Jak zabezpečit zahradu proti zlodějům

Zahrada je nejen místem pro relaxaci, ale také vstupem k rodinnému domu, přízemnímu bytu či rekreačnímu objektu.

Jak zabezpečit zahradu proti zlodějům

Stoprocentně nelze samozřejmě ochránit žádnou zahradu, ale zloději si obvykle vybírají ty pozemky, které nemají ochranu žádnou, případně jen minimální. Jakékoliv zabezpečení tak podstatně snižuje riziko, že si zloději vyberou právě vaši zahradu.

Co může být cílem zlodějů na zahradě?

Na vaší zahradě může zloděje přilákat zahradní nábytek, sportovní vybavení, zahradní nářadí, sekačky, křovinořezy a další zahradní technika, ale také třeba hrací prvky pro děti, technologie související s údržbou bazénu, kovové stavební prvky, draze vypadající zahradní dekorace, uložený stavební materiál, dřevo a mnoho dalšího, co se rozhodnete na zahradě skladovat. 

Nezabezpečená zahrada ale láká i k vloupání do domu, zahradního domku, kůlny, garáže, nebo chaty. A tam už můžeme přijít skutečně o cokoli, co tam máme. 

Slabá místa v zabezpečení zahrady

Oplocení zahrady

Kvalitní oplocení je základ, ale přesto se najdou zahrady, které ho nemají vůbec, nebo je příliš nízké. Za domem navíc často kvalitu plotu tolik nehlídáme. V mnoha případech tak není třeba plot ani přelézat. Stačí vylomit nahnilé dřevěné laťky, nebo rozšířit existující díru v pletivu.

Dostatečně vysoký a obtížně překonatelný plot je tedy naprostý základ. Přelézání plotu můžete pak znepříjemnit i živým plotem za ním, pokud je dostatečně hustý, případně i trnitý. Je také dobré, když přes plot není vidět, co je na pozemku. 

Zdroj: Dilmeer Hazoor

Snadná cesta dovnitř

Čím jednodušší to zlodějům uděláte, tím pravděpodobněji se k vám vydají. U zahrad bývají slabým místem vrata a branky. Hodně lidí je zapomíná zamknout, jako by nezvané návštěvníky doslova lákali. Také žebřík za plotem, strom s větvemi fungujícími skoro jako schody, nevhodně umístěná kůlna, bedna na vodu a další prvky, po kterých se dá snadno šplhat, mohou být pro zloděje pozvánkou. 

Obdobné je to také u domu samotného. Předokenní žaluzie na rodinném domě a kvalitní dřevěné žaluzie na chatě ztíží vstup dovnitř. Bezpečnostní fólie na oknech sice mohou vstup trochu zpomalit, ale protřelému zloději ve vstupu nezabrání (i když i pár minut navíc může být klíčových). 

Před časem řádil v okolí Prahy gang zlodějů, kteří se do vilek dostávali po rozbití okna nebo francouzských dveří, pobrali to nejdražší, co viděli, a byli pryč ještě dřív, než přijela alarmem upozorněná bezpečnostní agentura. 

Nebezpečné jsou také jakákoli pootevřená okna či ventilačky, ať se jedná o sklep, přízemí či balkon v podlaží. Kromě skel by měla okna být zabezpečena také proti vylomení.

Zloději nechodí jen hlavním vchodem

Zahrady, které nesousedí s jinými domy, ale směřují rovnou do polí či k lesu, by neměly mít bezpečnostní prvky jen z ulice, ale právě i v zadním traktu. Tam je obvykle méně lidí i na sousedních zahradách a celkově je jim věnována menší pozornost, což zlodějům vyhovuje. I zde můžete mít živý plot, případně hustou vegetaci, která přístup ztíží. Naopak, strom, který by mohl sloužit jako žebřík pro vyšplhání na balkon, raději vytvarujte tak, aby se tomu zabránilo.

Život mezi cizinci?
Slabým místem mohou i špatné sousedské vztahy. Pokud žijete izolovaně a sousedy sotva pozdravíte, těžko můžete čekat, že budou věnovat pozornost tomu, kdo se pohybuje na vaší zahradě, případně, že budou vědět, kdy odjíždíte na dovolenou. Nevybraná schránka a zvadlé květiny v truhlících jsou pro zkušeného zloděje také jasným znakem toho, že doma nikdo není. Někteří lidé se sice nekamarádí se sousedy, ale na sociálních sítích veřejně informují o svém cestování. I to je zbytečná chyba. 

Co můžete udělat

Plot by neměl chybět u žádné zahrady. Na výběr je jich celá řada, ale každý preferuje něco jiného. Mohou být celodřevěné, pletivové, kombinující podezdívku a dřevo či kov, dále betonové, cihlové, tvárnicové…. Jak jsme psali výše, čím jednodušeji se po nich šplhá, tím snazší je pro zloděje cesta tam i ven. Zabezpečení plotu lze posílit také dalšími prvky, ochránit oplocení můžete například otřesovými čidly, pohybovými senzory, případně celým bezpečnostním plotovým systémem. 

Elektronická zařízení

Elektronických zařízení k zabezpečení zahrady proti zlodějům je celá řada. Je vždy třeba se rozmyslet, zda preferujete drátový, nebo bezdrátový systém. Každý z nich má své výhody i nevýhody z hlediska ceny, dosahu, instalace a údržby. Alarm na zahradu může být i pro profesionální zloděje odstrašujícím prvkem.

Pohybové venkovní čidlo

Pohybová čidla mohou spouštět světla v zahradě, případně zvukový signál nebo nahrávání kamery, nebo informovat majitele prostřednictvím SMS.Venkovní PIR čidlo je pasivní infračervený detektor, ale jeho nevýhodou je, že ho mohou spouštět i domácí mazlíčci. Proto se prosazují venkovní duální detektory, které kombinují PIR detektor mikrovlnným, takže zvířata je neovlivní.

Otřesová nebo náklonová čidla

Taková čidla se instalují například na okapy, ploty a další kovové prvky, které zloděje lákají, nebo k oknům na ochranu objektů. Změna běžné polohy prvku, na který je čidlo napojeno, alarmuje majitele SMS či jinak. 

Infrasystémy

Infrasystémy pracují na principu porušení infračerveného (IR) paprsku mezi vysílačem a přijímačem. K ochraně pozemků a zahrad jsou vhodné infrazávory, které fungují i na větší vzdálenost, ale zkušený pozorovatel může infrazávoru detekovat pohledem. 

Zdroj: Valentina Locatelli

Vyšší úrovní jsou infrasloupy, u kterých nelze přesně určit, kolik infrazávor a v kde přesně pozemek chrání. Pokud se v noci neobejdete bez otevřeného ventilačního okna, můžete použít infrabariéru. Ta může zajišťovat také okna a dveře v domě. 

Kamerové systémy

Výjimkou již dnes nejsou ani kamery na rodinném domě. Přímý přenos do mobilu nebo do centra bezpečnostní agentury může informovat o nevítaných návštěvnících vaší zahrady. Pozor ale na to, aby se vaše kamery zaměřovaly výhradně na váš pozemek. Na sousední pozemky mířit nesmí, pokud to od jejich majitelů nemáte povolené. A nikdy kamery nesmí mířit do interiérů domů. Na výběr není jen běžná venkovní kamera, ale i venkovní kamera se záznamem a detekcí pohybu, případně venkovní kamery s nočním viděním. 

Někdy ale postačí i falešná venkovní kamera. Kvalitní atrapa kamery může být vybavena i blikající diodou, která imituje nahrávání, případně kombinována s pohybovým čidlem. 

Osvětlení

Bezpečnostní osvětlení můžete také naprogramovat, a to nejen pro obytné prostory, ale i na zahradě. LED osvětlení na zahradu má nízké provozní náklady a programování lze kombinovat i s pohybovými čidly, a to v temnějších či odlehlejších místech zahrady. Osvětlení lze zakomponovat i do dekorace na zahradě, případně nasvítit plot, dům, vodní prvky nebo stromy.

Lidský prvek

Asi málokdo má na to, aby si nechal zahradu permanentně sledovat hlídačem, ale napojení na pult centralizované ochrany bezpečnostní agentury je dost běžné. O pomoc ale můžete pořádat i další lidi. Pokud odjede na dovolenou, můžete poprosit někoho z rodiny, aby se u vás doma objevil, zalil květiny, vybral schránku, a dokonce i v domě večer sledoval televizi, případně tam i přespal. Pomoci mohou také sousedé vám a vy jim. Sebemenší neobvyklost může být signálem většího nebezpečí. Proto i malé krádeže hlaste policii, stejně jako podezřelé osoby nebo auta ve vašem okolí. 

Mohlo by vás zajímat