Jak zařídit optimální vlhkost vzduchu v bytě

Během zimy se o naše tělo pokouší neustálé virózy. Občas dokonce můžete mít pocit, že jste nemocní celou zimu. Únava, rýma, bolest v krku nebo neustále pokašlávání už se stalo běžnou součástí vašeho života. Možná ale vůbec nejde o nemoc a příčina je někde jinde – u vás doma.

Jak zařídit optimální vlhkost vzduchu v bytě

Relativní a absolutní vlhkost vzduchu

Když mluvíme o vlhkosti vzduchu, můžeme tím myslet relativní či absolutní vlhkost. Zatímco absolutní vlhkost vzduchu označuje množství vody ve vzduchu (g/kg), relativní vlhkost vzduchu představuje procentuální nasycení vzduchu vlhkostí.

Ve chvíli, kdy je vzduch nasycen vlhkostí a další nemůže přijmout, se voda začíná srážet. Typicky si toho můžete všimnout při vaření v kuchyni, když se vám zamlží okna. Přitom čím vyšší je teplota v místnosti, tím větší vlhkost může vzduch přijmout.

Suchý vzduch v místnosti má naopak tendenci přijímat více vlhkosti, kterou bere ze svého okolí (včetně přítomných osob).

Suchý vzduch v bytě

V zimních měsících, kdy je třeba topit, dochází k vysušování vzduchu. Je to zcela běžný jev, kterému se nevyhnete, ale můžete na něj reagovat.

První signály, že je něco špatně, vám dá vaše tělo. Prvotním projevem je vysušení pokožky, která může být popraskaná či svědit. Kromě nepříjemného pocitu si tím zaděláváte na vznik vrásek.

Suchý vzduch má také tendenci vysušovat sliznici dýchacích cest, což snižuje schopnost těla odstraňovat prach a škodlivé látky z dýchacího traktu. Pobytem v místnosti s nízkou kvalitou vzduchu si tak zaděláváte na zdravotní problémy. Co dělat, když máte alergii na prach?

Vaše tělo se bude snažit vlhkost dohnat, a tedy v suchém prostředí budete mít neustálý pocit žízně. Následují projevy, které již byly zmíněny – chronická rýma, kašel, bolest v krku či pálení očí. Suchý vzduch má navíc vliv i na kvalitu spánku a může být příčinou nespavosti.

Kromě negativního vlivu na vaše tělo, má suchý vzduch doma vliv i na dřevěný nábytek, který má tendenci praskat. Pokojovým rostlinám se ve vysušeném vzduchu také nebude dařit dobře.

Optimální vlhkost v bytě

Doporučená vlhkost v bytě se pohybuje mezi 40-60 % při teplotě 21-22 °C. Jakékoliv hodnoty mimo tuto optimální vlhkost v bytě jsou pro tělo špatné. Ve snaze zajistit doma optimální prostředí se totiž občas podaří vlhkost vzduchu v místnosti zvýšit nad rámec doporučených hodnot a zaděláváte si tak problém na plíseň. Ideální vlhkost v pokoji zajistíte zakoupením vhodného vlhkoměru, jejich nabídka na trhu je široká.

Jak zvlhčit vzduch v místnosti?

Právě jste si domů pořídili vlhkoměr a s hrůzou zjistili, že optimální vlhkost vzduchu má do té vaší daleko. Jak zvýšit vlhkost v bytě, nebo jak ji naopak redukovat?

Existuje několik způsobů, jak zvlhčit vzduch v místnosti, včetně použití čističek vzduchu s funkcí zvlhčovače. Tato zařízení pomáhají udržovat optimální vlhkost v místnosti a zároveň odstraňují nečistoty z vzduchu, což přispívá k lepšímu zdravotnímu stavu. Čističky vzduchu pracují pomocí různých technologií včetně filtrace, ionizace, UV-C záření a dalších metod. Používání čističek vzduchu může být zejména pro citlivé osoby velmi prospěšné, protože pomáhají snižovat koncentraci alergenů a dalších škodlivých látek v ovzduší. Důležité je si však vybrat kvalitní čističku vzduchu, která bude schopna účinně odstraňovat nečistoty z ovzduší.

Zvlhčovače vzduchu

Jedná se o nejběžnější způsob, kterým domácnosti řeší vlhkost vzduchu v bytě. Pro mnoho lidí je toto slovo spojeno se závěsnými nádobami na topení, které si pamatují z dětství. Zvlhčovač na radiátor (známý také jako odpařovač na topení) měl doma před lety skoro každý. Jejich nevýhodou bylo, že měly tendenci se zanášet, a pokud se jejich čištění nevěnovala potřebná péče, odcházely spolu s vlhkostí do místností i ne úplně zdravé výpary plné bakterií.

Pro jiné je zvlhčovač velké plastové zařízení plné vody. V dnešní době jsou však zvlhčovače již designově nastavené tak, že zapadnou do moderní domácnosti, aniž by narušily její estetický dojem. Vyloženě designovými prvky jsou třeba aromalampy, do kterých lze nalít vodu a nakapat esenciální olej. Sice vzduch zvlhčí jen mírně, ale současně do něj uvolňují silice, které mají vliv např. na psychickou pohodu.

Existují 4 základní typy zvlhčovačů vzduchu:

  • Teplý zvlhčovač funguje na bázi ohřátí vody a vytvoření vodní páry. Tento typ zvlhčovače sebou nese vyšší spotřebu, ale v zimě jej oceníte, protože zvýší teplotu v místnosti.
  • Studený zvlhčovač patří mezi nejpřirozenější zařízení k udržení optimální vlhkosti v domácnosti. Princip jeho fungování je na odparu vody. Oproti předchozímu typu však neničí bakterie.
  • Ultrazvukový zvlhčovač se stal v poslední době velmi oblíbeným. Voda je v něm přeměňována na jemnou páru. Nevýhodou u něj jsou zvýšené náklady spojené s pravidelnou výměnou demineralizačního filtru.
  • Zvlhčovač vzduchu s NanoCloud je nejmodernější typ zvlhčovače, který dle výrobců ničí až 99 % bakterií.

Abyste zamezili tomu, že pára poničí nábytek, je nejlepším místem pro umístění zvlhčovače vzduchu podlaha s prostorem okolo.

Zvlhčovače mají funkci měření vlhkosti – poznají, jaká má být vlhkost v bytě, a zapnou se dle potřeby. Pří dosažení optimální vlhkosti vzduchu se zase samy vypnou.

Kromě funkce zvlhčování mají některé typy i funkci odvlhčování, což oceníte ve chvíli, kdy v domácnosti řešíte opačný problém, než je suchý vzduch. 

Sušení prádla

Dalším způsobem, jak zachovat ideální vlhkost v domácnosti, je sušení prádla. Kdo máte děti, tak víte, že v případě laryngitidy vám každý doktor poradí rozložit na topení vlhké ručníky. Během zimních měsíců, kdy je vzdušná vlhkost v domácnosti nejnižší, je nejlepší obranou sušení prádla. Zároveň tím prádlo šetříte, protože pro mokré prádlo není zima vhodná.

Větrání

Další z rad, která vás nic nebude stát. Hodně lidí se v zimních měsících bojí větrat kvůli úniku tepla. Pokud však větráte správně, není se čeho obávat. V zimních měsících větrejte kratší dobu, ale intenzivněji. Otevřete klidně obě křídla oken. Vyměňte vzduch v místnosti co nejrychleji a pak zavřete. Toto provádějte několikrát denně. V teplých měsících větrejte soustavně. V případě, že doma někdo trpí alergií na pyly, je ale dobré mít v oknech nainstalovány přes pylovou sezónu speciální sítě na pyl. 

Vlhkost z procesů v bytě

Při sprchování nechávejte otevřené dveře, aby pára mohla odejít do dalších částí bytu. Pokud opouštíte vanu, která je ještě teplá, nevypouštějte ji hned a nechte vodu, ať se ještě chvíli odpařuje.

Při zalévání rostlin můžete použít rozprašovač a navlhčit například záclony či nastříkat trochu vody do prostoru.

Jednou z nejméně oblíbených činností bývá žehlení. S tím vám sice nepomůžeme, ale třeba vás k této činnosti povzbudíme, když vám sdělíme, že parní žehlička je další z ideálních pomocníků na vlhkost vzduchu v domě.

parní žehlička
Fotka od Pezibear

Jediná pára, kterou není zcela optimální držet za každou cenu v bytě, je z vaření. Během vaření vzniká v kuchyni směs až nebezpečných látek, které je naopak třeba dostat co nejdříve ven z bytu. Ideálně za použití vhodné digestoře či vyvětráním.

Květiny

Tyto domácí pomocníci nejen, že krásně vypadají a provoní byt, ale umí toho mnohem více. Například vám květiny čistí ovzduší díky jejich schopnosti zachycovat některé zdraví škodlivé látky. Navíc mají skvělou vlastnost zvanou transpirace. Jednoduše to lze vysvětlit tak, že vodu, kterou jim vy poskytnete zalitím, ony vypouštějí skrz své listy. A tím pomáhají zvyšovat vlhkost ve svém okolí.

Redukování teploty

Mnoho domácností si zvyklo na vyšší teplotu. Znáte to, venku zima a doma krásné teplíčko, že můžete chodit bez ponožek a v krátkém triku. Kromě zvýšených nákladů na energie, které jsou s tímto zvykem mnoha domácností spojené, má toto mnohá další úskalí.

Jedním z nich je zvýšená náchylnost k zdravotním problémům. Jakmile doma vaše tělo rozmazlujete teplem, je pro něj přechod do zimy šok, a toto výrazné střídání teplot jej činí náchylnější k nemocem.

Čím vyšší teplota, tím více sucho. Pokud tedy chcete pro své zdraví a svou peněženku udělat něco dobrého, nepřetápějte domácnost. Kontrolujte vlhkost a dbejte na to, aby kvalita vzduchu v místnosti byla co nejvyšší. 

Mohlo by vás zajímat