8 tipů pro bezpečnou půjčku na vybavení bytu

Stěhujete se do nového a rádi byste si byt vybavili co nejdříve? Nebo rekonstruujete a chcete vyměnit starý nábytek i spotřebiče?

8 tipů pro bezpečnou půjčku na vybavení bytu

V podobných situacích vám může být dobrým pomocníkem půjčka, s níž uhradíte všechno najednou. A pak už jen splácíte a nového si užíváte mnohem dříve, než byste dokázali našetřit. To vše za podmínky, že s půjčkou zacházíte bezpečně. Ukážeme vám jak.

1. Rozpočet

Ať uvažujete o půjčce na cokoliv, bez rozpočtu se neobejdete. Netřeba v něm řešit podrobnosti. Ale odpovědět vám musí na důležitou otázku: kolik měsíčně můžete splácet, aniž byste ohrozili povinné výdaje a pravidelné spoření. Jinými slovy: jaká částka vám z příjmu zůstane po té, co uhradíte všechny účty, odešlete peníze na spoření (a investice) a nakoupíte potraviny, drogerii atp. 

2. Co má smysl vzít „na půjčku“

Ne všechno v bytě musíte mít hned. Čím vyšší zadlužení z půjčky, tím vyšší splátka nebo delší doba splácení. Ale i tím vyšší úvěrové riziko a možnost nešťastného předlužení. Jednotky tisíc sice nerozhodují, jenže u vybavení bytu se dnes už zdaleka nebavíme o nízkých částkách.

Důkladně promyslete, bez čeho se v bytě nemůžete zhruba půl roku až rok obejít (než si naspoříte dost na to, abyste tyto věci koupili za své). Opravdu potřebujete super výkonnou televizi s nejnovější technologií zobrazení a s vychytaným operačním systémem? Jistě ne. Stejně tomu bude u další elektroniky, doplňků a luxusních věcí. Ty patří do kategorie „kupuj, až na to máš“.

dit26978 on Freepik

Co tedy pořídit z půjčky? Nezbytný nábytek, základní „bílé“ elektro (lednice, mrazák, sporák, mikrovlnka, pračka, vysavač). Do půjčky se mohou vejít koberce, pokud o ně stojíte, případně jiná podlahová krytina. Také světla, rolety/žaluzie, ale třeba i lůžkoviny.

Nově vybavená domácnost? Přečtěte si, jak na zabezpečení bytu přes mobil, ať už v něm bydlíte jakkoliv dlouho.

3. Požadovaná částka půjčky

Než se pustíte do konkrétního výběru půjčky, propočítejte si náklady na všechno vybavení, co chcete pořídit. Procházejte e-shopy, zjišťujte ceny a udělejte si hrubou představu o nutné investici do nového vybavení. Dělejte si poznámky, včetně míst a cen, kde jste zajímavé nabídky našli. Mohou se pak hodit pro rychlou realizaci vašeho záměru.

Pokud dáte přednost půjčce s nulovým poplatkem za předčasnou splátku, a přitom jste zodpovědní, můžete částku i „přestřelit“ a vypůjčit si víc. Následně poskytovateli co nejdříve vrátíte všechno, co z půjčky nevyužijete. Díky absenci poplatku vás tento krok nebude stát téměř nic navíc, jen vyšší splátku v prvním období, než přebytečnou částku vrátíte.

4. Okruh poskytovatelů

Máte jasno o částce půjčky i o věcech, co z ní budete pořizovat. Máte jasno o částce splátky, kterou maximálně můžete měsíčně hradit. To jsou dva nejdůležitější předpoklady pro to, abyste se pustili do vyřízení úvěru. I tato fáze má několik kroků.

Prvním je výběr okruhu poskytovatelů. Abyste si půjčili bezpečně, půjčka musí pocházet od licencovaného poskytovatele. Co je licence k poskytování půjček? Uděluje ji Česká národní banka a získat ji mohou jen ty finanční společnosti, které splňují vše, co vyžaduje zákon o spotřebitelském úvěru. Licencovaný poskytovatel má správně nastavenou obchodní politiku i smlouvy a další dokumenty, zkrátka: poskytuje bezpečné půjčky a respektuje ochranu spotřebitele. Kde licence hledat? 

5. Online srovnávač půjček

Aktuální nabídky od poskytovatelů s licencí ČNB, ať už v podobě půjček od bank či půjček nebankovních, najdete ve srovnávačích. Výhodou hledání půjčky a jejího vyřízení přes srovnávač je právě bezpečnost, přehled aktuálních akcích a možnost porovnání konkurenčních nabídek

V dobrých srovnávačích najdete detailní popis každé půjčky, podmínek získání, podmínek splácení a samozřejmě i poskytovatelem uváděné ceny. Tu si můžete na konkrétní částce lépe představit díky u reprezentativními příkladu, který ve srovnávači také nechybí. Konečnou cenu půjčky očekávejte vždy o něco vyšší – nabídka poskytovatelů je totiž modelována pro klienta s vysokou bonitou (výpočty dělá poskytovatel).

katemangostar on Freepik

6. Dny na rozmyšlenou

Půjčka na vybavení bytu není drobnost. Dopřejte si při jejím výběru nějaký ten den na rozmyšlenou, abyste se zbytečně neunáhlili. Věnujte čas porovnání nabídek ve srovnávači a soustřeďte se nejen na cenu. Ta totiž ve výsledku nemusí být jediným rozhodujícím faktorem o bezpečnosti úvěru.

7. Samotný výběr půjčky

Už víte, že vybírat máte jen mezi poskytovateli s licencí. Už víte, kde najdete spoustu licencovaných půjček na jednom místě tak, abyste mohli vybírat pohodlně, bez cestování napříč českým internetem. Na závěr se podívejme, jak postupovat při konečném výběru půjčky:

  • porovnejte podmínky získání půjčky – někteří poskytovatelé mohou vyžadovat ručení, spoludlužníka, případně neakceptují konkrétní druhy příjmů. O podmínkách získání se snažte zjistit co nejvíce a následně vybírejte už jen z půjček, do jejichž podmínek „se vejdete“
  • porovnejte ceny půjček – ale opravdu celé ceny, nikoliv jen úroky. Celkovou cenu úvěru ukazuje tzv. RPSN a uvedeno musí být u každého spotřebního úvěru (licencovaného). Čím níže se při výběru u RPSN dostanete, tím lépe
  • porovnejte podmínky splácení – k nim patří předčasná splátka, odklad splátky a snížení splátky. Vždycky si předem zjistěte, jak se poskytovatel staví k těmto událostem: umožní předčasnou splátku zdarma? Umožní odklad splátky zdarma? Umožní snížení splátky jen za symbolický poplatek, pokud byste tento zásah do splátkového kalendáře potřebovali?
  • zaměřte se i na sankce z prodlení – vypadá to divoce, když se při výběru půjčky zajímáte rovnou i o sankce z prodlení. Ale vězte, že hrají důležitou roli. Najdete je ve vzoru smlouvy o úvěru. A dozvíte se z nich, jaké druhy pokut a poplatků poskytovatel účtuje při prodlení se splátkou. Nebo za jak dlouho předá půjčku vymahačům. Možná vás překvapí, že někde je to hned po prvním měsíci od neuhrazené splátky. Takovým se raději vyhněte.

8. Vyřízení půjčky

Úvěr, který si vyberete v online srovnávači, tu můžete rovnou i vyřídit. Stačí vyplnit formulář se žádostí a srovnávač vás předá do rukou zvoleného poskytovatele a jeho půjčky. Předem si připravte doklad totožnosti (často už se dá využít i Bank iD) a výpisy z účtu za poslední měsíce. Ty totiž nejčastěji slouží jako doklad o pravidelném příjmu. Pokud bude poskytovatel vyžadovat ještě i jiné dokumenty, bude vás o tom během vyřizování půjčky informovat. 

V případě nebankovní půjčky můžete s penězi na účet počítat během hodin, u bank je schvalování o něco zdlouhavější: nejčastěji do dalšího pracovního dne. Budete-li si půjčovat stovky tisíc, schvalování se může protáhnout na několik pracovních dní. 

Možná bude součástí vašich výdajů i výměna vstupních dveří. Podívejte se, jak probíhá.

Mohlo by vás zajímat