Jak oddělit zahradu od sousedů

Hledáte způsob, jak oddělit svou zahradu od zahrady sousedů? Ochrana soukromí před sousedy je záležitostí, která dělá hlavu většině majitelů nových parcel.

Jak oddělit zahradu od sousedů

Velmi častou otázkou je, jak vytvořit soukromí na malé zahradě?  Zajistit si soukromí na vlastní zahradě může být někdy složité, ale díky správnému naplánování, dostatku informací a trochou kreativity je to možné. 

Poradíme vám tipy a triky, které vám pomohou vytvořit tolik potřebný klid a soukromí. Probereme všechny možnosti – od využití fyzických bariér, jako jsou různé druhy plotů, až po návrh kompozice zahrady nebo stínění zahrady pomocí rostlin a dřevin. 

Orientace domu

Zajistit soukromí na zahradě vám dokáže zejména dobře promyšlená orientace domu. Soukromí poskytují zejména domy ve tvaru L nebo U. Tyto domy mají uprostřed atrium poskytující ničím nerušený pobyt venku. Tento typ staveb ale není vhodný pro každý typ pozemku.

Zahradní plot

Vhodné oplocení pozemku mezi sousedy je bezpochyby základem. Plot je rovněž do jisté míry ochranou před nevítanými návštěvníky. Pokud má plot pozemek tímto způsobem ochránit, jeho výška by měla být minimálně 1,6 metru. Vstup na pozemek ztíží také druhý plot například z keřů s pichlavými trny.

Nabídka plotů je opravdu široká, vybírat můžete z nejrůznějších materiálů: plastu, kovu, plechu, betonu nebo dřeva. Velmi oblíbené jsou poslední dobou i gabionové ploty. Například betonové ploty jsou ideální do rušných komunikací, ale jejich použití směrem do přírody nebo k sousedům není příliš dobrou volbou. Jestliže tento typ plotu zvolíte, popřemýšlejte, zda ho nezpříjemnit zelenou výsadbou popínavých rostlin. Skvěle ho doplní  i okrasný záhon u plotu. Pokud je váš pozemek nebo jeho část orientovaná k frekventované komunikaci, pak je skvělou volbou protihluková stěna na zahradu. Vybírat můžete z dřevěné protihlukové stěny z pohltivých materiálů, betonové protihlukové stěny nebo plastové absorpční stěny.

dřevěný plot
Zdroj: pexels.com

V případě, že váš pozemek přilehá k pozemku sousedů a jimi postavený plot vám z jakéhokoliv důvodu nevyhovuje, můžete vystavit plot vedle plotu souseda s ohledem na platný stavební zákon. U plotů na hranici veřejného prostranství nebo komunikace je třeba brát v potaz, že jejich povolená maximální výška je 2 metry, a to pouze, pokud je plot průhledný. U neprůhledného plotu je povolená maximální výška 1,2 metru. A jak zvýšit plot, když jeho současná výška nestačí? Řešením jsou spojky (nástavce) na prodloužení sloupků.

Dřevěná zástěna

Zástěna mezi sousedy může mít i podobu dřevěné zástěny. Dělící stěny na zahradu se báječně hodí do všech zahrad a šetří místo. Můžete je koupit už hotové, nebo si je vyrobit sami. Nejčastěji jsou k vidění palubkové, mřížkové nebo kombinované dřevěné zástěny. Další možností jsou mobilní dřevěné zástěny nebo venkovní paravány, které můžete libovolně po zahradě přemisťovat. Mobilní zástěny mohou mít podobu rovněž 2v1, což je zástěna s truhlíkem na rostliny nebo se zahradní truhlou. Aby dřevěné zástěny vydržely v dobrém stavu, natírejte je přibližně jednou ročně impregnačním a ochranným prostředkem či barvou.

Stínící tkaniny, rohože, rolety, markýzy a venkovní závěsy

Jestliže přemýšlíte, čím zakrýt plot, aby poskytoval ještě více soukromí, pak můžete vybírat opravdu z velké nabídky. Funkci zastínění plotu výborně plní stínící tkaniny a plastové rohože nebo rohože z přírodních materiálů. Jejich výhodou je nízká cena a snadná instalace. Na zastínění pergoly se používají rolety, markýzy a čím dál oblíbenější venkovní závěsy.

Drobné stavby

Ke společné hranici pozemku můžete postavit také další stavbu jako zahradní domek, pergolu nebo altán směrem zdí k plotu sousedů. Toto řešení je však pouze vizuální a budete ještě více na doslech. Lepší volbou je naplánovat do těchto míst zahradní domek, kůlnu, dřevník nebo skleník. Tyto stavby kromě svého praktického účelu splní i funkci vizuální bariéry i odhlučnění zahrady od sousedů. Tyto konstrukce mohou být blízko u společných hranic pouze se souhlasem sousedů a zároveň splňovat podmínky stavebního zákonu. Zahradní domky představují skvělé řešení pro případ, kdy vám obecně schází prostor na uskladnění zahradního nářadí nebo potřeb pro vaše volnočasové aktivity jako jsou kola, brusle nebo jen potřebujete místo pro naplnění vašich kutilských dovedností. Výhodou je, že nemusí být čistě jen ze starých fošen, ale i takové, které jsou vyrobeny ze severské borovice a smrku a splní účel takové menší chatky.

V dalším odstavci najdete jednu z nejpoužívanějších variant – a to živý plot.

soukromí zídka
Zdroj: Ebahir

Živý plot

Co vysadit k plotu, aby rychle a pěkně zarostl? Nejlepší živý plot chce každý majitel pozemku toužící po zelené zahradě a zároveň soukromí, ale jaký to je? Výhodou živého plotu je, že dokáže částečně tlumit okolní hluk a údržba není náročná. Živé ploty vypadají na zahradě skvěle samotné i jako tzv. druhé ploty doplňující pevné ploty. Z jehličnatých keřů je nejoblíbenější thuje, cypřiš, jalovec a tis. 

Pokud se vám líbí spíš listnaté stromy a chcete neopadavý živý plot, tak můžete vybírat například z bobkovišně či ptačího zobu. A mezi opadavé stromy vhodné na živý plot se řadí habr obecný, buk lesní nebo javor babyka. Živé ploty rychle rostoucí představuje listnatý jilm sibiřský, který může vyrůst za rok až do výšky 1,8 metru a jehličnatý cypřišovec Leylandův, u kterého se můžete těšit na růst až 1,2 metru za rok.

Dbejte přitom ale na pravidla stanovená v občanském zákoníku. Podle § 1017 může vlastník pozemku požadovat, aby se soused zdržel sázení stromů či odstranil vzrostlé stromy v těsné blízkosti hranice pozemků. Pro stromy, které dorůstají výšky přes 3 metry je tak třeba dodržet vzdálenost 3 metry od hranice pozemku. U nižších stromů pak platí 1,5 metru. (Toto neplatí pro případy, kdy se jedná o sad, les či strom představuje rozhradu – tedy vymezuje hranici pozemků).  

Dále podle § 1013 platí , že by se měl vlastník pozemku zdržovat omezení vlastnického práva, kam spadá i stín vnikající na pozemek jiného vlastníka v nepřiměřené míře, která omezuje při užívání pozemku. To se může stát třeba v případě, že mu stíníte celou zahradu.

Podle § 1016/2 pak platí, že pokud vlastník po žádosti souseda neučiní zásah v přiměřené době sám, může soused šetrným způsobem ve vhodné roční době přistoupit k odstranění kořenů či větví přesahující na jeho pozemek sám.

Popínavé rostliny

Pokud jste majitelé průhledného plotu, vyvstává otázka: „co dát na plot, aby nebylo vidět.“ V tomto případě je ideálním řešením nechat plot porůst popínavými rostlinami, které dokáží vytvořit vizuální bariéru před nežádoucími pohledy nebo zakrýt nevzhledná místa například na starém plotu.

Popínavé rostliny se kromě plotu umisťují také na dekorační a zároveň funkční opěrný prvek zvaný treláž nebo loubí. Popínavé rostliny bývají stálozelené, nebo opadavé i kvetoucí. Na slunečné strany je vhodný přísavník trojlaločný a kamkoliv se hodí třeba břečťan. Jako kvetoucí popínavé rostliny se osvědčil zejména okrasný chmel, vistárie nebo plamének.

Mobilní zeleň

Efektivním a variabilním řešením stínění je také mobilní zeleň neboli přenosné či kbelíkové rostliny.  V praxi se jedná o květníky, truhlíky či koryta osázené trvalkami, letničkami nebo dřevinami. Spíše výjimečně se používají mobilní zelené rostliny, které se musí na zimu přemístit do interiéru.

Velkým plusem mobilní zeleně je, že ji můžete libovolně přemisťovat podle potřeby. Zejména u velmi těžkých nádob s velkými rostlinami je dobré zvážit, zda pod ně nepořídit kvůli lepší manipulaci pojízdný podstavec.

Okrasné trávy a vysoké trvalky k plotu

Co zasadit k plotu je další otázkou, zejména když váš plot patří mezi ty průhledné a vy si přejete vytvořit na své zahradě větší soukromí. Kus práce v tomto směru odvedou traviny a trvalky vyššího růstu. Až budete vybírat trvalky, zvolte takové, které se v době květu střídají a jsou vhodné na dané místo pro konkrétní půdu. Slunečná místa má ráda například levandule, šalvěj, růže a okrasné trávy. Trvalka, které se naopak daří ve stínu, je třeba kapradina, azalka či hortenzie.

Při výběru rostlin myslete na to, aby byl trvalkový záhon atraktivní po celý rok. Kombinujte trvalky, které se střídají v kvetení nebo zůstávají zelené co nejdéle. Chcete-li co nejvíce zakrýt plot, sáhněte po vysokých trvalkách. Druhy volte podle orientace světových stran.

Zdroje:

homago.cz/amp/i/828/jak-oddelit-zahradu-od-sousedu-mame-pro-vas-10-tipu
ceskestavby.cz/clanky/soukromi-v-zahrade-je-velice-dulezite-jak-je-zajistit-a-cemu-se-vyhnout-30443.html

Mohlo by vás zajímat