záměrně navržené tak, aby vydržely všechny známé metody jejich překonání.

Jak je rozdíl mezi jednotlivými třídami bezpečnostních dveří?

U jednotlivých bezpečnostních tříd si lidé všímají hlavně měnící se počet jistících bodů, ale to není to jediné, co se mění. S vyšší bezpečnostní třídou přichází zdvojené konstrukční prvky jako dvojitý a zesílený ocelový rám, zdvojené uzamykání, dvojité ocelové plechování, atd. anebo také širší jistící body

Pevný a odolný zámek

O zabezpečení dveří proti otevření se stará do velké míry jejich zámek. I zámky se dělí do šesti bezpečnostní tříd RC1 až RC6. Třída dveří by se měla shodovat s třídou zámku. Jinak to nedává smysl z hlediska mechanického zabezpečení, ani pojištění – úroveň zabezpečení domu hraje roli při určování výše slev při placení pojistného i výši pojistného plnění v případě vloupání. Bezpečnostní dveře jsou z pohledu pojišťoven jen tak silné, jako jejich nejslabší článek – pokud máte dveře i kování bezpečnostní třídy RC4, ale zámek jen RC3, budou se celé dveře počítat jako RC3. Proto je běžné pořizovat stejnou úroveň bezpečnosti všech zabezpečovacích prvků.

Ačkoliv je důležitý počet zámků, ještě důležitější je jejich kvalita. Bezpečnostní zámky jsou odolné proti vyhmatání, odvrtání, tzv. bumpingové metodě, atd.

Protipožární odolnost

Dveře s atestovanou požární odolností jsou schopny odolat průniku ohně a kouře. Jsou nutné zejména do bytů a kanceláří – v podstatě všechny vnitřní prostory jakéhokoliv domu by měly být oddělené protipožárními dveřmi bez ohledu na to, zda jsou bezpečnostní. Ty slouží jako účinná bariéra bránící prostupu tepla z jednoho prostoru do druhého. Standardní protipožární dveře by měly odolat 30 minut teplotě 160 °C, což je dostatečné pro většinu potřeb. Lze ale zakoupit i účinnější.

S případem požáru souvisí i myšlenka pořízení panikového kování – tedy opatření, díky kterému lze dveře otevřít pouhým stisknutím kliky i přes to, že jsou zrovna zamčené. To samozřejmě platí jen při opouštění budovy, ne ve směru dovnitř.

Tepelná a zvuková izolace

Tyto dvě vlastnosti vás budou zajímat především v případě, že pořizujete bezpečnostní vchodové dveře do domu – vedou tedy přímo na ulici a jsou součástí tepelně a zvukově izolační obálky stavby

U bezpečnostních dveří jsou tyto vlastnosti řešené. Zvukový útlum 30 dB, který je u bezpečnostních dveří v podstatě standardem a může mít výrazný pozitivní dopad na klid v domácnosti. Dveře s protipožární odolností jsou samozřejmě automaticky tepelně izolační – to je jejich účel. 

U dveří bytu, které ústí do chodby, nejsou tyto dvě vlastnosti většinou až tak podstatné (alespoń pokud nemáte sousedy, kteří na chodbě tropí spoustu hluku).

Je třeba pořídit i nové zárubně?

Firmy často  nabízí možnost instalace do stávající zárubně, ale určitě je lepší ji vyměnit, jelikož i ta obsahuje některé bezpečnostní prvky (zpevnění na konkrétních místech, betonová výplň, zvýšená odolnost proti páčení, atd.). Budete tak mít dveře i zárubeň od stejného výrobce, a dostanete tak jistotu, že budou vzájemně dobře fungovat i těsnit. Výměna zárubní je navíc už jen minimální částka.

Dopředu se zeptejte výrobce, zda je v ceně zahrnuta i montáž a nová zárubeň.

Jaká jsou kritéria pro výběr firmy?

V závěru si ještě si stručně odpovíme na otázku, jak se rozhodnout pro tu správnou společnost dodávající bezpečnostní dveře a poskytuje jejich sevis:

  • Dokáže doložit certifikaci výrobků.
  • Již nějakou dobu se pohybuje na trhu.
  • Pobočka společnosti je nanejvýš 50 kilometrů daleko – včasný servis v případě potřeby.
  • Dokáže dveře nainstalovat během jednoho dne.
  • Čistá realizace bez zbytečného prachu včetně úklidu.

ceskykutil.cz/clanek-10425-podle-ceho-vybrat-bezpecnostni-dvere-do-bytu
www.bydleni.cz/clanek/7-tipu-Jak-vybrat-bezpecnostni-dvere
www.adlo.cz/cz/vyber-bezpecnostni-dvere

Mohlo by vás zajímat