Jak vyčistit a opravit okapy nejen na činžovních domech

Jedině čisté okapy odvádějí vodu tak, jak mají. Z nečištěných rýn se stávají odpadkové koše, které zespodu rozežírá tlející smetí, voda z nich přetéká na fasádu domu a tvoří se na nich rampouchy. Toto vše škodí vašemu domu i okapu samotnému. Údržbě a čištění okapů se člověk nevyhne, ale může si práci alespoň usnadnit.

Jak vyčistit a opravit okapy nejen na činžovních domech

Zespodu člověk do rýny nevidí, takže netuší, co se v nich děje. Dokud z rýny proudí při dešti voda, máme pocit, že je vše v pořádku. Málokdy tomu tak ale je. V každém okapu, o který se pár měsíců nikdo nestaral, najdete drobné klacíky, rozkládající se listí, písek s hlínou, mechy a lišejníky, ptačí trus (ten je obzvlášť agresivní), rozdrolené kousky střešní krytiny, atd. V horším případě v něm najdete ptačí hnízdo nebo dokonce mrtvého holuba. 

Všechny tyto věci způsobují, že se v okapu drží voda, ačkoliv dole u svodu se zdá, že je vše v pořádku. Jenže okap mezitím rezaví, a není nic horšího, než když se proděraví rýna.

Jak často okapy kontrolovat

Minimálně jednou až dvakrát ročně – jmenovitě když skončí opad listí na podzim a při nástupu jara. Ideální je však nakouknout do nich každé 3 měsíce a také po každé větší bouřce nebo vichřici. Frekventnější čištění má taky tu výhodu, že se v okapu nestíhá usadit tolik odpadu a o to lépe se čistí.

Lze znečištění okapu předcházet?

Řešení jsou dvě: buďto si nainstalujete ochrannou mřížku/síťku, nebo lapač listí. Zabrání padání velkého smetí do rýny, ale malé nečistoty se do něj i tak dostanou. Zatímco ochranná síťka je natažená přes okap a je rovná, lapač listí vytváří nad okapem “klenutý strop”, takže smetí po něm snáze sklouzne dolů. Určitě totiž nechcete, aby vám nečistoty zůstávaly na mřížce. Je to sice o něco lepší, než aby zůstaly přímo v rýně, ale budete muset místo mřížku čistit. Stejně tak lze chránit i svody okapů.

Čištění okapů – jak na to?

Čištění okapu je práce nejen špinavá a často i mokrá, ale také nebezpečná. Okapy jsou mnohdy vysoko a těžko přístupné, např. na činžovních domech. Na všechno však existuje řešení.

Ruční čištění ze žebříku

Tradiční styl čištění zanesených okapů je vzít žebřík nebo štafle, nasadit si ochranné rukavice a pracovní oděv, vzít smetáček, kýbl a popřípadě i hadru, když chcete okap opravdu vypucovat. Pokud se při čištění okapu budete pohybovat po střeše, výrazně doporučujeme chrániče na kolena. Tento způsob čištění je na místě pouze u přízemních domů.

Teleskopická tyč

Druhý manuální způsob čištění okapu je pomocí teleskopické tyče. Ta může dosahovat slušné délky, např. až 4 metrů. Do okapu nicméně vůbec nevidíte a nečistí se snadno. Tímto způsobem v podstatě není možné dosáhnout dokonalého vyčištění.

Robotický čistič okapů

V dnešní době existuje robot snad na všechno – včetně čištění okapů. Roboti mají podlouhlé a úzké tělo a jezdí v okapu dopředu a dozadu, přičemž z něj vymetají nepořádek. Mohou připomínat tank s vrtulkou namísto hlavně, která se točí a vyhazuje odpad. Někteří pracují zcela samostatně, jiné ovládáte dálkovým ovládáním. 

Tento způsob je určitě bezpečnější, než přesouvat žebřík pod okapem a neustále lézt nahoru a dolů. I tak ale musíte robota do okapu umístit, takže pokud to neuděláte z vikýře, stejně budete muset na žebřík minimálně jednou vylézt, a po vykonání práce slézt.

Zvedací plošina

Další možností je zapůjčení pracovní zvedací plošiny, kterou se necháte pohodlně vyvézt nahoru. Toto řešení se týká hlavně domů s těžko přístupnými okapy, velkých firemních nebo průmyslových objektů, skladů, atd. Jediná podmínka je, že pod okapem musí být přístup pro zvedací plošinu.

Plošin je celá řada, větších i menších, takže nebudete mít problém vybrat takovou, která se hodí pro vaše podmínky. Pro některé objekty, zejména sklady, se nejvíc hodí plošiny pro ustanovení pod mostem. Zvedací plošina je nejpohodlnější zejména při opravě okapu.

Padající sníh ze střechy může okap poškodit 

Větší objem sněhu, obzvlášť zmrzlého, dokáže svou vahou způsobit velké škody. Ze šikmých střech však sníh klouže a v cestě dolů mu stojí okap, který tak někdy čelí desítkám kilogramů váhy padajícího sněhu. Ten se zhroutí nebo se vytrhají kotevní šrouby ze zdi. Nebo obojí. 

Tomuto lze předcházet několika metodami. Jde o prvky, které se přimontují na střešní krytinu a tím vytvoří bariéru, která se snaží sníh zachytit, aby nepadal ve velkém množství naráz:

  • Sněhové tašky
  • Protisněhové mřížky
  • Sněholamy
  • Protisněhové háky

Oprava okapů

Ať už váš okap poškodil padající sníh nebo nedostatečná údržba, nemusí být až tak náročné jej opravit. Záleží však na velikosti díry. 

  • Malé díry v okapu

Ty se dnes dají opravit velice jednoduše pomocí moderní vymoženosti v podobě těsnící gumy se sponou. Další možností je záplata na okapy, bitumenová páska nebo nátěr gumoasfaltem – ten je však pouze dočasný.

Tradiční způsob je pomocí pájky – napřed je třeba rýnu důkladně očistit ředidlem (do vzdálenosti alespoň 10 cm od díry) a následně zaletovat. Alternativně lze k zapravení díry místo letování použít např. elastický tmel.

  • Velké díry v okapu

Opravy děr větších rozměrů jsou složitější, protože vyžadují odřezání vadné části okapu, nahrazení novým dílem a jeho a zaletování. Pokud nejste zkušení kutilové, je lepší takovou opravu okapu svěřit specializované firmě.

Z jakého materiálu volit rýny a svody?

Na závěr si řekneme, jaké okapy pro příště pořídit. Nejnižší životnost mají pozinkované okapy z plechu, odolné jsou naopak plechové poplastované, měděné a titanzinkové. Sice mohou vlivem klimatu měnit svůj vzhled, nikoliv však vlastnosti. Plastové okapy a svody jsou sice odolné, ale křehké a nevhodné na zimu.

Mohlo by vás zajímat