Bezpečnost na internetu je v dnešní době víc než žhavým tématem. Jistě jste už dostali pár podvodných e-mailů, kde vám slibují horentní sumy peněz, když podniknete jisté kroky. Přinášíme vám ta nejdůležitější pravidla, která vám ukáží, jak se chovat na internetu, abyste ochránili sebe, své finance a veškerá data před hackery.
Zde je 10 hlavních pravidel bezpečnosti na internetu, která vám pomohou vyhnout se problémům v online a následně i offline světě.
Nikdo cizí na internetu nepotřebuje znát váš vztahový status nebo adresu, na které bydlíte. Mohou ale potřebovat zjistit více o vašich odborných znalostech a kariéře nebo to, jak vás mohou kontaktovat.
Před tím, než o sobě zveřejníte informace na internetu milionům lidí, popřemýšlejte, zda byste tyto informace vůbec řekli někomu cizímu osobně.
Hackeři se mohou z historie vašeho prohlížení na internetu a používání sociálních sítí dozvědět mnoho informací. Vy ale můžete mít všechny své informace pod kontrolou, a to díky ochraně osobních údajů na internetu.
Například Facebook nabízí ve svém nastavení zvýšenou ochranu soukromí. Toto nastavení je však občas těžké najít, a to záměrně, protože společnosti chtějí vaše osobní údaje kvůli jejich marketingové hodnotě. Ujistěte se proto, že máte ochranu soukromí zapnutou.
Hackeři využívají často lákavý obsah stránek jako návnadu. Využívají zvědavosti lidí a plní stránky pochybným obsahem, který láká návštěvníky stránky k polevení v ostražitosti.
Kybernetoví zločinci využívají toho, že pouze jediným neopatrným kliknutím můžete odhalit své osobní údaje a vaše zařízení může být rychle infikováno malwarem. Neklikejte proto na pochybné odkazy a nedejte hackerům šanci.
Jedná se o škodlivý software, program nebo soubor, který záměrně poškozuje počítač, síť nebo server. Mezi typy malwarů patří počítačové viry, červi, trojský kůň, ransomware a spyware.
Tyto škodlivé programy kradou, šifrují a mažou citlivá data, mění nebo přebírají základní počítačové funkce a monitorují činnost koncových uživatelů na počítači.
Když jste online na veřejném místě, nemáte přímou kontrolu nad jeho zabezpečením. Chcete-li zvýšit bezpečnost při prohlížení internetu, používejte zabezpečené připojení VPN (virtual private network – virtuální privátní síť), které umožňuje zabezpečené spojení mezi vaším zařízením a internetovým serverem. Takové připojení nemůže nikdo sledovat ani získat přístup k vyměňovaným datům.
Tip: Pokud chcete mít o zabezpečení internetového připojení a potencionálních počítačových rizicích ty nejaktuálnější informace, navštivte bezpecnyinternet.cz – web, který pomáhá dětem i dospělým prohlubovat znalosti v rámci témat týkajících se bezpečnosti na internetu.
Nebezpečí na internetu mohou představovat také aplikace, které obsahují škodlivý software nebo se snaží ukrást informace. Aplikace může vypadat jako nějaká populární hra, nebo něco, co kontroluje dopravu či počasí.
Jednoduše nikdy nestahujte aplikace, které vypadají podezřele nebo pocházejí z náhodných webů a ne z oficiální nabídky (App Store, Google Play,..)
Hlavní problém s hesly spočívá v tom, že si lidé mají tendenci volit hesla jednoduchá, krátká, snadno zapamatovatelná a jednoduše uhodnutelná. Vždy si proto zvolte silné heslo, které maximalizuje ochranu vašich údajů.
Silné heslo by mělo obsahovat alespoň 15 znaků v kombinaci s písmeny, číslicemi a speciálními znaky. Nenapadá vás žádná kombinace písmen a číslic? Heslo vygenerujte například prostřednictvím generátoru hesel ESET.
Správce hesel vám zase může pomoci uložit vaše hesla na bezpečné místo, abyste je nezapomněli a měli je stále k dispozici.
A kde takového správce najít? Například v Chromu můžete kliknout na ikonku „Nastavení“ a v levém sloupečku zvolit „Automatické vyplňování a hesla“. Po kliknutí na ikonu s názvem „Správce hesel Google“ můžete přidávat, mazat a spravovat svá uložená hesla dle libosti.
Seznam nejlepších správců hesel:
Při každém nákupu na internetu musíte poskytnout informace o kreditní kartě nebo bankovním účtu, a právě na to hackeři čekají.
Tyto informace proto zadávejte pouze na stránkách, které poskytují zabezpečené a šifrované připojení. Poznáte je podle adresy začínající na „https:“, nikoliv pouze „http:“. Písmeno „s“ znamená „secure – bezpečný, zajištěný, jistý“.
Zabezpečené stránky mohou být označeny také ikonou visacího zámku vedle adresního řádku.
Sdílení fotek a dalších informací je v dnešní době na denním pořádku. Jakýkoliv komentář nebo obrázek, který zveřejníte, tam také navždy zůstane. Nikdy proto na internet nedávejte nic, co nechcete, aby viděla vaše matka nebo potencionální zaměstnavatel.
Se sociálními sítěmi je úzce spjat takzvaný „kybergrooming“. Jedná se o označení pro chování uživatelů, kterým se říká „groomeři“, kteří se prostřednictvím sociálních sítí snaží navázat se svou obětí důvěrný vztah vedoucí k osobnímu setkání. To často vyústí k sexuálnímu nebo jinému zneužití dané osoby, kterou bývá nejčastěji dítě.
Bezpečnost na internetu pro děti můžete zvýšit nainstalováním softwaru pro rodičovskou kontrolu, jako je například „Kaspersky Safe Kids“, který umožňuje spravovat čas, jenž dítě tráví online. Existují také antivirové programy, které pomáhají řešit problémy a viry z webových stránek, které mohou děti nevědomky navštívit.
Jen samotné programy však nestačí. Důležité je děti seznámit s nebezpečím, které se na internetu skrývá a vysvětlit jim, jak se bránit před riziky sociálních sítí.
Lidé, které potkáte online, nejsou vždy těmi, za které se vydávají. Falešné profily na internetu dnes nejsou žádnou novinkou a je velmi snadné je vytvořit. Právě falešné profily na sociálních sítích jsou pro hackery oblíbeným způsobem, jak se přiblížit k neopatrným uživatelům webu a získávat od nich peníze.
Buďte proto ve svém online společenském životě stejné opatrní, jako v reálném světě.
Ve světě internetové komunikace se můžete setkat také s takzvaným phishingem. Co je to phishing? Jedná se o techniku pokusu o získání citlivých údajů, například čísel, bankovních účtu, a to prostřednictvím podvodné žádosti v e-mailu nebo na webových stránkách, při níž se pachatel vydává za legitimní firmu nebo seriózní osobu.
Internetový bezpečnostní software nedokáže odvrátit každou hrozbu, ale většinu škodlivých programů dokáže odhalit a odstranit. Proto byste se měli ujistit, že jsou vaše aplikace a váš antivirový program aktuální. Stejně tak je důležité zvážit přechod na optický internet, který nabízí vyšší rychlost a stabilitu připojení, což může přispět k celkovému zlepšení bezpečnosti online.
Bezpečí vašich dat zajistí zapnutí „firewallu“, což je bezpečnostní systém počítačové sítě, který omezuje internetový provoz směrem do soukromé sítě, z ní nebo uvnitř ní. Firewall vyhodnocuje důvěryhodnost různých sítí a funguje jako „stráž“, která selektivně blokuje nebo povoluje komunikaci mezi sítěmi, které od sebe odděluje.
4 hlavní typy firewallů:
Tip: Podívejte se na další tipy pro počítačovou bezpečnost, které vám pomůžou vyvarovat se základním chybám a vyhnout se spoustě problémům.