Jak na zabezpečení balkonu

Zabezpečení bytu před zloději je věcí, které je třeba věnovat maximum pozornosti. I když se situace v posledních letech trochu zlepšuje, vykradených bytů je bohužel stále hodně.

Jak na zabezpečení balkonu

Většina lidí se při snaze o zabezpečení svého bytu soustředí na vchodové dveře a zanedbávají zabezpečení balkonu nebo lodžie. To je ale velká chyba, protože právě balkon je nejčastější cestou, kterou se zloděj do bytu dostává. A fakt, že se balkon nachází třeba ve třetím patře, přitom prakticky nehraje roli. Zabezpečení balkonu nepodceňujte!

Základní způsoby zabezpečení balkonu

Cestu zloděje z ulice až k vám do bytu lze rozdělit na dvě části, tu první tvoří překonání potenciální bariéry, která mu brání dostat se na balkon, tu druhou potom otevření nebo rozbití dveří či okna, jež mu umožní dostat se z balkonu do bytu.

Oba tyto kroky lze zloději výrazně zkomplikovat. Kromě toho, že je možná ani nebude schopen překonat a bude proto muset svou „akci“ přerušit, je šance, že jej některé viditelné bezpečnostní prvky odradí ještě před tím, než se o ní vůbec pokusí.

Jaké konkrétní bezpečnostní prvky pro balkony a lodžie jsou tedy dnes na trhu dostupné?

Jak zakrýt balkon: zabezpečení přístupu na balkon

Přístup na balkon lze zloději zamezit či ztížit instalací kovových mříží. Ty představují opravdu odolnou bariéru, současně ale nejsou příliš vzhledné a řada lidí proto raději volí zasklení balkonu. Jeho výhodou je i fakt, že přispívá nejen ke zvýšení bezpečnosti, ale také k úsporám energie, neboť zabraňuje únikům tepla.

Další možností je instalace venkovní rolety na balkon. Tu je možné v době, kdy nejsou obyvatelé doma, zatáhnout a tím jej uzavřít. Instalovat můžete také rolety na zasklený balkon a tím zabezpečení ještě zlepšit. Všechny vyjmenované prvky vytváří fyzické bariéry a jsou viditelné již z dálky. Mají tedy i zmíněnou odrazující funkci.

Technické provedení se liší v závislosti na tom, jak konkrétně zabezpečovaný prostor vypadá. Otázka lodžie vs balkon je pro volbu řešení zásadní. Není překvapením, že zabezpečení lodžie je o něco snazší, neboť lze pro uchycení vrchní části prvku využít strop, kterým je lodžie překrytá. Ani zabezpečení balkonu ale pro firmy není samozřejmě problém.

Zabezpečení balkonových dveří

Ani ve chvíli, kdy se zloděj dostane na balkon, nemá zdaleka vyhráno. Pořád mu ještě zbývá dostat se do bytu přes dveře, případně přes okno. I to je možné mu značně zkomplikovat.

Samozřejmostí by měly být uzamykatelné balkonové dveře. Stejně jako u dveří vchodových, i v tomto případě je možné vybavit je bezpečnostním zámkem či nainstalovat kování na balkonové dveře. I dveře je potom možné překrýt stahovací a uzamykatelnou roletou a posunout odolnost balkonu nebo lodžie proti vloupání na zcela novou úroveň.

Je však třeba dát si velký pozor na to, aby se veškerá pozornost nesoustředila na balkonové dveře a okna zůstala nezabezpečená. Zabezpečení jakéhokoliv objektu je totiž pouze tak silné, jak silný je jeho nejslabší článek. Okna musí být samozřejmě pevně uzavíratelná, i tak ale pořád hrozí, že zloděj může rozbít sklo (to platí koneckonců úplně stejně i u prosklených balkonových dveří). Je tedy nutné vzít v potaz i tuto možnost a připravit se na ní. Balkonové rolety na dveře a okna již byly zmíněny a jsou nepochybně dobrým způsobem zabezpečení. Podobné řešení i stupeň ochrany nabízí také venkovní žaluzie na balkonové dveře a okna.

Další možností – a také poměrně spolehlivou – je instalace kovových mříží i na okna nebo balkonové dveře. I v tomto případě je ale nevýhodou značně ovlivněný vzhled balkonu a při posezení na něm mohou mříže leckoho rušit a kazit pohodovou atmosféru.

Elegantní řešení má podobu bezpečnostních fólií na sklo. Díky nim bude mít zloděj s rozbitím skla mnohem více práce, než kolik by to dalo bez nich. Kromě toho jsou ale bezpečnostní fólie na rozdíl od jiných fyzických bariér neviditelné a nikterak neruší vzhled balkonu (na druhou stranu neplní onu preventivní funkci tím, že by zloděje již předem odrazovaly).

Kromě toho, že představují ochranu proti vniknutí do bytu zvnějšku, jsou dobré i proto, že minimalizují riziko zranění ve chvíli, kdy okno nebo skleněné dveře rozbijete vy sami. Díky fólii se totiž sklo nerozletí na střepy, o které se lze pořezat. Často jsou také fólie opatřeny UV filtrem.

Další pravidla pro bezpečnost

I zloději se řídí heslem „proč si komplikovat život?“ Vždy raději volí cestu nejmenšího odporu a řádně zabezpečený balkon většinou raději přejdou a zaměří se na snadnější cíl. Proč by měli překonávat mříže, rolety na balkonové dveře či zamykací balkonové dveře? K lupu se dokážou dostat i s mnohem menší námahou.

Stoprocentní jistota ale neexistuje, a proto je vždy třeba snažit se svůj balkon nebo lodžii zabezpečit co nejdokonaleji. K tomu ale patří nejen fyzické bariéry či bezpečnostní zámky. Nedílnou součástí zabezpečení je i správné chování: neprezentujte to, že nebudete doma předem na sociálních sítích, domluvte si se sousedy nebo příbuznými, že vám budou vybírat schránku, zkuste využít prvků chytré domácnosti např. v podobě automaticky se rozsvěcujících světel apod.

Zabezpečení balkonu či lodžie je jedním z hlavních prvků zabezpečení celého bytu (a možná tím úplně nejdůležitějším). Věnujte mu proto maximální pozornost a nešetřete na něm.

Mohlo by vás zajímat