Jak na cestování se psem do zahraničí bezpečně?

Dovolená se psem? Žádný problém! Stačí se náležitě připravit. Jaké jsou podmínky pro cestování se psem do zahraničí a na co vše si dát pozor v případě, že se rozhodnete, že i váš čtyřnohý miláček si zaslouží dovolenou?

Jak na cestování se psem do zahraničí bezpečně?

Rozhodli jste se pro cestu autem do Chorvatska, nebo jiné oblíbené dovolenkové destinace? Souběžně řešíte elektronickou dálniční známku, mýto nebo cenu paliva a kromě dětí, lehátek a slunečníků balíte i psa?

Přípravy na cestu do zahraničí mohou být náročné samy o sobě – a o to víc, pokud se rozhodnete pro cestování se psem. Před odjezdem je totiž třeba mazlíčkovi vyřídit řadu dokumentů – od cestovního pasu pro psa po veterinární osvědčení o očkování proti vzteklině.

Jaké cestovní dokumenty potřebuje pes?

Než se vydáte se psem do zahraničí, musíte čtyřnohému mazlíčkovi obstarat potřebné cestovní dokumenty. Jaké? Při cestování v rámci EU je nutné splnit následující podmínky:

Platný cestovní pas pro psa

Bez pasu se pes do zahraničí nepodívá. Evropský cestovní pas pro psa platí ve všech členských státech EU a může jej vystavit pouze registrovaný veterinární lékař. Cestovní pas lze následně používat jako očkovací průkaz. Při vyřizování pasu pro psa je potřeba počítat s poplatkem za vystavení, který se pohybuje okolo 500 Kč. Dejte si také pozor, ne všechny typy ubytování přijímají vaše zvířecí mazlíčky. Podívejte se po specializovaných ubytováních pro psy.

Poznámka: V pasu je vždy uveden majitel – doprovází-li psa do zahraničí jiná osoba, musí být majitelem psa písemně zplnomocněna k takové cestě.

Elektronický čip

Pes musí být rovněž označen čipem, který splňuje normy pro čtecí zařízení ISO 11784 a ISO 11785. Pejska jím označí veterinární lékař. Také je možné vycestovat s pejskem, jenž je označen čitelným tetováním – pokud bylo použito před 3. červencem 2011.

Poznámka: Počítejte s tím, že je nutné psa očipovat ještě před jeho očkováním proti vzteklině a vydáním cestovního pasu.

Platné očkování proti vzteklině

Dále je nutné nechat psa očkovat proti vzteklině – avšak nikoliv dříve, než v den očipování (identifikace) psa.

Poznámka: Při plánování cesty do zahraničí si pohlídejte čas! Identifikace psa je totiž možná až od tří měsíců stáří, a pejsek může překročit hranice až 22 dní po očkování.

Co si počít v případě zahraniční cesty se štěnětem? Většina členských států EU (vyjma Itálie, Kypru, Lotyšska, Polska, Francie a Španělska) povoluje vycestování se štěnětem mladším tři měsíce bez očkování – a to za předpokladu, že štěně od narození pobývalo na stejném místě a nepřišlo do styku s volně žijícími zvířaty, nebo za předpokladu, že štěně doprovází fenku, na které je životně závislé.

Fotka od J C

Další podmínky pro cestování se psem do zahraničí

Při cestách do některých států (nebo i v případě, že jimi pouze projíždíte) je také nutné splnit další podmínky – například ošetření proti klíšťatům. V případě cesty na Maltu, do Finska nebo Irska je rovněž zapotřebí odčervení psa neboli ošetření proti echinokokům. To je nutné provést 120 až 24 hodin před vstupem do dané země. Stejně jako informace o očkování i potvrzení o odčervení se zaznamenává do cestovního pasu psa.

V závislosti na destinaci je potřeba se informovat o podmínkách cestování se zvířaty na velvyslanectví dané země či na Státní veterinární správě ČR.

Stejně jako pro osoby i pro psy cestující do zahraničí se doporučuje zřídit cestovní pojištění, které v případě úrazu nebo nemoci pokryje výdaje na veterináře.

Cestování se psem v autě

Než vezmete svého psa do zahraničí, zvažte, zda mu bude vyhovovat dlouhé cestování autem a horko, které dovolená obvykle přináší. Někteří psi trpí nevolností při jízdě autem nebo mají obavy z cestování. Pro jiné psy může být pobyt mimo jejich obvyklé domácí prostředí stresující.

Některé destinace, ačkoli jsou autem snadno dostupné, nejsou pro psy příliš vhodné, a proto nemusí být pro vaše zvíře příjemné. V těchto případech může být lepší volbou nechat psa doma s důvěryhodným páníčkem, nebo ho umístit do psího hotelu.

Je-li však pejsek navyknutý na delší jízdy autem, pak bude tento dopravní prostředek pro cestu do zahraničí nejvhodnějším řešením.

Co je třeba ještě před odjezdem?

Než se vydáte na cestu, psa dostatečně dlouho vyvenčete, ale raději mu odepřete snídani. Cestování na lačný žaludek minimalizuje riziko nevolnosti a zvracení. Na všech odpočívadlech během jízdy nechte pejska vyvenčit a vždy mu nabídněte vodu – zabalte s sebou tedy dostatečné množství pitné vody a misku na pití. Stejně tak se postarejte i o sebe, ať za volantem neusnete. Po příjezdu do cílové destinace psa nakrmte malým jídlem, na které je zvyklý.

Jak probíhá přeprava psa v autě?

Pes by se nikdy neměl volně pohybovat v autě! Váš čtyřnohý kamarád musí sedět na zadním sedadle, být připoután speciálními pásy či umístěn ve fixované dopravní přepravce s neklouzavým dnem. Je možné ho taktéž převážet v zadním prostoru vozidla odděleném přepážkou, například mřížkou. Další možnost je klec pro psa do kufru.

Co sbalit pro psa na dovolenou?

Cestujete-li se psem, nezapomeňte do auta přibalit následující:

  • Přepravku do auta, bezpečný postroj do auta pro psa (můžete pořídit zde), který byl v ideálním případě testován na náraz
  • Dostatek pitné vody na celou cestu spolu s miskou na vodu
  • Jeho oblíbené pamlsky a správné množství krmiva – pokud má váš mazlíček citlivé bříško, bude lepší vzít si s sebou dostatek krmiva na celou dovolenou, protože dostupnost značek může být v některých oblastech omezená
  • Pohodlnou podestýlku nebo pelíšek
  • Chladící podložku pro přepravu v autě během horkých dní, která funguje na principu vodního gelu – není ji tedy nutné připojovat do elektřiny
  • Známé hračky, které psa uklidní a zaměstnají
  • Sáčky na psí exkrementy
  • Přípravek proti klíšťatům, popřípadě lék na uklidnění psa
  • Obojek s visačkou s číslem vašeho mobilního telefonu
  • Vodítko a náhubek
  • Papírové ručníky, hadřík a jednorázové rukavice, abyste mohli po svém psovi podle potřeby uklidit – například při likvidaci výkalů nebo moči ve vozidle apod.

Kam vzít svého domácího mazlíčka na dovolenou?

Ať už vás láká cestování se psem na Slovensko, do Rakouska, Chorvatska či ještě dál do Evropy – při výběru destinace je vždy třeba zvážit řadu faktorů – a to například:

  • Délku a typ cesty a její možný dopad na zvíře
  • Dostupnost ubytování vhodného pro psy – například zde.
  • Zajištění přístupu k volnému prostranství, kde můžete psa vyvenčit a nechat ho udělat potřebu
  • Zda vás pes bude moci doprovázet do restaurací a na atrakce, například na pláže. A pokud ne, zda bude pejskovi vyhovovat, že jej ponecháte v neznámém prostředí.
  • Počasí. Je pravděpodobné, že budete se svým psem prozkoumávat okolí v prudce stoupajících teplotách? Pokud ano, mohlo by to pro vašeho mazlíčka představovat zdravotní riziko.
  • Veterinární zařízení. Je dobré si předem zjistit, kde se nachází nejbližší veterinář nebo zvířecí nemocnice, abyste byli připraveni na případ nouze.
  • Nemoci, které se v České republice nevyskytují, jsou v dané oblasti místní a mohly by vašeho psa ohrozit.

Jak psa na delší cestu autem připravit?

Pejska začněte s cestováním autem seznamovat co nejdříve – a to v rámci tzv. socializačního výcviku. Jinak hrozí, že pro něj bude jízda autem nepříjemná a způsobovat mu nevolnost. Návyk na cestování lze budovat postupně, začít s krátkými vzdálenostmi a rozšířit ji na delší cesty autem. Pamlsky mohou přispět k tomu, aby váš pes tyto nové zkušenosti z jízdy autem vnímal pozitivně.

Vystavíte-li je psa cestování autem v raném věku, zmírníte jeho nejistotu. V případě, že je pejskovi v autě nevolno, umožněte mu, aby při cestování viděl z okna, nebo aby se díval dopředu.

Mohlo by vás zajímat