Se správně vybranou trampolínou snížíte nebezpečí úrazu

Skákání na trampolínách představuje pro děti riziko úrazu! Podobná varování jistě slyšelo mnoho rodičů.

Se správně vybranou trampolínou snížíte nebezpečí úrazu

Není však proto nutné hned na žadonění svých ratolestí razantně odpovídat: „Žádnou ti nekoupím, mohl by ses zranit.“ Pokud totiž zvolíte správnou trampolínu, která splňuje přísnou evropskou bezpečnostní normu EN-71, věřte, že nejenže se vaše dítko pořádně vydovádí, navíc udělá mnohé i pro své zdraví a celkovou kondici.

Jak ale mezi tolika trampolínami, které nabízí tuzemský trh, vybrat tu správnou? Ze všeho nejdůležitější je si položit zhruba dvě základní otázky:

  • Chcete trampolínu na ven nebo do pokoje?
  • Jak chcete trampolínu velkou?

Podle odpovědí pak můžete vybírat dál.

Okolo trampolíny ještě metr volného prostoru navíc

Prodejci dnes nabízí trampolíny různě velkých průměrů. Ať si zvolíte jakoukoli velikost, vždy mějte na paměti, že kvůli bezpečnosti byste měli mít okolo trampolíny ještě minimálně metr volného prostoru.

Důležitý je také povrch, na který trampolínu umístíte. Nedoporučuje se totiž ji stavět na příliš tvrdou zem, protože se tak kvůli nárazům snižuje její životnost. Ale pokud nemáte jinou možnost, radí odborníci ji vypodložit alespoň něčím měkčím, například geotextilní podložkou.

S vnitřní nebo vnější sítí?

Další otázka, před kterou budete při výběru trampolín postaveni. Samozřejmě lze koupit trampolínu bez ochranné sítě, ale pokud ji pořizujete pro své dítko, rozhodně se to kvůli bezpečnosti nedoporučuje. Jakou tedy?

Vnější ochranná síť se napíná až za prostor s pružinami. Při tomto výběru je však nutné pružiny důkladně zakrýt polstrováním. Vnitřní síť se umisťuje před prostor s pružinami. Musíte ale počítat s tím, že tato varianta zmenší průměr skákací plochy zhruba o třicet centimetrů.

Trampolína s vnitřní sítí je však pro děti doporučována víc. Nehrozí zde totiž dopad právě na tvrdé pružiny, ani vypadnutí ratolesti mimo skákací plochu.

Fotka od Schanin

Neabrazivní povrch a galvanizované tyče

Rovněž se zaměřte na materiál, ze kterého je trampolína vyrobena. Kvalitní jsou ty, jejichž skákací plocha je z PP materiálu s ochranou proti UV záření. Aby se vaše dítko při skákání neodřelo, je  dobré zvolit neabrazivní materiál. Nejenže jde o povrch protiskluzový, navíc je velmi pevný.

U prodejců se také informujte, z čeho je vyrobena konstrukce trampolíny. To proto, aby vám brzy nezrezla. Ceněna je například galvanizovaná ocel, která právě před korozí chrání.

Vzhledem k tomu, že se už u nás objevily i nekvalitní výrobky, zaměřte se i na tloušťku tyčí. Příliš tenké by mohly brzy pod tlakem podlehnout. Proto by tloušťka stěny měla být minimálně 1,4 milimetrů.

Rovněž je důležité věnovat pozornost počtu a tvaru opěrných nohou trampolíny, které nesou váhu celé konstrukce a skákajících osob. Jejich počet by měl být dostatečný, tím víc, čím je větší skákací plocha trampolíny. Například trampolíny střední velikosti kolem tří metrů mívají 3 nebo 4 páry nohou. Párem jsou myšlené dvě nohy spojené dole kolmou tyčí, která napomáhá jako prevence zaboření noh do země.

V neposlední řadě je důležité se při koupi trampolíny zajímat o to, zda výrobek splňuje přísnou evropskou bezpečnostní normu EN-71, bezpečný výrobek poznáte také podle toho, zda má německý certifikát TÜV-GS.

Důležité jsou i doplňky

  • Mezi ně určitě patří kotvící sada. Pokud totiž trampolínu pomocí pásů a kotvicích bodáků důkladně neupevníte přímo do země, nezajistíte jí dostatečnou stabilitu.
  • Nezbytné jsou i schůdky, samozřejmě lepší jsou ty s protiskluzovým povrchem.
  • Zvažte i pořízení krycí plachty. Ta zase trampolínu chrání před vlivy počasí.
  • Od věci rozhodně není ani ochranná síť pod trampolínu. Často se totiž stává, že právě prostor pod ní bývá dost častým útočištěm domácích mazlíčků, rády se tam schovávají a hrají i samotné děti.

Zdroj: arecenze.cz

Mohlo by vás zajímat