Okna jsou nejslabším článkem zabezpečení domu či bytu. Proto jsou v 80 % případů společně s ba...
Okna jsou nejslabším článkem zabezpečení domu či bytu. Proto jsou v 80 % případů společně s balkonovými dveřmi nejvyhledávanějším cílem zlodějů. Ti dokáží otevřít okno bez bezpečnostních prvků během 10 vteřin, a to tak neslyšně, že vás neprobudí, ani když spíte ve vedlejší místnosti. K tomu jim stačí obyčejný šroubovák a okno během okamžiku s tichým cvaknutím vypáčí. Přitom kombinace dvou nebo tří bezpečnostních prvků zajišťuje, že okno je téměř nedobytné.
Okna se dělí do šesti bezpečnostních tříd určených normou ČSN EN‑V 1627‑1630, která určuje jejich odolnost proti konkrétním pokusům vloupání a stanovuje čas a nástroje, které zloděj potřebuje k jejich překonání. Abyste mohli správně vybrat okno, které potřebujete, je dobré vědět, k čemu slouží jednotlivé bezpečnostní prvky.
Bezpečnostní klika a kování na okně je základ. Bez uzamykatelné kliky nebo blokovacího tlačítka a alespoň dvěma jistícími body je vše ostatní zabezpečení zbytečné, protože okno stále půjde jednoduše otevřít. Jistící body upevňují rám v rozích, takže nejde vypáčit. U vyšších bezp. tříd jsou body i po obvodu okna. Díky klice se zámkem není možné okno zvenku nadzvednout a otevřít si šroubovákem zámek, ani okno odvrtat.
Zloději se vyhýbají rozbíjení skla, protože způsobuje hluk. Ale ne vždy – v případě tvrzeného skla se jim ale nepodaří okno rozbít. Není možné jej ani vytlačit z rámů. Levnější varianta je bezpečnostní fólie. Okno s fólií je těžší roztříštit, a i když se to stane, fólie stále drží střepy pohromadě a bariéra zůstává. Fólie jsou zcela průhledné, nedochází k úbytku světla v místnosti. Instalují se například i ve školkách, kde hrozí nebezpečí roztříštění skla při hře – díky fólii se nikdo nezraní.
Pevné rolety za oknem slouží jako výborná bariéra, ale mají i tepelně izolační a protihlukové vlastnosti – například s hliníkovými lamelami. Někdo ale může jejich přítomnost vnímat jako rušivou
Mříže na okna dříve představovaly “klasiku”, protože neexistovalo mnoho jiných účinných metod zabezpečení. I dnes výborně slouží svému účelu – lupiči se s nimi určitě nebudou chtít obtěžovat a rovnou rezignují. Jejich upilování by vyžadovalo spoustu času, působilo by hluk a následovalo by ještě samotné okno. Mříže se hodí například na chatu, do průmyslových objektů či k zabezpečení oken v přízemí. Nicméně za mřížemi si člověk může připadat jako ve vězení, proto lidé volí do svých domovů výše uvedené varianty.
Existují detektory založené na různých technologickým principech. Snímají například vibrace ve skle, změny tlaku vzduchu doprovázené zvukem tříštěného skla, otevírání oken či pokusy o jejich vypáčení. Typů je hodně, ale jejich účel je vždy stejný – vyslat signál, že někdo manipuluje s oknem. Na několik oken stačí i jeden detektor, který může být bezdrátový. Pořídíte ho za několik stovek korun.
Pozor: Všechny prvky se zadávají hned při výrobě oken, protože jejich dodatečná instalace vyžaduje většinou jejich celou výměnu.