3 novinky v digitálním zabezpečení domácnosti

“Vše v mobilním telefonu” by mohlo být heslo současnosti - a nyní už nechybí ani ovládání domovních dveří. Zabezpečovací prvky se kloubí s digitálními technologiemi a vytváří tak pro zloděje zapeklitý problém. Které novinky vás budou nejvíce zajímat?

3 novinky v digitálním zabezpečení domácnosti

Motorizované zámky ovládané aplikací

Nejčastěji se mu říká “chytrý zámek” – jde o dveřní zámek, který nepotřebuje klíče, protože jej odemyká elektromotorek ovládaný dálkově. Stačí mít v ruce mobilní telefon, zmáčknout tlačítko v aplikaci a dveře se odemknou, zamknou či pootevřou. Zároveň v aplikaci vidíte historii manipulace se dveřmi, můžete se tedy podívat, kdo dveřmi procházel. Jestli má někdo z vaší rodiny například problém se zapomnětlivostí, můžete si na dálku zkontrolovat, jestli po odchodu zamknul.

Dveře můžete navíc otevírat, i když nejste doma. Kupříkladu kamarádovi, který si u vás potřebuje něco vyzvednout – prostě mu otevřete dveře, až bude u domu, a pak za ním opět zamknete. Navíc už nemusíte mít starost, že vaše děti ztratí klíče. Některé zámky se dokonce umí otevřít, když přijdete do blízkosti dveří

Biometrická čtečka otisků prstů

Další způsob, jak zámek ovládat, je za pomocí čtečky otisků prstů snímající biometrické údaje, kterou umístíte na dveře nebo do jejich bezprostřední blízkosti. Nastavíte si, kdo všechno může svým otiskem otevřít dveře: rodina a někdo důvěrně známý, kdo vám o dovolené chodí zalévat květiny a vybírat poštovní schránku. Databáze čtečky většinou umožňuje si zapamatovat kolem stovky otisků prstů. Přístup nemůže získat nikdo jiný, než ten, komu jej vytvoříte (což trvá okamžik). Stačí jen přiložit bříško prstu ke čtečce a elektromotorická vložka se sama odemkne. 

Digitální kukátko

Jak byste čekali, digitální kukátko plní funkci klasického kukátka, akorát v digitální podobě. Kamera přenáší informace na LCD monitor připevněný na vnitřní straně dveří nebo na zdi interiéru. Díky efektu rybího oka se kamera může rozhlížet v podstatě neomezeně do všech stran. Na rozdíl od klasického kukátka na obrazovce vidíte vše jasně a ve větším. Samozřejmě si obraz můžete nechat přenášet i na jiná chytrá zařízení, což se hodí například při pobytu na dovolené.

Tyto novinky představují pro běžné zloděje problémy, protože zavádění moderních digitálních technologií do zabezpečení domácností je pro ně novinka, proti které nemají metody. Jakýkoliv software se samozřejmě dá “hacknout”, ale je to mnohem náročnější.

Všechny tyto technologie lze skloubit do inteligentních bezpečnostních dveří, propojit je a využívat tak maximálně jejich možnosti.


Zdroje:
adlo.cz
idnes.cz
novinky.cz

Mohlo by vás zajímat