Zpět
Kategorie: Byt

Koupě bytu: tipy a triky, jak se nespálit

V nabídce bývají různé byty: ty dokonalé a krásné, v nichž byste rádi bydleli, a pak ty, které se tak také snaží tvářit, ale při bližším ohledání zjistíte, že mají nějaký nedostatek, technickou či dokonce právní chybu. Od té se ale původní majitel či realitní makléř snaží často odvést pozornost. Na co vše je dobré se zaměřit a co prověřit, abyste při koupi bytu nenaletěli?

Koupě bytu: tipy a triky, jak se nespálit

Co ověřit před podpisem smlouvy? 

Při koupi nemovitosti jde o hodně. Nejenom, že jde o obrovskou investici finanční, ale rovněž časovou a jedná-li se o vaše vlastní bydlení, pak správná volba ovlivní váš každodenní život, klid a pohodu. A to vše jsou aspekty, které není radno podcenit. Pojďme se tedy podívat na první část celého procesu, a to samotný výběr nemovitosti. 

Technický stav bytu a domu

Je důležité zjistit nejenom technickou kondici samotného bytu, ale také celého domu. Jedná se o dům, který je renovovaný a čistý? Tato informace vám pomůže nejenom odhadnout, jaké budou náklady na údržbu a opravy, ale dost výrazně také ovlivní váš každodenní pocit z bydlení.

Zkontrolujte rovněž stav výtahu, stoupaček, rozvodů, sklepů a dalších společných prostor. Vyplatí se absolvovat nejméně dvě prohlídky bytu a před konečným rozhodnutím přizvat také odborníka stavaře či architekta. Ti mohou mnohem lépe než laik odhalit případné “Potěmkinovy vesnice”, které se původní majitel rozhodl nastrčit. 

Informace o životě v domě a okolí

Problematičtí sousedi, kteří dennodenně slaví, či plánovaná stavba čtyřpatrového garážového domu naproti vám znechutí i zdánlivě velmi výhodnou koupi. Ostatně možná právě takové okolnosti mohou být důvodem nízké ceny bytu.

Při prohlídce se pokuste vždy oslovit i sousedy a snažte se získat informace o životě v domě i z jiných zdrojů než od makléře. Taktéž se informujte o plánech na změny v blízkém okolí. Prodává se v domě hned několik bytů? Lidé ze sousedství založili iniciativu proti výstavbě obřího obchodního centra? Pak zpozorněte a snažte se zjistit reálné důvody prodeje bytu. 

Právní stav bytu a domu 

V dalším kroku si ověřte právní stav kupované nemovitosti. Může se stát, že na kupované nemovitosti váznou právní omezení, jako jsou věcná břemena, nájemní smlouvy nebo zástavní právo. Většinu informací můžete získat sami v katastru nemovitostí, ale doporučuje si získat pomoc odborníka, který vám s ověřením právního stavu pomůže. 

Dluhy váznoucí na bytě či domě

S právním stavem bytu úzce souvisí i dluhy na něm váznoucí a také právní a finanční poměry jeho majitele. Zjistěte, zda jsou s bytem svázané nějaké dluhy, například nedoplatky do fondu oprav, daňové nedoplatky či exekuce na majitele. Tuto informaci si můžete získat z více zdrojů, něco vám může prozradit majitel, výbor SVJ či družstvo. Nezapomeňte rovněž zkontrolovat veřejné zdroje. 

Družstevní byt či osobní vlastnictví? 

Pokud kupujete družstevní byt, zkontrolujte právní poměry v družstvu. Zjistěte si informace o členství v družstvu, povinnostech a právech spojených s takovým druhem vlastnictví.

U bytu v osobním vlastnictví se zaměřte na majetkové poměry v domě. Zjistěte, kolik musíte měsíčně platit do fondu oprav a kdo vlastní ostatní byty v domě. Mějte na paměti, že pokud jedna osoba vlastní všechny ostatní byty, mohla by vás přehlasovat při rozhodování o správě domu.

To nejdůležitější nakonec: kupní smlouva

Investujete-li miliony do nové nemovitosti, vyplatí se mít jistotu, že je vše právně v pořádku. Proto je důležité mít kvalifikovanou právní podporu, která vám s celým procesem sepsání kupní smlouvy pomůže, vše zkontroluje a co je podstatné: je pojištěna pro případ chyby. 

Klíčová je přitom kompletní a správně napsaná nejen kupní, ale i předkupní smlouva, která obsahuje všechny relevantní informace a chrání vaše zájmy. Doporučuje se také využít řádnou úschovu kupní ceny – a to bankovní, advokátní nebo , aby nedošlo k nežádoucím situacím. Tímto způsobem se vyhnete stresu a zajistíte hladký průběh koupě svého bytu. 

Mohlo by vás zajímat