Bezpečnostní dveřní kování je ochranný prvek, který je součástí celkového zabezpečení vstupu do obj...
Bezpečnostní dveřní kování je ochranný prvek, který je součástí celkového zabezpečení vstupu do objektu či místnosti. Podléhá přísným normám a testům, na základě kterých získává certifikát podle příslušné úrovně zabezpečení. Dnes je bezpečnostní kování běžná ochrana proti zlodějům, která je levně dostupná pro jakoukoliv firmu i domácnost.
Kováním se obecně myslí zjednodušeně řečeno klika či madlo dveří. Bezpečnostní kování je kování, které je odolné proti mechanickému poškození a má za úkol chránit zámek a cylindrickou vložku před zloději, čímž výrazně zvyšuje zabezpečenost dveří. Je proto podstatnou součástí jakýchkoliv vchodových či jiných dveří, za kterými se skrývá něco cenného. Vyrábí se v různorodých provedeních, materiálech a designu.
Bezpečnostní kování na dveře musí mít certifikát, který jej podle míry a kvality zabezpečení zařazuje do tzv. bezpečnostní třídy. Stupeň zabezpečení testuje nezávislá akreditovaná zkušební laboratoř a rozřazuje kliky do jednotlivých tříd podle normy ČSN P ENV 1627. Bezpečnostní třídy jsou celkově 4 a čím vyšší třída, tím vyšší bezpečnost. Nižší třídy nejsou chráněny proti některým zlodějským metodám. Certifikát musí být u výrobku přiložen, jinak se nejedná o bezpečnostní kování.
Pokud chcete například dosáhnout bezpečnostní třídy číslo 3, nestačí si jen pořídit bezpečnostní kování tohoto stupně – musíte mít i dveře třídy 3 a vložku třídy 3. Je nutné sjednotit úroveň zabezpečení u všech jednotlivých komponentů dveří. To stejné platí pro ostatní třídy. Je to jedna z podmínek pojišťoven při vytváření pojistné smlouvy, ale hlavně způsob, jak se účinně chránit.
Bezpečnostní kování dveří rozdělujeme na:
Rozdíl je v tom, že zatímco štítové kování spojuje kliku i zámek, rozetové kování je na pohled “dvoudílné” – klika a otvor pro klíč mají svoje vlastní kování, mezi kterým je mezera. Z hlediska zabezpečení ale žádný rozdíl není.
Oboje kování lze pořídit:
Zde už rozdíl v bezpečnosti je. Překrytka je totiž kryt cylindrické vložky, která je bez ní odhalená a jde ji snáze odvrtat. Její přítomnost výrazně zvyšuje úroveň zabezpečení a doporučuje se tedy pořídit kování s překrytkou.
Vložka musí mít v tom případě adekvátní délku – nesmí být moc krátká, aby nebyla schovaná příliš hluboko, ale ani příliš dlouhá, jinak by jí překrytka překážela.
Pokud jste se rozhodli, jaký typ kování a jaký materiál a design chcete, zbývá vám udělat poslední věc: zjistit jeho technická specifika. Důležité jsou tři údaje:
Stejně jako běžné kování i bezpečnostní lze pořídit v provedení:
Zdroje:
rostex.cz/jak-spravne-vybrat-bezpecnostni-kovani.html
kovani-kliky.cz/uzitecne-rady/jak-vybrat-bezpecnostni-kliku/
urotta.cz/poradna-jak-vybrat-bezpecnostni-kovani/
rajkovani.cz/jak-vybrat-bezpecnostni-kovani-a676
kovani-cobra.cz/jak-zmerit-roztec-kliky