Jak zabezpečit mobil nejen před hackery

Mobilní telefon je dnes nedílnou součástí našeho každodenního života, což z něj činí lákavý cíl pro různé kybernetické útoky. Ať už používáte svůj smartphone k práci, komunikaci nebo zábavě, je důležité chránit svá data před hackery, malwarem a jinými hrozbami. V tomto článku se podíváme na osvědčené způsoby, jak svůj mobil ochránit.

Jak zabezpečit mobil nejen před hackery

Proč je důležité zabezpečení mobilu

Mobilní telefony používáme nejen k volání a psaní zpráv, ale také k přístupu na internet, do online bankovnictví a na sociální sítě, kde všude pracujeme s citlivými osobními údaji. Právě z těchto důvodů je nezbytné mít je dobře zabezpečené.

Pokud podceníme ochranu mobilu, riskujeme, že se naše osobní data dostanou do nesprávných rukou. Hackeři hledají stále nové způsoby, jak získat přístup k našim soukromým informacím i k našim finančním účtům.

Nejen hackeři ale představují riziko. Pokud telefon ztratíte, je důležité, aby byla vaše data chráněna před neoprávněným přístupem.

Jaké jsou základní kroky pro zabezpečení mobilu?

Pro zabezpečení svého mobilního telefonu můžete udělat několik kroků:

1. Používejte biometrické zabezpečení a silné heslo

Zamknutí telefonu pomocí ID obličeje nebo otisku prstu je základní formou ochrany, zejména v případě ztráty nebo krádeže.

Zabezpečte také své účty v telefonu silnými hesly a používejte dvoufázové ověřování v aplikacích, které to nabízejí. Kromě metody dvoufázového ověření umožňují některá zařízení nebo aplikace tzv. multifaktorovou autentizaci. To znamená, že systém může požadovat dva, tři nebo více faktorů pro ověření vaší identity.

Photo by Kenny Eliason

2. Používejte VPN

Používejte VPN pro bezpečnější připojení k veřejným wi-fi sítím. VPN neboli virtuální privátní síť je služba, která zabezpečí vaše internetové připojení šifrováním všech dat, která odesíláte a přijímáte. VPN tedy chrání vaši identitu online a udržuje vaše data v bezpečí.

Kromě VPN existují ještě další strategie zabezpečení komunikace, např. používání e-mailových služeb nebo aplikací pro šifrovanou komunikaci (WhatsApp, Telegram apod.), takže zprávy mohou být dešifrovány a přečteny pouze příjemcem.

3. Stahujte aplikace do mobilu jen z důvěryhodných zdrojů

Buďte opatrní při výběru aplikací a stahujte aplikace a programy do mobilu pouze z důvěryhodných zdrojů. Pro aplikace volte oficiální obchody Google Play nebo Apple App Store.

S přibývajícími kybernetickými hrozbami je důležité také vědět, jak škodlivé aplikace rozpoznat:

  • V obchodech s aplikacemi si pečlivě prohlédněte popisy a recenze aplikací, než si je stáhnete. Nízké hodnocení a negativní recenze mohou být varovným signálem.
  • Zjistěte, kdo aplikaci vyvinul. Důvěryhodní a renomovaní vývojáři mají často své jméno spojené s kvalitními a bezpečnými aplikacemi.
  • Buďte opatrní, pokud aplikace žádá o oprávnění, která nejsou nezbytně nutná pro její funkčnost. Například aplikace na počasí by neměla potřebovat přístup k vašim SMS zprávám.

4. Zálohujte data v mobilu

Pravidelná záloha mobilu je zásadní pro ochranu dat. Používejte cloudové služby, jako je Google Drive, iCloud nebo Microsoft OneDrive, které nabízejí bezpečné zálohování a snadný přístup k vašim souborům z jakéhokoliv zařízení. Alternativně můžete provádět zálohu mobilu do PC.

Díky bezpečným zálohám v cloudu můžete také bez obav vzdáleně vymazat data v případě ztráty nebo odcizení telefonu.

5. Pravidelně aktualizujte operační systém

Výrobci softwaru vydávají pravidelné aktualizace, které opravují chyby a zlepšují zabezpečení aplikací a programů. Pravidelné stahování těchto aktualizací je klíčové pro udržení bezpečnosti vašeho zařízení. Nejlepším řešením je proto zapnutí automatických aktualizací.

Občas si také projděte své aplikace a nepotřebné odstraňte. Některé aplikace mají přidružený účet, který může také ukládat data z vašeho telefonu. Udělejte další krok a smažte tyto účty, aby byla smazána všechna data mimo telefon. Snížíte tím rizika, která mohou některé aplikace představovat a zároveň je to způsob, jak vyčistit uložiště mobilu.

6. Nezapomeňte na ochranu mobilu před viry

Podobně jako počítače, i mobilní telefony potřebují ochranu proti virům a malwaru (škodlivé kódy nebo programy, které útočníci využívají ke krádeži citlivých dat). Nejlepším řešením je nainstalovat spolehlivý antivir do mobilu, který vaše zařízení před viry a škodlivým softwarem ochrání.

Antiviry pomáhají nejen identifikovat malware v mobilu, ale také škodlivé weby i aplikace ještě předtím, než je otevřete. Indicií, jak poznat vir v mobilu, je několik, např. samovolné restartování, zpomalení, neobvyklé zprávy nebo neoprávněné používání dat.

V souvislosti s ochranou před malwarem a viry v mobilu je také důležité rozpoznat podvodné webové stránky. Jde o weby, které se snaží imitovat legitimní stránky za účelem krádeže osobních údajů. Proto se vyplatí věnovat pozornost URL adresám. Bezpečné webové stránky obvykle používají protokol HTTPS, který je viditelný díky zámkové ikoně vedle adresy ve vašem prohlížeči. Pozor si také dávejte na malé odchylky v názvech domén nebo neobvyklé koncovky URL, které mohou naznačovat pokus o podvod.

7. Chraňte se před phishingovými útoky a podvodnými zprávami

Phishing patří mezi nejrozšířenější formy tzv. sociálního inženýrství, kdy se útočníci zaměřují na manipulativní jednání s cílem vylákat z oběti citlivé údaje nebo přístupy k účtům. Obvykle probíhá e-mailem, přes zprávy na sociálních sítích, textové zprávy nebo přes podvodné webové stránky. 

Možností, jak se proti těmto útokům bránit, je několik:

  • vyhýbejte se klikání na nevyžádané odkazy v e-mailech nebo na sociálních sítích,
  • ověřujte identitu odesílatele,
  • používejte bezpečnostní nástroje (antiviry).

8. Chraňte mobil před fyzickým odcizením nebo ztrátou

Odcizení mobilního telefonu je vždy nepříjemné, a to nejen kvůli ztrátě zařízení, ale zejména proto, že může ohrozit vaši osobní a digitální bezpečnost. Abyste snížili riziko odcizení, je důležité nenechávat telefon bez dozoru na veřejných místech nebo v autě. Pokud už ke ztrátě dojde, existuje několik doporučených kroků pro zabezpečení mobilu Android i iOS, která rizika ztráty minimalizují.

Změňte hesla na svých účtech

Pokud zjistíte, že jste ztratili telefon, co nejdříve změňte hesla u všech svých důležitých účtů. Začněte s e-mailovým účtem, protože hackeři by mohli tento účet využít k resetování hesel na ostatních platformách. Dalším krokem je vyhledání mobilu a zjištění jeho polohy.

Využijte funkce Najít moje zařízení v případě ztráty mobilu

Pokud nevíte, jak zjistit polohu mobilu Android nebo iOS v případě ztráty, zapněte si aplikace na sledování mobilu, jako je Najdi moje zařízení pro Android nebo Najdi můj iPhone pro iOS. Tyto aplikace  slouží jako lokalizátor mobilu a umožňují jeho zamčení nebo vymazání obsahu zařízení na dálku v případě ztráty nebo krádeže. Pokud už ke ztrátě mobilu dojde, tímto způsobem můžete zabránit potenciálnímu zneužití vašich osobních a citlivých informací.

Photo by Maël BALLAND

Jak vzdáleně vymazat data z mobilu

Pro hledání mobilu a vymazání zařízení s OS Android musí být zařízení nabité a připojené k mobilním datům nebo wi-fi. Zároveň v něm musíte být přihlášeni k účtu Google, musí v něm být zapnutá služba Najdi moje zařízení a musí být viditelné na Google Play.

  1. Jakmile zjistíte, že je vaše zařízení ztracené nebo ukradené, přihlaste se do svého účtu Google nebo Apple ID z jakéhokoli bezpečného zařízení. 
  2. Navštivte stránku služby Najdi moje zařízení nebo Najdi můj iPhone a zvolte Ztracené zařízení ze seznamu svých připojených zařízení. 
  3. Pak klikněte na možnost Vymazat zařízení a nakonec tuto možnost potvrďte.

Po vymazání obsahu je důležité hned změnit hesla ke všem vašim účtům, které byly se zařízením spojeny.

9. Zabraňte sledování mobilu

V dnešní digitální éře je důležité chránit své soukromí a vědět, jak zabránit nechtěnému sledování naší aktivity na mobilu. Jak poznat odposlech mobilu může být obtížné, ale existují určité indicie, které vás mohou varovat: neobvyklé chování baterie, nečekané restarty, neznámé aplikace nebo zvýšená spotřeba dat. 

Pokud máte podezření, že někdo sleduje a odposlouchává vaši aktivitu na mobilu a nevíte, jak odstranit odposlech z mobilu, obnovte tovární nastavení vašeho mobilního telefonu a změňte hesla. Dále omezte oprávnění aplikací, vypněte sledování lokace, používejte VPN při připojení k veřejným sítím, dvoufázové ověření, antiviry a pravidelně aktualizujte software.

V dnešní digitální době je ochrana mobilních telefonů zásadní. Nezapomeňte proto aplikovat všechny doporučené způsoby zabezpečení u všech vašich zařízení, abyste ochránili vaše osobní data i soukromí.  Pokud vás zajímá, jak ochránit před hackery nejen váš mobil, ale i počítač, přečtěte si ještě článek 10 tipů pro počítačovou bezpečnost.

Mohlo by vás zajímat