Vloupání do garáže je hned za vloupáním skrze vstupní dveře nejčastější trestní čin tohoto druhu. Běžná garážová vrata z kovového profilu nejsou pro zloděje překážkou, obzvláště jejich zámek, který jsou schopni překonat během vteřin.
Je k podivu, jak malou pozornost majitelé garáží věnují zabezpečení objektu, ve kterém kromě automobilu nebo motorky uchovávají ruční mechanické i elektrické nářadí, kola, lyže, pneumatiky a spoustu dalšího vybavení, které se nevejde do domu nebo bytu. Překonat běžná vrata je přitom pro zloděje tak jednoduché, že v podstatě mohou být rovnou otevřená. Jakými způsoby lze zabezpečit garáž?
Rolovací mříže do vrat jsou pravděpodobně nejúčinnější obranou proti vykradení a jsou k nezaplacení. Hrají nejvýznamnější roli v mechanickém zabezpečení garáže. Do případných oken a světlíků je nutné dát klasické mříže (pokud světlík není tak malý, že jím neprojde ani kočka).
I garážová vrata se vyrábějí v bezpečnostní variantě. Kvalitní bytelná vrata, která nejdou vylomit a nadzdvihnout Dvoukřídlá vrata by určitě měla být zajištěna ocelovými tyčemi, které poskytují jistící bod do podlahy.
Tip: Pokud zvažujete možnost odolných vrat, které nemají vysokou třídu bezpečnosti, volte rolovací garážová vrata se zateplenými bezpečnostními panely a k nim bezpečnostní zámek.
Ten je už součástí bezpečnostních vrat, ale pokud už pevná a odolná vrata vlastníte, pořiďte jej zvlášť. Zloději totiž míří na zámek – je to pro ně nejjednodušší cesta. Bezpečnostní zámky nejde vyhmatat, odvrtat ani žádnou další metodou překonat (samozřejmě velice záleží na bezpečnostní třídě zámku, která by neměla být nižší než RC4). Ke garážovým vratům jezdícím na kolejnici lze dokoupit i zámek extra, který se umístí ke kolejnici a blokuje jakýkoliv pohyb vrat.
Tip: Přesvědčte se o účinnosti bezpečnostních zámků na základě srovnání s klasickým zámkem.
Abychom posílili ochranu proti krádeži na maximum, můžeme ty nejcennější věci zavřít do uzamykatelných skříní nebo safety boxů se zemním ukotvením. Zbylá kola, pneumatiky, nářadí, atp. pak uzamkneme na řetěz, aby zloděj ve spěchu nemohl jednoduše něco popadnout a utéct.
Podle mnoha majitelů garáží je alarm nejlepší možnou elektronickou ochranou, protože houkající siréna zloděje účinně odradí. Jeho výhodou jsou vlastní baterie a je tedy vhodný pro zabezpečení montované garáže bez elektřiny.
Ideální je ale plnohodnotný GSM alarm, jelikož rychle předá po GSM síti informaci o narušení. Spárujete jej s telefonem, takže okamžitě víte, že se něco děje. Je napojený na pult centrální ochrany a sám vyšle poplašnou zprávu na policii. Jeho nevýhodou je nutnost 230V zásuvky, která v samostatně stojící nebo řadové garáži nemusí vždy být. Dobrá zpráva je, že obsahuje záložní zdroj pro případ výpadku sítě.
Přítomnost kamer většinu zlodějů odradí a ostatním práci ztíží a zkomplikují. Výhodou je, že z domu můžete sledovat, co se kolem garáže děje, a pořízení důkazního materiálu, jelikož se video nahrává na záznam. Kameru lze koupit buď s vlastním zdrojem v podobě baterií nebo napájením ze sítě.
Fotobuňka rozsvěcující světlo nebo atrapy kamer jsou levné prvky, které zvyšují šanci, že zloděj si raději vybere jinou garáž.
Tento poslední způsob sice před krádeží nikoho neochrání, ale měl by být samozřejmostí. Pokud garáž není součástí domu, je nutné sjednat připojištění garáže. Tak bude garáž chráněná nejen před zloději, ale i před rizikem požáru a dalších živelných pohrom. Je nutné si určit, na co všechno se pojištění garáže bude vztahovat – zda-li půjde o pojištění nemovitosti jako takové, materiálů nebo věcí uskladněných uvnitř, jestli zahrnuje i pojištění automobilu a v jakých jednotlivých případech máte nárok na pojistné plnění.
Tip: Určitě máte pojištěný dům nebo byt. Přečtěte si, jak postupovat v případě vykradení domácnosti.
Zdroje:
vyberpojisteni.cz
stavebni-vzdelani.cz
svet-garazi.cz