Odstranění mechu a nečistot ze střechy a její renovace

Mech na střeše dokáže napáchat pořádnou paseku. Ať už jej vnímáte jako nepřítele, nebo naopak estetické oživení střechy, v obou případech byste se ho měli co nejdříve zbavit, aby vám nezničil střešní krytinu. Pojďte se proto seznámit s praktickými tipy, jak odstranit mech ze střechy a co v boji s ním pomáhá.

Odstranění mechu a nečistot ze střechy a její renovace

Pokud vaši střechu pokrývá mech, je vystavena několika rizikům. Mech na střeše zadržuje vlhkost a také svými kořínky do střechy prorůstá, a proto postupem času vážně poškozuje střešní krytinu, což si následně žádá renovaci střechy. Při deštích mech také opadává a kromě nepořádku kolem domu může ucpat podokapní žlaby a svody, což zapříčiní, že začne zatékat do stavebních konstrukcí. 

Kde se mech bere a proč se mu daří

Možná vás napadla otázka, proč je střecha pro mech tak přitažlivá. Důvodem je vlhkost a prach – právě takové prostředí má mech nejradši. Nemá rád slunce, a proto se mu nejlépe daří na severních stranách střech. Nejčastěji ho najdeme na střešních krytinách, jež obsahují cement (eternitové střechy), či na starých pálených taškách. Nevyhýbá se ani střechám plechovým, šindelovým či břidlicovým.

Na vině šíření mechu po vaší střeše ale může být i to, že je střecha zastíněna, zasahují na ni větve stromů nebo bydlíte v blízkosti lesa. Právě ze stromů se vám na střechu mohou přestěhovat i lišejníky, tedy velmi odolné organismy, které krytinu taktéž ničí. K jejich šíření přispívá i vyšší vlhkost v důsledku vodního zdroje v blízkém okolí či menší sklon střechy. Zejména na asfaltových krytinách pak můžete objevit také usazeniny připomínající skvrny modré, zelené či černé barvy – tak se projevují řasy, které na střechu často zanášejí ptáci. Proto není od věci umístit na střechu hroty proti ptactvu.

Fotka od Cornell Frühauf

Jak se zbavit mechu na střeše

Při odstraňování mechu ze střechy, jakož i dalších nečistot, můžete využít metody mechanického či chemického odstranění, případně využít služeb profesionální firmy, která se na čištění střech specializuje.

Mechanické čištění střech od mechu svépomocí

Nevadí-li vám práce ve výškách, můžete vzít špachtli, smeták, kartáč či vysokotlaký čistič a pustit se do práce. Činnost je to náročná, a i když po vyčištění vapkou může střecha vypadat jako nová, s největší pravděpodobností se vám nepodaří odstranit mech na dlouho. Kořínky mechu totiž zůstanou v krytině, a tak postupně začne mech růst znovu.

Pozor při čištění a renovaci eternitové střechy

Mechanickému čištění se vyhněte, pokud máte eternitovou střechu. Pokud byste totiž narušili její povrch, mohlo by dojít k uvolnění karcinogenních azbestových vláken. Pamatujte, že i pro renovaci či výměnu eternitové krytiny, jakož i její likvidaci platí přísná legislativní opatření.

Chemické řešení: Modrá skalice mech na střeše zničí, ne však na každé

Abyste se zbavili i kořínků mechu, je vhodné po mechanickém čištění přistoupit ještě k chemickému ošetření. 

  • Nejčastěji používaným řešením je roztok připravený z modré skalice (síranu měďnatého) a vody (nejčastěji 0,5 kg skalice na 10 l vody). Skalice je sice v boji s mechem účinná, v žádném případě ale nepatří na střechu s oplechováním či odvodněním z titanzinku nebo pozinkovaného plechu.
  • Zvolit můžete také hašené vápno, kdy rozmícháte takové množství hašeného vápna s vodou, aby vznikla řídká směs.
  • Zakoupit lze i nejrůznější přípravky na likvidaci mechu, které připravíte dle návodu výrobce.

Všechny tyto přípravky je nejvhodnější nanášet pomocí postřikovače, štětce či stříkací pistole, a to za suchého počasí, kdy nemrzne a je bezvětří. Střecha nesmí být rozpálená od slunce a ideální je, aby alespoň následující dva dny nepršelo. Nezapomeňte také použít ochranné pomůcky (rukavice, brýle). Po aplikaci chemického řešení se nesmí používat zachycená dešťová voda na zalévání zahrady (optimálně po dobu 8–12 týdnů).

Profesionální čištění střech od mechu

Netroufnete-li si na čištění svépomocí, nebo chcete mít zajištěn opravdu kvalitní výsledek, obraťte se na profesionály. Ti kromě odstranění mechu mohou poskytnout i doplňkové služby vč. například nátěru střechy pro dlouhodobější ochranu. Cena za m2 je pak odvislá mj. na druhu střešní krytiny – obecně je levnější čištění plechových, pozinkovaných či falcovaných krytin. Odstranění mechu z betonových či pálených tašek bývá dražší, jelikož je náročnější.

Jak zabránit růstu mechu

Na závěr se ještě pojďme podívat na prevenci uchytávání mechu na střechách. Kromě již zmíněných nátěrů proti mechu je dalším řešením udržování čisté střechy po celý rok (odstraňování listů a nečistot) a odstranění větví, jež zasahují na střechu nebo na ni vrhají stín. Pod hřeben střechy také můžete nainstalovat měděné či zinkové pásky, které eliminují růst mechu (pozor však u střech s vlnitou střešní krytinou, zde mohou v jejich důsledku vznikat barevné pruhy).

Finančně náročnějším, avšak vysoce účinným řešením je renovace střechy. Pokud již máte starou střechu a zvažujete její výměnu, je vhodné zvolit glazovanou střešní krytinu či krytinu se speciální hladkou betonovou povrchovou úpravou, které zabraňují ulpívání nečistot a zakořeňování mechu.


Zdroje: strefa.cz, ceskestavby.cz, stavinvest.cz

Mohlo by vás zajímat