Jak odhlučnit dveře?

Zvuková izolace dveří je bohužel často podceňována a lidé si tak do svých nemovitosti instalují dveře, které propouštějí hluk více, než by bylo milé.

Jak odhlučnit dveře?

Navíc zvuk neprostupuje pouze samotnými dveřmi, ale hodně zranitelnými místy jsou těsnění a prahy – zkrátka k zajištění ticha je nutno odhlučnit všechny komponenty dveří.

Potkalo i vás během rekonstrukce domu pořízení nekvalitních dveří propouštějících zvuky a rádi byste je odhlučnili? Případně se ve vašem okolí zvýšila hluková zátěž a vy potřebujete odhlučnit dveře, jenž vám dříve bohatě stačily? Tak přesně pro vás je tu přichystán návod, jak odhlučnit stávající dveře! Obzvláště se vyplatí mít vchodové dveře do bytu odhlučněné, neboť skrze ně do bytu proudí nejvíce nežádoucích zvuků.

Existuje samozřejmě hned několik způsobů, jak odhlučnit dveře – na následujících řádcích se pak podíváme na ten nejefektivnější a zároveň nejsnazší na realizaci.

Akustická deska = elegantní a rychlé řešení

Nejlepším ze způsobů, jak utěsnit dveře proti hluku, je použití akustické desky a potahové látky na ní – ta nejenže pomůže s ještě efektivnější zvukovou izolací, ale zároveň dodá odhlučněným dveřím na estetičnosti. Primárně se snažte desku nainstalovat na stranu dveří, z níž se zvuky šíří. Chybu samozřejmě neuděláte ani oboustrannou montáží akustické desky, tím se dokonce ještě zvýší efektivita pohlcování zvuků, avšak celá instalace se logicky prodraží.

Zpátky však k samotné montáži. Jak na ni?

  1. Vysaďte dveře z pantů a podle jejich tvaru vyřízněte lisovanou akustickou desku s ponechaným prostorem na kliku a zámek.
  2. Následně přes desku natáhněte potahovou látku s deseticentimetrovým přesahem a připevněte ji ze zadní strany pomocí hřebíků.
  3. Desku s potahem poté připevněte lepidlem ke dveřím a rohy pro jistotu ještě ukotvěte vruty. Vruty můžete použít i na boční okraje (bohatě stačí 2-3 na každé straně).

Jaký potahový materiál zvolit? Nejvíce se osvědčily textilie a koženka. Pokud máte doma přebytečnou akustickou pěnu, tak použít můžete i ji, nicméně akustická lisovaná deska je na odhlučnění dveří vhodnější.

Izolační páska kolem dveří zamezí průchodu hluku

Ještě před tím, než takto odhlučněné dveře začnete nasazovat zpět na panty, je potřeba odhlučnit i jejich další slabá místa, řeč je zejména o prostoru mezi dveřmi a zárubněmi, potažmo prahem. Jak utěsnit dveře, aby jimi pronikalo co nejméně zvuků? Jednoduše pomocí izolační pásky, kterou nalepíte po celém obvodu dveří. Důležité je tuto pásku lepit v místech, kde dveře dosedají do rámu. Jedná se o nejefektivnější způsob, jak utěsnit vchodové dveře.

V našem návodu, jak odhlučnit dveře, nesmíme zapomenout ani na další klíčovou informaci – izolační pásku volte vždy o něco větší, než je prostor mezi dveřmi a zárubněmi. Během zavírání dveří totiž dochází k jejímu stlačování a krabatění, a pokud byste na dveře nalepili pásku rozměrově odpovídající volnému prostoru, tak by vznikala mezera a těsnění by se tak stalo neúčinným.

Na závěr už stačí pouze dveře nasadit zpátky do rámu a ve vašem bytě opět nastane božské ticho! 🙂

Pořiďte si již odhlučněné dveře

Pokud vám kombinace akustické desky a izolační pásky z nějakého důvodu nevyhovuje nebo si netroufáte na její montáž, alternativou je pořízení již odhlučněných dveří. Co vám takové kvalitní odhlučněné dveře mohou nabídnout?

Mezi jejich hlavní přednosti patří krom protihlukové izolace (dostupné jsou dokonce i protihlukové dveře pohlcující zvuky nad 40 dB) též tepelně-izolační vlastnosti – zkrátka ve vaší nemovitosti bude nejenom blahodárné ticho, ale i příjemné teplo. Dále lze na trhu sehnat i bezpečnostní odhlučněné dveře, jenž se postarají o to, že se k vám jen tak nikdo nevloupá.

Mohlo by vás zajímat