Jak zateplit staré dveře

Vlastníte starou chalupu anebo rekonstruujete starší rodinný dům a říkáte si, co udělat s dveřmi? Nechcete, aby vám jimi unikalo teplo, které je stále dražší, ale zároveň se vám nechce investovat do koupě nových dveří?

Jak zateplit staré dveře

Řešení je poměrně jednoduché. Dveře můžete zateplit. Ale jak na to? Co vlastně na dveřích zateplovat? A jak utěsnit škvíry a netěsnosti? Kdy je lepší staré dveře vyměnit za nové, které budou izolovat lépe?

Proč vůbec řešit zateplení dveří?

To je jednoduché, aby vám z domu nebo bytu neunikalo zbytečně teplo. A jak zjistíte, že teplo už uniká? K tomu stačí malý test. Zapalte svíčku nebo zapalovač a posouvejte jím podél vchodových dveří vašeho domu nebo bytu. Pokud plamen hoří rovně, pak zde není žádný průvan. Pokud je však plamen strháván do stran nebo ho dokonce vítr zhasne, víte, že teplo uniká a že byste proto měli dveře zateplit. 

Utěsněním škvír okolo dveří, můžete ušetřit ročně až několik stokorun. Náklady na utěsnění jsou obvykle velmi nízké, takže se celá námaha rozhodně vyplatí. Utěsnění prostoru mezi dveřmi a zárubněmi, případně dveřmi a prahem je přímo nutné, pokud váš dům nemá žádné zádveří. 

Nelíbí se vám vzhled vašich dveří? Vyřešte současně se zateplením také renovaci vchodových dveří. Pokud už jsou dveře ve špatném stavu a nedostatečná tepelná izolace je tím posledním, co by vám na nich vadilo, začněte přemýšlet nad výměnou vchodových dveří.

Jak zateplit staré dveře?

Zlepšit izolaci starých dveří můžete dvěma způsoby. První z nich spočívá v přidání izolace na samotné dveře. Druhou možností je utěsnění mezer a netěsností kolem dveří. Ještě předtím, než se pustíte do utěsnění dveří, ujistěte se, že mají vůči zárubním správné rozměry.

Přidání izolace na dveře

Nejlepším způsobem, jak izolovat staré dveře, je přidat izolaci na samotné dveře. To můžete provést přidáním vrstvy polystyrenu nebo bublinkové fólie na vnitřní stranu dveří. Pokud chcete, aby zateplené vchodové dveře zevnitř zároveň i dobře vypadaly, vsaďte na čalounění. To si můžete v mnoha případech pořídit na míru nebo si vytvořit zateplení dveří svépomocí. Není na tom nic složitého.

Čalounění na dveře

Stačí si pořídit koženku odpovídajícího rozměru, lepidlo, hmotu na výplň, kterou může být například molitan nebo izolační vata, a samozřejmě také sponkovačku. Na dveře nalepíte několik centimetrů silnou vrstvu výplňové hmoty, přes ni natáhnete koženku. A tu sponkami upevníte ke dveřím. 

Takto řešené čalounění zajistí nejen minimální výměnu tepla mezi prostory, které jsou dveřmi odděleny, ale jako bonus navíc oceníte také zvukovou izolaci. Právě z toho důvodu se velmi často vypolstrování dveří používá u vchodových dveří do panelákového bytu.

Tepelně izolační fólie

Dalším způsobem izolace dveří je nalepení tepelně izolační fólie. Tu seženete v hobby marketech nebo u prodejců dveří. Tloušťka fólie se obvykle pohybuje okolo 0,4 mm a materiál je velmi odolný. Vydrží běžné používání dveří, ale i údržbu pomocí navlhčeného hadříku. I slabá vrstva fólie nalepená na vnitřní část dveří dokáže přitom z tepelného hlediska zázraky. A stojí přitom jen pár korun. 

Pokud chcete prodloužit její životnost, která se běžně počítá na desítky let, můžete ji doplnit o čalounění. I samotná koženka je navíc dobrý tepelný izolant, takže fólie uzavřená do čalounění bude nejen dobře vypadat, ale bude také lépe izolovat.

Zateplení polystyrenem

Polystyren je dlouhodobě využíván nejen k zateplování dveří, ale také zdí domů a chalup. Je relativně levný, má dobré tepelně izolační vlastnosti a snadno se s ním pracuje. Jeho životnost však nebude v případě dveří příliš vysoká. 

Hodí se spíše pro izolaci dveří, které se denně neotevírají, tedy těch ve sklepě, na chalupě nebo v komoře. Pro izolaci na dveře se nejčastěji používá polystyren o tloušťce od 8 do 10 mm.

Závěs za dveře

Možná jste si na některých veřejných místech všimli silného závěsu nainstalovaného hned za dveřmi. Ten slouží právě k zateplení a pomůže snížit tepelné ztráty i vám. Vybrat si navíc můžete takový design, který bude dobře vyhovovat vašemu bytu či domu.

zdroj: Vecislavas Popa

Utěsnění mezer a netěsností kolem dveří

Kromě zateplení samotných dveří je také nutné utěsnit všechny mezery a netěsnosti kolem dveří. Ty jsou často mnohem větší, než se na první pohled zdá. Mezery kolem dveří a oken představují přibližně třetinu všech tepelných ztrát v průměrném domě. Nejčastějšími místy, kudy teplo uniká, jsou např.:

  • mezera mezi dveřmi a zárubněmi;
  • prostor mezi podlahou a dveřmi;
  • škvíra mezi dveřmi a prahem.

Jaké těsnění zvolit do vchodových dveří?

V současné době seženete těsnění zárubní, které je možné použít pro okna i dveře. Jedná se o několika vrstvou pásku se vzduchovými komůrkami vyrobenou z pěny nebo pryže, která je opatřena samolepící plochou. Tu stačí nalepit a materiál při zavření dveří díky komůrkám dobře nalehne na rám. 

Ještě před nalepením těsnění je potřeba plochu řádně odmastit a nechat oschnout. Jinak je celý proces utěsnění dveří tímto způsobem záležitostí jen několika minut a s náklady jste na několika desítkách korun. Stačí si jen vybrat správnou šířku pásky, která může být až 7 mm, a profil těsnění. Tu můžete navíc nalepit jak na dveře, tak na zárubně. Těsnění do zárubní je stejně účinné jako to nalepené na dveřích.

staré dveře

Jak utěsnit spodek dveří?

Mezi spodní částí dveří a prahem bývá mezera největší. Ještě větší je, pokud nemáte práh. Jeho instalací je pak dobré začít. Prakticky jde o základní prvek izolace pod dveře. Pokud už práh máte, měl by na dveře dobře přiléhat mezi ním a dveřmi by neměla být mezera. Jestliže jste vše zkontrolovali a mezeru našli, můžete začít instalací zástěrek na vchodové dveře, které mezeru zakryjí. 

Ty je možné zafrézovat přímo do spodní části dveří nebo je přišroubovat na zadní stranu dveří. Vsadit můžete také na těsnící kartáčky, které si poradí s vyřešením i rozdílně velkých mezer. V tomto případě můžete narazit také na variantu, která se pouze nalepí a není nutné nic vrtat ani frézovat.

Vyměňte staré vchodové dveře za nové

Pokud už ani izolace nepomůže, nastal ten pravý čas na výměnu dveří. Jak ho poznáte? Zejména u starších chalup je rozpoznání vhodného okamžiku pro výměnu dveří zásadním okamžikem pro ušetření nákladů na energie. Pokud staré vchodové dveře nejenže nevyhovují izolačním standardům, jsou také navíc pokroucené, nedoléhají do zárubní a nelze je opravit, poohlédněte se po nových. Pokud se jedná o památkově chráněnou budovu, můžete k výměně dveří potřebovat povolení.

Jak vybrat zateplené vchodové dveře?

Při výběru zateplených vchodových dveří byste se měli především ujistit, že jsou opravdu dobře izolované. Tepelně izolační vlastnosti dveří poznáte podle koeficientu zvaného index prostupu tepla, který se nejčastěji označuje písmenem U a udává se v jednotce W/m2*K

Platí, že čím je tento index nižší, tím jsou dveře lépe tepelně izolované. V případě neizolovaných dveří se hodnota indexu pohybuje okolo 1,4 W/m2*K. Dobře zateplené vchodové dveře, resp. izolační dveře by pak měly mít tuto hodnotu mezi 0,6 a 0,8 W/m2*K. 

Aby dveře splňovaly tyto požadavky, musí mít dobré těsnění a musí být vyrobeny z masivního dřeva nebo kovu. Kromě toho musí mít dveře dobré těsnění, aby nedocházelo k úniku tepla. Pozornost věnujte také tloušťce dveří. Ty silnější lépe izolují a vydrží déle. Roli hraje samozřejmě i velikost dveří. Ta je sice standardizovaná, v některých specifických případech ale můžete potřebovat vyrobit dveře na míru.

Mohlo by vás zajímat