Jak nastavit a kam nainstalovat pohybové čidlo

Dávno je pryč doba, kdy jste na pohybová čidla narazili pouze na toaletách supermarketu či v administrativních budovách.

Jak nastavit a kam nainstalovat pohybové čidlo

Pohybové čidlo se stalo nedílnou součástí nejen exteriéru, ale i interiéru, jak si přiblížíme v následujícím článku. Kromě toho vám také poradíme, na co myslet při jeho umisťování a nastavování.

Druhy čidel vhodné pro interiér a exteriér

Jednotlivé druhy čidel rozlišujeme podle způsobu, jakým snímají okolí, od čehož se zároveň odvíjí i jejich vhodné umístění. Nejčastějším a také nejlevnějším druhem čidel jsou infračervená, která poznáme podle typické červené kontrolky. Ta jsou z hlediska své citlivosti na počasí vhodná spíše do interiéru. Pokud tedy právě uvažujete, jak vybrat osvětlení do obývacího pokoje, zvažte pořízení světla, které je možné na pohybové čidlo připojit. Oceníte ho zejména v noci, kdy nebudete muset ve tmě šátrat po vypínači, či v případě, že máte malé děti, které na vypínač jednoduše nedosáhnou.

Do venkovních prostor jsou vhodná zejména čidla mikrovlnná a ultrazvuková. Nejenom, že se z řady důvodů příliš nehodí do interiéru (mikrovlnná čidla například detekují i pohyb za oknem), ale na rozdíl od infračerveného čidla jim nevadí například déšť. U venkovních čidel můžete osvětlovací funkci propojit s tou bezpečnostní v rámci připojení k alarmu či kameře.

Na co myslet při umisťování

Pokud jde o samotné umístění čidla, je třeba myslet především na úhel, který čidlo snímá, aby nereagovalo na pohyb za plotem či ve vedlejší místnosti. Pokud umisťujete čidlo ke schodišti, myslete na takové umístění, které čidlu umožní snímat celý prostor, ne pouze spodní či horní část schodiště. Také promyslete, zda například u společného schodiště vícegeneračního domu chcete, aby čidlo rozsvěcelo světla v rámci všech pater, či pouze v tom, kde byl zaznamenán pohyb.

Pokud hledáte vhodné umístění čidel do dlouhé chodby, ať už v rodinném domě, či administrativní budově, zvažte rozmístění nejen na stropě, ale i stěnách. Čidla můžete nastavit buď tak, aby rozsvítila celou chodbu najednou, či se světla rozsvěcela postupně podle pohybu procházející osoby.

Jak čidlo nainstalovat

Instalace pohybového čidla není sama o sobě nijak náročná, je však potřeba dbát na několik pravidel. Instalovat bychom ho měli přibližně do výšky 2,5 m a zároveň pod takovým úhlem, aby se „nedívalo“ do oken či prosklených dveří. Zároveň by nemělo být poblíž klimatizace či vzduchotechniky, která by mohla ovlivnit jeho činnost. Pozor dejte i na stoupačky vedoucí stěnou za ním. Pokud instalujete čidlo s vějířovitým dosahem, umístěte ho do rohu místnosti. Pokud je čidlo dlouhého dosahu, vhodné je spíše umístění do poloviny zadní stěny.

Mohlo by vás zajímat