Ať už máte pračku propojenou s mobilním telefonem nebo využíváte chytré termostaty, vaše domácnost je součástí takzvaného internetu věcí. Co přesně se pod tímto pojmem skrývá a jaké jsou jeho výhody a možnosti ve vaší domácnosti?
Začněme tím, co to vlastně internet věcí je. Zjednodušeně je možné říci, že se jedná o zařízení, která jsou vybavená softwarem, senzory nebo elektronikou, díky kterým je možné je připojit k síti. Tímto způsobem spolu mohou vzájemně komunikovat a předávat si informace.
Počátky internetu věcí je možné vysledovat do roku 1982. V této době se stal automat na Coca-Colu prvním zařízením schopným monitorovat stav nápojů a hlásit, že je potřeba nápoje doplnit. O tom, že se internet věcí v průběhu let těší čím dál tím větší pozornosti, svědčí skutečnost, že mezi lety 2019 až 2023 vzrostl počet připojených zařízení z 9 miliard na 30 miliard. Internet věcí využívá v současné době drtivá většina Čechů.
V domácnostech se internet věcí asi nejčastěji skloňuje v souvislosti s chytrou domácností, pomocí které je například možné ovládat na dálku osvětlení, topení nebo chytré domácí spotřebiče. Nemusíte však hned mít chytrou domácnost, aby vám internet věcí usnadnil a zpříjemnil život. V současné době si můžete například zakoupit pračky nebo sušičky na prádlo, které je možné ovládat pomocí mobilní aplikace.
Nedílnou součástí internetu věcí je také nositelná elektronika, jako jsou například populární chytré hodinky. Předměty připojené do internetu věcí mohou také zvyšovat bezpečnost domácností, ať už prostřednictvím tísňového tlačítka, bezpečnostních kamer nebo bezpečnostních dveří připojených k síti.
Internet věcí je spojený s řadou výhod. Pokud bychom se zaměřili na výhody pro domácnosti, nemohli bychom vynechat zvýšení komfortu, usnadnění každodenních činností, lepší zabezpečení domácnosti a také snížení nákladů na bydlení, například při využívání chytrých termostatů nebo chytrých spotřebičů, které výrazně snižují spotřebu energie.
Rozsáhlá konektivita internetu věcí přináší řadu výhod, zároveň je však spojena s novými hrozbami kybernetických útoků a zneužitím uniklých dat. Zranitelnost internetu věcí mohou hackeři využívat k ovládání zařízení v domácnosti, jako jsou například zmíněné bezpečnostní kamery, ke zneužití sítě nebo vydírání poté, co se dostanou k citlivým datům.
Zařízení jsou nejzranitelnější ve chvíli, kdy jsou nedostatečně zabezpečena heslem, mají zastaralý software nebo data nejsou dostatečně šifrovaná. Odpovědí na to, jak zvýšit bezpečnost IoT zařízení, jsou tedy silná hesla, pravidelná aktualizace a šifrování.
Co udělat pro to, abyste co nejlépe zabezpečili domácí síť před hackerskými útoky? Prvním krokem by měl být správný výběr zařízení. Odborníci radí preferovat renomované značky, které dbají na důkladné zabezpečení dat. Jaké další postupy dodržovat pro snížení bezpečnostních rizik?
Kybernetická bezpečnost internetu věcí se stává jedním z klíčových témat Evropské Unie. První zemí, jež zavedla zákony, které se specificky týkají kybernetické bezpečnosti IoT, se se svým právním předpisem Product Security and Telecommunications Infrastructure (PSTI) stala v roce 2024 Velká Británie. Předpis udává výrobcům povinnost implementovat do všech zařízení připojených k internetu bezpečnostní ochranu.
Předpokládá se, že podobné kroky podniknou v budoucnu i další země. Očekávají se také inovace v oblasti IoT bezpečnosti, jako je využívání AI pro detekci hrozby apod. Pokud tedy vsadíte na renomované značky, které drží krok s dobou, přinese vám chytrá domácnost řadu benefitů bez starostí.
Článek vznikl ve spolupráci se společností Quantcom, a.s.