Jak na bezpečnou elektroinstalaci v koupelně

Čeká vás letos rekonstrukce koupelny? Při budování či výměně elektroinstalace v koupelně je důležité ve zvýšené míře dbát na správné odborné provedení podle současných platných norem a užití všech potřebných ochranných pomůcek.

Jak na bezpečnou elektroinstalaci v koupelně

Pro stavební úpravy, které zvládnete sami, si připravte nářadí a ochranné brýle, chrániče sluchu, ochranné a izolační rukavice.

Koupelna se vyznačuje zvýšenou vlhkostí, proto je důležité, aby samotnou elektroinstalaci prováděl elektrikář a na závěr prošla revizí. V koupelně máme přísnější pravidla pro instalaci elektrických zařízení a osvětlení, místnost je z toho důvodu rozdělena do několika bezpečnostních zón.

ledsolutiion-elektrikar
Na elektroinstalaci si pozvěte odborníka

Zóny v koupelně

V prostoru koupelny rozlišujeme 4 bezpečnostní zóny, do kterých pak volíme vhodné osvětlení a zásuvky s konkrétním označením.

Zóna 0 se nachází přímo v umyvadle, vaně či sprchovém koutě, tedy v místech, kde svítidlo přímo přichází do styku s vodou. Do těchto míst se běžně ani žádná svítidla neumisťují. Výjimkou jsou jen masážní vany a sprchové kouty. Pokud si do těchto míst přesto přejete umístit svítidlo, vyberte takové, které je odolné proti dočasnému ponoření do vody. V této zóně se nesmějí nacházet žádné spínače ani zásuvky.

Zóna 1 je v nejbližším okolí vany či umyvadla. V těchto místech mohou být zařízení pouze na bezpečné malé napětí (střídavě do 12V, stejnosměrně do 25V). Zde je už povoleno instalovat některá elektrická zařízení (svítidla, ohřívače vody a jiné).

Zóna 2 se nachází ve vzdálenosti 60 cm od vany, zahrnuje tedy stěny i strop kolem zóny 1 až do výšky 3 m od podlahy a 60 cm v horizontální ose. Zde mohou být instalována svítidla, jednotky pro napájení holicích strojků, ventilátory, otopná zařízení, průtokové ohřívače, jednotky pro vířivé vany, spínače a zásuvky na bezpečné malé napětí, přičemž jejich zdroj musí být mimo zóny 0 až 2.

Umývací prostor je daný šířkou umyvadla od podlahy až ke stropu. Zde nesmí být žádné zásuvky na 230 V, kromě zásuvky, která je součástí koupelnové skříňky nebo zrcadla, ale tato musí být výrobcem přímo určená k použití v umývacím prostoru.

Zóna 3 neboli vnější zóna, která je ve vzdálenosti min. 2,4 m od vany či umyvadla, je bezpečná a vhodná pro použití jakéhokoliv svítidla.

ledsolution-zony-koupelna_cz
Bezpečnostní zóny v koupelně. Zdroj: Eshop Ledsolution.cz

Jaké krytí IP zvolit v různých částech koupelny

IP kód je definován v normě IEC 529, převzaté jako EN 60529 a dále jako ČSN EN 60529, Stupeň ochrany krytem, jejímž předmětem jsou definice stupňů ochran krytem elektrických zařízení. Stupeň ochrany IP má za sebou napsaná dvě čísla, která jasně udávají, do které zóny v koupelně je svítidlo určeno. Rozeznáváme 4 zóny označené od 0 do 3. Úsek 0 tvoří vnitřní prostor vany či sprchy, prostor 1 se nachází bezprostředně nad vanou a patří sem svítidla nízkonapěťová, která pracují pod napětím 12V. Do části 2 patří svítidla označená IP44 a do nejvzdálenější zóny 3 svítidla s cedulkou IP21.

Pro osvětlení místností, kde může dojít ke kontaktu s vodou, jako je kuchyně nebo koupelna, se nejčastěji používají svítidla s krytím IP44 a vyšším. Pozor ale, toto krytí není vhodné kdekoliv do koupelny, a ne všude potřebujete svítidla s takto vysokým krytím.

Zóna 0: Pokud chcete mít světlo ve sprchovém koutu nebo v bezprostřední blízkosti vany, vybírejte zařízení s označením minimálně IPX7. Elektrické rozvody jsou zde omezeny na ty, které jsou nezbytné pro napájení pevných elektrických zařízení umístěných v této zóně. Nesmí se instalovat žádné spínací přístroje nebo příslušenství.

Zóna 1: V této zóně už nějaké světlo určitě budete mít, elektrické zařízení musí mít označení minimálně IPX4. Nad nejvyšší úrovní jakékoliv nesnímatelné sprchové hlavice může být použito IPX2. Tam, kde se mohou vyskytovat proudy vody určené k čištění, pak minimálně IPX5.

Zóna 2: Svítidla v této zóně musejí splňovat krytí minimálně IPX4. Doporučujeme umístit pouze pevně instalovaná svítidla s napětím DC 12/24 V a napájecím zdrojem umístěným v zóně 3. Za předpokladu, že voda nebude přímo stříkat na svítidlo, umisťují se sem svítidla s IP44 a více. Nesmí se zde instalovat žádné spínací zařízení, příslušenství zahrnující spínače nebo zásuvky s výjimkou spínačů a zásuvek obvodů SELV s tím, že zdroj bezpečného napětí musí být umístěn mimo zónu 0, 1 a 2.

Zóna 3: Tato oblast už není nebezpečná a můžete sem umístit svítidlo, které se vám líbí, tzn. stačí svítidlo s krytím IP21.

Ne každé osvětlení můžete v koupelně umístit, kam se vám zlíbí.

Jaká světla do koupelny vybrat

Do koupelny, která bývá často bez oken, se umisťuje většinou centrální osvětlení celé místnosti. Lze použít jedno výkonnější svítidlo nebo více LED bodových světel (bodovek). Pokud máte dodatečně osvětlené zrcadlo nebo sprchový kout, nemusí být centrální svítidlo tak intenzivní.

Důležité je osvětlení zrcadla, protože se před ním upravujete, musí být u něj dobrá viditelnost detailů. Dámy se u něj líčí, pánové holí, vše je potřeba před odchodem z domu dobře zkontrolovat. Nesmíte proto výběr světla k zrcadlu podcenit. Ideální je zvolit osvětlení s mléčným krytem, které vás nebude oslňovat. V oblibě jsou také LED pásky, které skýtají mnoho možností, jak zrcadlo osvětlit.

Při výběru LED světel do koupelny se řídíme jinými kritérii než do ostatních místností. Na prvním místě musí být bezpečnost a kvalitní materiál, protože vlhkost a stříkající voda by mohly způsobit úraz, nebo by se světlo mohlo poškodit. Je proto nezbytné vybírat z takových světel, která mají krytí proti odstřikující vodě (poznáme to podle označení IP).


Zdroj: https://www.boukal.cz/vybaveni-elektrikare-vde/1293/kategorie

Mohlo by vás zajímat