Jak vytvořit skutečně bezpečný domov?

Zamknout na dva západy? Spoustě rodinných domů a jejich obyvatelům tohle už dávno nestačí. Dnešní systémy zabezpečení jsou připravené na mnohem více situací než na lupiče s páčidlem u vchodových dveří. Zohledňují i další rizika v každodenním fungování domu.

Jak vytvořit skutečně bezpečný domov?

Začněme tím, co je dnes běžné a dobře známé. Existují různé druhy bezpečnostních dveří, které vetřelce prostě nepustí, případně disponují i protipožárními vlastnostmi.

U rodinných domů nás nepřekvapí ani kamery, ke kterým se mohou majitelé připojit online odkudkoli, případně zloděje nahrát. Kamery slouží do značné míry i jako prevence – vybere si lupič dům osazený kamerami, když na vedlejším kamery nevidí?

Tato opatření a dnešní zabezpečovací či protipožární systémy jsou jistě účinným řešením, která již zabránila nespočtu škod. Chrání při běžném provozu, při odjezdu na dovolenou, když domácnost obývá senior. Přesto jsou do jisté míry překonaná. Čím? Jde o jednoúčelová řešení, která nad svou funkci většinou postrádají přidanou hodnotu. Vytvoří bezpečnější domov, ale nikoli maximálně možně bezpečný. Nenabídnou celkový přehled o domě.

Lupiči a požárem to však nekončí

Dnešní domácnosti čelí spousta rizikům. Ochrana před vloupáním, případě požární poplach, je jen základ.

  • Hrozí vytopení porouchanou pračkou. Voda dokáže nadělat opravdu drahou spoušť na podlaze, stropech nebo dokonce v konstrukci stavby.
  • Upozornění na možný požár nestačí. Pokud je v domě rekuperace a zůstane zapnutá, rozšíří nebezpečné zplodiny po celém domě.
  • Pokud si lupič neporadí s dveřmi, může zkoušet dveře z terasy, okna apod. A můžeme také zapomenout – třeba zavřít garážová vrata.
  • Senior upadne a nikdo se o tom nedozví. Ve stáří může být každý zdravotní problém fatální.
  • Děti mají přístup k ovládání různých technologií v domě. Nesprávnou manipulací přitom dokážou naši drobečci způsobit nemalé poruchy.

Řešení: chytrá elektroinstalace

Dnes je možné domácí technologie propojit tak, aby domácnost předcházela výše zmíněným potížím. Systém Loxone to dokáže a přinese funkce chytrého domu, které mají za cíl komfort i bezpečnost obyvatel a efektivitu energií.

Pro běžný chod taková domácnost využívá čidla, senzory, detektory a další domácí prvky, čímž vytváří plnohodnotný alarm bez dalších zařízení. Bezpečnostní funkce zajišťují ochranu před vloupáním, ochranu budovy i ochranu osob uvnitř a ochranu soukromí – a děje se tak maximálně automaticky.

senzor

Funkce a výhody chytrého zabezpečení

Chytrý alarm

  • Alarm a režim nepřítomnosti se aktivují při odchodu z domu trojklikem na dotykové tlačítko u dveří, případně ovladačem v autě nebo v mobilní aplikaci. (Lze nastavit i zpoždění aktivace, aby alarm nespustil omylem sám obyvatel.)
  • První stupeň alarmu může být tichý – přijde notifikace do aplikace, kde lze alarm vypnout jako planý poplach, případně alarm kvitovat.
  • Pokud nejde o planý poplach, přidá se i akustický alarm v celém domě. A to v takové intenzitě, že vetřelec prakticky nemá šanci v takovém prostředí vydržet.
  • Přidá se i optický alarm – rozblikají se veškerá světla a vytáhnou žaluzie. Lupič bude pro okolí nepřehlédnutelný.
  • Okenní a dveřní kontakty či chytré kliky hlídají každý potenciální vchod do domu.
loxone alarm

Tlačítko panika

Stisknutí určeného tlačítka rozsvítí celý dům, spustí hudbu a případně automaticky zavolá na nastavené číslo. Lze umístit i nouzové tlačítko, kterým dá například senior ihned vědět svým blízkým, že je něco v nepořádku, ať jsou kdekoli. Pro samostatné stáří je rozhodující funkcí i detekce pádu. Rozpoznají ho senzory a okamžitě upozorní odpovědné lidi.

Dětská pojistka

Děti samozřejmě mohou mít aplikaci pro ovládání domácnosti ve vlastním mobilu, každopádně jim rodiče mohou nastavit omezená ovládací práva, aby například nepouštěly saunu nebo neotevřely krytí bazénu, do kterého by mohly spadnout.

Zároveň se může rodič kdykoli v aplikaci podívat, zda dítě otevřelo dveře svým NFC přívěskem a tím pádem dorazilo v pořádku domů ze školy.

Únik vody a požár

Záplavové senzory ihned rozpoznají únik vody a informují o tom obyvatele. Systém dokáže i sám uzavřít přívod a předejít tím řadě škod. Senzory lze umístit k pračce, myčce a podobně.

Požár je rovněž ihned rozpoznán a spustí se poplach. Vzduchotechnika se okamžitě vypne, aby nešířila nebezpečné plyny po domě.

Simulace přítomnosti

Skvělá funkce pro dovolenou. Dům občas na chvíli rozsvítí nebo vytáhne žaluzie. Odrazuje tím nenechavce. V nepřítomnosti se dokáže samo řídit například i zavlažování zahrady.

Neustálý přehled

S dovolenou souvisí i vzdálený přehled nad domem. Přestože se majitelé nemusí o vlastní dům obávat, kdykoli se mohou v aplikaci podívat na aktuální stav, prohlédnout si záznamy z kamer nebo interkomu. O případných potížích se obyvatelé ihned dozvědí a mohou je řešit včas, ne až po návratu, kdy už je často pozdě. Neustálý přehled nad nemovitostí se hodí nejen v případě dovolené, ale také pokud nemovitost pronajímáte.

Návaznost na noční režim

Alarm je kromě režimu nepřítomnosti i součástí nočního režimu. Domácnost lze rozdělit do několika zón, v noci může být například alarm aktivovaný jen pro přízemí. Pokud z horního patra vstoupíte na schodiště, alarm se automaticky deaktivuje.

zabezpečení RD

Stav otevření

Pokud zůstanou po setmění otevřená například garážová vrata, obyvatele o tom informuje hlasová zpráva nebo mobilní notifikace.

Chcete se dozvědět, jak vytvořit skutečně bezpečný domov? Navštivte web loxone.com.

Mohlo by vás zajímat