Co je bezpečnostní sklo a k čemu slouží

Bezpečnostní sklo představuje účinný způsob, jak ochránit nejen majetek, ale i zdraví. Na rozdíl od běžného skla totiž obsahuje další bezpečnostní prvky, které snižují pravděpodobnost rozbití a poranění pořezáním, pokud už k rozbití dojde. Jaké sklo je nejbezpečnější například do interiérů, a které se naopak hodí na balkon?

Co je bezpečnostní sklo a k čemu slouží

Běžné vnímání skla jako nebezpečného materiálu není neopodstatněné. Standardní žíhané sklo se poměrně snadno rozbije na potenciálně smrtící střepy. Vzhledem k tomu, že bezpečnost je prvořadá, není možná překvapivé, že existují normy a předpisy, které upravují použití skla na místech, kde je zajištění ochrany majetku a bezpečnosti osob na prvním místě.

Instalací bezpečnostního skla do domácnosti snadno ochráníte svůj majetek před zloději, a také předejdete nepříjemným nehodám, při kterých se může někdo zranit. Bezpečnostní sklo je vhodné nejen do oken, ale stejně dobře jej lze využít do prosklených vstupních dveří, nebo jím zabezpečit balkon či terasu.

Co je bezpečnostní sklo?

Bezpečnostní sklo je sklo, které je speciálně navrženo tak, aby bylo méně náchylné k rozbití – a když už dojde k jeho rozbití – aby nezpůsobilo zranění. Patří sem také skla, která jsou vyráběna speciálně s ohledem na neprůstřelnost nebo odolnost vůči požáru.

Použití bezpečnostního skla v domácnosti snižuje riziko zranění, protože je výrazně těžší jej rozbít a je navrženo tak, aby se v případě rozbití nerozsypalo na ostré střepy.

Jak funguje bezpečnostní sklo?

Pokud už bezpečnostní sklo praskne nebo se rozbije, neroztříští se na střepy. To znamená, že v závislosti na typu a konstrukci skla buď praskne a drží pohromadě, nebo se roztříští na malé kostičky, které nejsou ostré. Bezpečnostní sklo se nejčastěji se používá na místech, kde je pravděpodobné, že sklo bude vystaveno tlaku nebo nárazům.

Photo by Umberto

Výhody a nevýhody bezpečnostního skla

Bezpečnostní sklo na míru může v domácnosti splňovat řadu užitečných funkcí a zároveň být vizuálně velmi atraktivní. Vedle estetického aspektu bezpečnostní sklo slouží zejména jako ochrana jak majetku, tak osob – a to konkrétně jako:

  • ochrana před poraněním
  • ochrana před ručně vedeným úrokem (vloupání)

Bezpečnostní sklo á však i další výhody – a možná úskalí:

Výhody

  • Mnohostranné využití jak v interiéru, tak v exteriéru (bezpečnostní sklo na balkon apod.)
  • Zajištění ochrany majetku (před manuálním poškozením například při vloupání)
  • Zajištění ochrany osob (zamezení úrazům a řezným poraněním)
  • Vysoká odolnost vůči nárazům i vnějším jevům (sluneční záření, vítr, pára a vlhkost, změny teplot)
  • Nenáročná údržba
  • Čistý design

Nevýhody

  • Vyšší pořizovací cena bezpečnostního skla
  • Některé typy bezpečnostní skel mohou být náchylná k poškrábání

Typy bezpečnostních skel

Není sklo jako sklo. Na trhu existuje celá řada bezpečnostních skel, která se liší svými vlastnostmi, jako je odolnost či hmotnost skla. Můžete si tedy vybírat z mnoha variant, které se hodí pro různé účely.

Tvrzené bezpečnostní sklo (ESG) 

Tento typ skla se vyrábí technickým procesem zahřívání, měkčení a nakonec ochlazování. Tvrzené sklo se prosadilo ve sklářském průmyslu díky nespočtu výhod, které nabízí. Výsledný produkt je čtyřikrát pevnější než běžné sklo. Nejčastěji se používá na okenní nebo dveřní výplně či na sprchové dveře nebo tvrzené sklo na balkon. Možnosti použití jsou však nesčetné:

  • Maloobchodní prodejny používají tento typ ve vitrínách, protože je těžké je rozbít
  • Jsou dostatečně bezpečná, aby se dala instalovat jako skleněné desky v blízkosti krbů
  • Jsou ideální volbou i do exteriéru pro výrobu skleněných fasád apod.
Photo by Point3D Commercial Imaging Ltd.

Tepelně zpevněné sklo (TVG)

Mechanická pevnost tepelně zpevněného skla je sice nižší než u skla typu ESG, ale v případě rozbití se rozpadá na podstatně větší kusy, a proto se snižuje riziko vypadnutí skla z rámu nebo jiné montáže. Střepy skla se vzájemně propojují a zůstávají na svém místě.

Tento typ skla by se měl používat ve všech případech, kdy mohou být střepy nebezpečné pro člověka, např.:

  • ve střešních světlech,
  • ve světlících,
  • v prosklené zástavbě v šikmé poloze

Vrstvené bezpečnostní sklo (VSG)

Vrstvené sklo (někdy též označované jako lepené sklo) vzniká spojením jedné nebo dvou vrstev skla, mezi nimiž je vrstva pryskyřice, která dodává struktuře křehkost. Odhadem je tento typ skla až pětkrát pevnější než obyčejné sklo.

  • Toto bezpečnostní sklo se doporučuje použít na vstupních místech, jako jsou okna a dveřní výplně, protože dobře izoluje a je těžké jej rozbít. Skvělé je tedy jako zabezpečení domácnosti proti vloupání.
  • Vhodné k výrobě zábradlí, skleněných interiérových příček, ale také světlíků a markýz.
  • Díky své schopnosti odolávat bouřkám jsou spolehlivou volbou pro velká okna.
  • Díky své vysoké odolnosti vůči střelbě nebo výbuchu je VSG považováno za nerozbitné sklo, a proto se též používá jako neprůstřelné sklo.

Bezpečnostní sklo – skvělá volba do domácnosti

Kde všude se hodí bezpečnostní sklo? Můžete jej použít do vnitřních i vnějších oken, dveří, příček či střešních oken. Vzhledem k tomu, že je bezpečnostní sklo odolné vůči nepříjemně vysokým a vlhkým teplotám. Skvěle se hodí do koupelen (sprchové kouty, skleněné příčky, umyvadlové desky nebo kuchyňské skříňky apod.).

Bezpečnostní sklo velmi dobře odolává slunečnímu záření a teplotním rozdílům. Proto se vedle interiéru bezpečnostní sklo hodí na balkon, terasu či na pergolu. Oproti běžnému sklu je však potřeba počítat s vyšší cenou, přičemž cena bezpečnostního skla se bude lišit v závislosti na konkrétním typu a způsobu provedení.

Mohlo by vás zajímat