Zpět
Kategorie: Nezařazeno

Jak bezpečně parkovat auto na LPG

Množství lidí dnes přemýšlí o změně pohonné hmoty pro jejich vozidlo. Hlavní důvody pro toto jednání jsou dva. Emise benzínu či nafty vysoce zatěžují životní prostředí ve srovnání například s plynovými pohony. Tím druhým důvodem je finanční stránka věci.

Jak bezpečně parkovat auto na LPG

U některých paliv jste schopni dostat se až na 50 % provozních nákladů ve srovnání s benzínovým pohonem. Plyn ale není jediným řešením, v případě alternativních paliv máte na výběr. Pokud se však rozhodnete pro plyn, tedy LPG nebo CNG, přináší to s sebou určitá specifika zejména při parkování.

LPG, Liquified Petroleum Gas, je zkapalněný ropný plyn. Známe ho pod názvem propan-butan. Jde o plyn, který je ve směsi se vzduchem výbušný. Je těžší než vzduch, proto klesá a koncentruje se u země. Už z toho je vidět, že jsou s ním spojená určitá rizika. Nejsou ale neřešitelná a není třeba se ho jako pohonné hmoty bát. Pokud vlastníte vozidlo vhodné k přestavbě na LPG, nabízí se vám možnost úspory financí a zároveň budete šetřit životní prostředí.

Jaké jsou v případě LPG potenciální nevýhody při parkování?

Největší nevýhodou je to, že prostě nemůžete parkovat všude. Hlavní zákaz mají auta na LPG pro parkování v podzemních garážích. Sice to nezakazuje zákon, ale řada podzemních parkovišť je označená značkou pro zákaz vjezdu LPG. Pokud tedy přijedete ke garáži bez této značky, zaparkovat tam můžete, zákon to vysloveně nezakazuje.

Parkovat auto na plyn můžete na otevřeném prostranství, ale i tady hlídejte, zda neparkujete v blízkosti vstupu do vzduchotechniky či nad vstupem do kanalizačních prostor.

Čemu se určitě vyhnout?

  • Garážím s montážní jámou – v případě úniku by se plyn hromadil na dně montážní jámy. Jelikož je LPG těžší než vzduch, nešlo by ho poté z jámy odvětrat přirozeným způsobem a vzniklo by riziko výbuchu.
  • Uzavřeným garážím – pokud vaše domácí garáž nemá odpovídající odvětrávací systém, budete muset pro parkování auta na LPG v ní nejdřív vytvořit podmínky.

A jak předejít případným rizikům?

  • Případným problémům předejde kvalitní systém odvětrávání. Garáž, ve které budete parkovat, by měla mít minimálně 2 větrací otvory. Z toho jeden by se měl nacházet v nejnižším bodě garáže.
  • V garáži můžete instalovat čidla, které budou snímat přítomnost případného plynu ve vzduchu. Nejde o nijak drahou záležitost.
  • Úplně nejlepší variantou je samostatně stojící garáž, která bude vybavena výše popsanou ventilací a čidly a nebude součástí vašeho domu. Zde se ale zvyšuje riziko případné krádeže, proto byste si měli dát pozor a garáž důkladně zabezpečit.
garáž parkování
Fotka od Peter H

Pro přechod na LPG pohon tedy budete potřebovat určité počáteční investice. Nejsou to ale nijak závratná čísla. Samotná přestavba vozidla vás v závislosti na typu jeho motoru může stát něco v rozmezí 20–50 tisíc korun. Poté musíte myslet na to, že auta na LPG mají jednou ročně stanovenou povinnou revizi. U té se většinou vejdete do 500 Kč. Každých najetých 30-50 tisíc kilometrů byste měli provést výměnu filtru plynné fáze. To bude stát kolem 1 000 Kč. Navíc tuto revizi a servis LPG můžete spojit do jedné návštěvy a nemusíte tak kvůli tomu jezdit dvakrát.

Přechod na LPG ani následná údržba takového vozidla tedy nejsou nijak náročné. Vaše vložené finance budou mít vysokou návratnost v podobě ušetřených provozních nákladů. Problémy spojené s parkováním jsou vesměs řešitelné a nemusíte se jich obávat. 

LPG vs. CNG

Druhou možností pro plynový pohon je CNG, Compressed Natural Gas. Jde o stlačený zemní plyn. Oproti LPG je lehčí než vzduch a proto stoupá nahoru. V případě úniku ho tedy lze dobře odvětrat přirozeným způsobem a parkování je proto také o něco snadnější.

Základní rozdíly

  • Přestavba na LPG by měla vyjít o něco levněji než je tomu u CNG
  • CNG je naopak o trochu levnější, proto kilometr jízdy vyjde ještě levněji
  • LPG má už v České republice poměrně slušnou síť čerpacích stanic. Míst, kde můžete načerpat CNG je méně
  • Početnější jsou i servisy pro LPG nabízející servisy a přestavby 

Z uvedených faktů vyplývá, že přechod na plynové pohonné hmoty může být jenom výhodný. Úspora financí je nezanedbatelná a údržba aut na plyn není složitá. Potenciální výhody převyšují určité problémy spojené s parkováním. Ty navíc lze snadno řešit. V dnešní době, kdy je ovzduší zatěžováno emisemi všech druhů, ať už jde o výfukové plyny či škodlivé látky z továren, tím navíc také uděláte něco pro své zdraví a bezpečnost našeho životního prostředí.

Mohlo by vás zajímat