Bezpečnostní kování od A do Z

Bezpečnostní dveřní kování je ochranný prvek, který je součástí celkového zabezpečení vstupu do obj...

Bezpečnostní kování od A do Z

Bezpečnostní dveřní kování je ochranný prvek, který je součástí celkového zabezpečení vstupu do objektu či místnosti. Podléhá přísným normám a testům, na základě kterých získává certifikát podle příslušné úrovně zabezpečení. Dnes je bezpečnostní kování běžná ochrana proti zlodějům, která je levně dostupná pro jakoukoliv firmu i domácnost.

Co je bezpečnostní kování na dveře?

Kováním se obecně myslí zjednodušeně řečeno klika či madlo dveří. Bezpečnostní kování je kování, které je odolné proti mechanickému poškození a má za úkol chránit zámek a cylindrickou vložku před zloději, čímž výrazně zvyšuje zabezpečenost dveří. Je proto podstatnou součástí jakýchkoliv vchodových či jiných dveří, za kterými se skrývá něco cenného. Vyrábí se v různorodých provedeních, materiálech a designu.

Bezpečnostní třídy

Bezpečnostní kování na dveře musí mít certifikát, který jej podle míry a kvality zabezpečení zařazuje do tzv. bezpečnostní třídy. Stupeň zabezpečení testuje nezávislá akreditovaná zkušební laboratoř a rozřazuje kliky do jednotlivých tříd podle normy ČSN P ENV 1627. Bezpečnostní třídy jsou celkově 4 a čím vyšší třída, tím vyšší bezpečnost. Nižší třídy nejsou chráněny proti některým zlodějským metodám. Certifikát musí být u výrobku přiložen, jinak se nejedná o bezpečnostní kování.

Pokud chcete například dosáhnout bezpečnostní třídy číslo 3, nestačí si jen pořídit bezpečnostní kování tohoto stupně – musíte mít i dveře třídy 3 a vložku třídy 3. Je nutné sjednotit úroveň zabezpečení u všech jednotlivých komponentů dveří. To stejné platí pro ostatní třídy. Je to jedna z podmínek pojišťoven při vytváření pojistné smlouvy, ale hlavně způsob, jak se účinně chránit.

Typy bezpečnostního kování

Bezpečnostní kování dveří rozdělujeme na:

  • Rozetové bezpečnostní kování
  • Štítové bezpečnostní kování

Rozdíl je v tom, že zatímco štítové kování spojuje kliku i zámek, rozetové kování je na pohled “dvoudílné” – klika a otvor pro klíč mají svoje vlastní kování, mezi kterým je mezera. Z hlediska zabezpečení ale žádný rozdíl není. 

Překrytka

Oboje kování lze pořídit:

  • s překrytkou
  • bez překrytky

Zde už rozdíl v bezpečnosti je. Překrytka je totiž kryt cylindrické vložky, která je bez ní odhalená a jde ji snáze odvrtat. Její přítomnost výrazně zvyšuje úroveň zabezpečení a doporučuje se tedy pořídit kování s překrytkou.

Vložka musí mít v tom případě adekvátní délku – nesmí být moc krátká, aby nebyla schovaná příliš hluboko, ale ani příliš dlouhá, jinak by jí překrytka překážela.

Jaké technické parametry potřebuji vědět?

Pokud jste se rozhodli, jaký typ kování a jaký materiál a design chcete, zbývá vám udělat poslední věc: zjistit jeho technická specifika. Důležité jsou tři údaje:

  • Rozteč kování – měří se pouze u štítového kování. Je to vzdálenost mezi otvorem pro kliku a otvorem pro vložku, do které zasouváte klíč. Jsou to dva otvory umístěné pod sebou a vedoucí skrze dveře. Rozteč je vzdálenost od středu otvoru pro kliku do středu kulaté části otvoru pro vložku. Rozteč je buď 72 mm, 90 mm nebo 92 mm. Méně často bývá 88 mm či 55 mm.
  • Tloušťka dveří
  • Levá/pravá klika (“orientace”) – stoupněte si ke dveřím tak, aby se otevíraly směrem k vám. Do které ruky vám pasuje klika? Pokud vám pasuje do levé ruky, je to levá klika, pokud do pravé, je to pravá klika.

Stejně jako běžné kování i bezpečnostní lze pořídit v provedení:

  • Klika-klika
  • Klika-knoflík
  • Klika-madlo

Zdroje:
rostex.cz/jak-spravne-vybrat-bezpecnostni-kovani.html
kovani-kliky.cz/uzitecne-rady/jak-vybrat-bezpecnostni-kliku/
urotta.cz/poradna-jak-vybrat-bezpecnostni-kovani/
rajkovani.cz/jak-vybrat-bezpecnostni-kovani-a676
kovani-cobra.cz/jak-zmerit-roztec-kliky

Mohlo by vás zajímat