Co udělat před odjezdem na dovolenou

Ve shonu před odjezdem na dovolenou je snadné zapomenout nějakou maličkost. Nebo hůře - zásadní věc. Co všechno musíme z hlediska bezpečnosti udělat před odjezdem na dovolenou, abychom nemuseli být nervózní?

Co udělat před odjezdem na dovolenou

Zanechat za sebou opuštěný byt může být pro mnohé stresující. Pro mnoho domácností je standardem mít nainstalované systémy pro identifikaci nebezpečí a hodnocení rizik, ať už jde o nebezpečí požáru nebo o dobývání se do domu. Ostatním domácnostem nezbývá než doporučit provést stejná opatření – případná škoda na majetku je mnohonásobně větší, než cena těchto systémů. 

Na co nesmíme zapomenout před odjezdem?

 • Vypnout hlavní jistič (pokud na něj nejsou napojené elektronické zabezpečovací systémy) – dům tak uchráníte před vznikem požáru.
 • Zavřít hlavní uzávěr vody a plynu – hadička pod umyvadlem může prasknout nečekaně a kdykoliv.
 • Zamknout bezpečnostní zámek všech oken a dveří.
 • Zkontrolovat stav baterie a funkčnost požárních čidel, starajících se o posouzení požárního nebezpečí.
 • Zkontrolovat stav baterie/funkčnost kamer, detektorů, čidel a dalších elektronických bezpečnostních prvků
 • A teď už si jen sbalit správný kufr a vyrazit.

Jaký dům si zloději vybírají?

Přemýšleli jste někdy nad tím, jakých kritérií si lupiči všímají, když chtějí vykrást dům? Nejhorší možná je kombinace těchto bodů:

 1. Dům vypadá opuštěný a snadno přístupný.
 2. Jsou okolo něj keře a stromy.
 3. Žaluzie a závěsy jsou zatáhnuté a okna stále zavřená.
 4. Na domě se dlouho nic nemění – na šňůře už několik dní visí prádlo, na zahradě je pohozená lopatka, poštovní schránka je plná.
 5. Celý den panuje ticho a večer tma.
 6. Zlodějské motto: čím zámožněji dům působí a čím méně má zabezpečovacích elementů, tím lákavější je.

Prevence před vloupáním do domu

Vytvořte iluzi, že v domě někdo přebývá. Na to existuje několik metod:

 • Požádejte osobu, která se vám bude v době nepřítomnosti starat o domácnost, aby váš domov navštěvovala večer a pokud možno v něm strávila nějakou chvíli. Okna budou rozsvícená a může být slyšet televize. To vše navozuje dojem, že v domě se normálně žije.
 • Chytré televize mají funkce automatického zapnutí a vypnutí v určitou dobu během dne. 
 • Systémy ovládající dům – elektronické systémy mohou mechanicky ovládat dům: ráno se automaticky vytáhnou rolety a večer zase spustí, samy se rozsvítí světla v obýváku a kuchyni a jak začnou televizní zprávy, zapne se televize. Dům tak působí velice živě.
 • Řekněte sousedům, že mohou parkovat na vaší příjezdové cestě.
 • Nainstalujte světla s fotosenzory, která se rozsvítí, když se někdo přiblíží k domu.
 • Nesdílejte na sociálních sítích fotky z dovolené – zloději si oběti vytipovávají on-line a díky nim ví, že jste pryč.

Efektivní zabezpečení domu

Největší a prvořadou ochranou je vždy mechanické a elektronické zabezpečení domu. Základní opatření pro zabezpečení bytu proti vloupání se považuje pořízení bezpečnostních dveří a oken. Základem elektronického zabezpečení je pak GSM alarm schopný detekovat úniky plynu a kouře, který můžete pohodlně ovládat přes mobilní telefon – a právě toto propojení je stěžejní, když odjíždíte pryč. GSM alarm je napojený na pult centrální ochrany a okamžitě před informaci o narušení.

Pokud ale odjíždíte pryč a chcete v klidu spát a užívat si třeba dovolenou v Chorvatsku, nabízejí se ještě sofistikovanější zabezpečovací systémy. Například infrazávory, které vás upozorní hned, jakmile je někdo na vašem pozemku –  vy pak můžete skrze IP kamery na svém telefonu sledovat, co se děje u vašeho domu – a dokonce mluvit na zloděje, i když jste na druhé půlce zeměkoule. Detekční systémy určené ke snímání mechanických a zvukových vibrací dokáží spustit alarm, který zloděje zažene, a zároveň okamžitě vyslat poplašný signál na pult centrální ochrany. Když se bude cokoliv dít, okamžitě dostanete upozornění.

https://lh4.googleusercontent.com/6a3yC2Mgaykge30a-1YDMoW4IolpGh2RiwPCAnPAJbvBoIUEfMpZO61MtSGAwFVdAnWt8XoA5Ap2IaAPu5ricCF5i7DJlH0Hux3JfpBrRC6Ig2kA1bNfOkDtZx8rKlz9NCX2Ur3L
Vylepšením bezpečnostních dveří jsou tzv. Inteligentní bezpečnostní dveře obohacené o elektronické prvky – biometrickou čtečku otisků prstů, dálkové ovládání, digitální kukátko a další.

Krátkodobé pojištění domácnosti

Krátkodobé pojištění domácnosti, pojištění opuštěné domácnosti nebo pojištění domácnosti v nepřítomnosti se nabízí právě pro případy, kdy budete na přechodnou dobu mimo domov. Pojištění běžně obsahuje pojištění movitých věcí (nábytku, předmětů,…) i stavebních součástí bytu nebo domu a zahrnuje živelné pohromy, vandalismus a vykradení. K tomu se nabízí asistenční služba, která navštíví váš dům, kdyby v něm došlo k havárii. Při uzavírání krátkodobého pojištění domácnosti si ověřte, na jaké události se vztahuje. Občas totiž chybí druh události, který by člověk logicky čekal – např. když se mezi živelné pohromy nepočítají záplavy.

Mohlo by vás zajímat