5 důvodů, proč je nemovitost bezpečnou investicí

Děsí vás inflace a přemýšlíte nad tím, jak své peníze zhodnotit tak, aby vám i něco vydělaly? Existuje několik možností, jak investovat, nemovitosti se však stále drží na předních příčkách. Jaké mají výhody a je vůbec něco, čeho byste se měli obávat?

5 důvodů, proč je nemovitost bezpečnou investicí

Typy investic

Způsoby, jak můžete investovat, se dělí na dva konkrétní druhy, a to sice:

  • Reálné – nemovitosti, umění, drahé kovy
  • Finanční – podílové fondy, dluhopisy, akcie, finanční vklady (termínované vklady, repo fondy)

Každá z cest má své výhody i nevýhody. Reálné investice mají delší historii, kdežto například Bitcoin patří mezi ty novější trendy, kterým ještě před nedávnem spousta lidí nevěřilo. Navzdory tomu, co je momentálně nejpopulárnější, nemovitosti jsou a budou skvělým zhodnocením peněz.  

Abyste sami dokázali posoudit, jestli je investice výhodná, soustřeďte se na následující aspekty:

  • Výnos = kolik peněz investice vynese
  • Riziko = jak moc je investice riziková
  • Likvidita = prodej a získání investovaných peněz zpátky

Některé typy investic jsou rizikovější, za to ale mohou vynést vyšší množství peněz. Chce to vše dobře zvážit a posoudit, jak moc jste ochotni riskovat. Pamatujte, že risk je zisk, ale pokud vkládáte částky dosahující sta tisíc, neradi byste o ně přišli. Pokud si chcete být jistější, můžete využít služby investičního poradce.

Nemovitost jako investice: 5 důvodů, proč ano

Rozhodnete-li se, že chcete investovat do nemovitosti, čeká vás posouzení několika faktorů a zhodnocení toho, zda se tento krok skutečně vyplatí. Máme pro vás 5 důvodů, proč byste do tohoto typu investice měli jít. 

1) Nárůst ceny

Každoročně roste inflace a s ní i cena nemovitostí. Pokud zakoupíte majetek dnes, za několik let bude mít mnohem vyšší cenu, to si buďte jistí. Skvělou příležitostí na investici jsou také nemovitosti, které jsou v exekuci nebo v dražbě – jsou totiž pod cenou, a tak nejen ušetříte, ale po jejich rekonstrukci dosáhnete vyššího zhodnocení.

2) Příjem z pronájmu

Budete-li nemovitost pronajímat, získáte měsíční přivýdělek, a to v nemalých částkách. Pronajímat můžete:

  • krátkodobě – na pár měsíců či jen týdnů, třeba pro turisty
  • dlouhodobě – v rámci let

Krátkodobý pronájem bývá vyšší, protože se jedná o jednorázový poplatek, nikoliv pravidelný příjem nájmu. Když navíc zakoupíte nemovitost v centru, můžete cenu ještě navýšit. 

Dlouhodobé pronájmy se obecně vyplatí více, protože máte zajištěný pravidelný příjem v uvedené výši po několik let. Důležité je vytvořit smlouvu, která bude mít jasné podmínky, abyste se tak vyhnuli případným problémům.

3) Jedná se o reálný majetek

Na rozdíl od akcií či kryptoměn, na nemovitost si můžete sáhnout, tudíž se nestane, že byste o ni přišli vlivem hackerů nebo zkrachováním společnosti. Vždy ji můžete prodat, pokud to bude potřeba, nebo ji využívat sami. 

4) Ručení nemovitostí

Jestliže si v budoucnu budete chtít vzít hypotéku, můžete nemovitostí ručit, a získáte tak důvěru banky. Nemovitost se vám bude hodit i při případné hypotéce a budete tak mít možnost dosáhnout na vyšší půjčku.

5) Možnost převést majetek na peníze

Kdykoliv budete potřebovat peníze, můžete majetek prodat. Bude to sice možná trvat, ale vyděláte na tom. Samozřejmostí je prodat nemovitost v době, kdy je její cena vyšší, než byla pořizovací cena.

Zdroj: Pixabay

Nevýhody investování do nemovitosti

Investování do nemovitosti má i nějaké nevýhody, samozřejmě. Pojďme se na ně podívat a zhodnotit, zda je investování do nemovitosti pro vás to pravé ořechové.

1) Vysoká počáteční investice

Abyste si byt či dům koupili, budete potřebovat velké množství peněz. Někdo si šetří spoustu let, jiný si raději vezme půjčku. Ať už si vyberete jakoukoliv variantu, získání počáteční investice bude to nejtěžší na celém procesu. Jakmile je nemovitost vaše, můžete ji zrekonstruovat a pak se jen těšit z výdělku, který vám přinese.

2) Administrativa

Nákup tak cenného majetku není legrace, proto nezapomeňte pořádně pročítat smlouvy. Bude vás čekat oběhávání úřadů a podepisování smluv, ale stojí to za to. V případě, že budete nemovitost pronajímat, opět je třeba vytvořit smlouvu a všechny podmínky projednat. 

Budete-li potřebovat pomoct s procesem koupě nemovitosti, můžete se obrátit na MAX Reality.

Administrativa může být otravná, ale je potřeba k zajištění férových podmínek pro obě strany.

3) Daň z nemovitosti a daň z příjmu

Vlastník nemovitosti má povinnost každoročně odvádět státu daň z nemovitosti (4 % z ceny nemovitosti). Pokud majetek pronajímá, stejně tak odvede i daň z příjmu (15 % ze základu daně). 

4) Rychlost prodeje

Jak už jsme si řekli, nemovitost můžete kdykoliv prodat. Otázka však je, za jakou dobu se vám tento krok podaří. Ne všichni mají našetřeno a cena nemovitostí stoupá neustále, proto na ni spousta lidí ani nedosáhne. Přesto je ale možné i v dnešní době najít kupce, ovšem to nemusí být hned.

5) Zodpovědnost za nájemce 

Při pronájmu nemovitosti jste vy ten, kdo nese odpovědnost za vše, co se tam děje. Jednak je třeba vybírat pečlivě, aby vám nájemce neničil byt a zodpovědně platil nájem (to si pojistíte smlouvou), ale také se jednou za čas zeptat, jak to jde a zda vše funguje, jak má. V některých bytech si nájemce zařizuje energie a jejich placení sám, jinde je ale vše napsané na majitele, proto je důležité, abyste měli přehled o tom, co se děje.

Mohlo by vás zajímat