Podle statistik policie České republiky bylo za rok 2020 ukradeno 2526 dvoustopých motorových vozidel, 472 jednostopých, odcizeno bylo také 9695 věcí z aut a 3089 součástek motorových vozidel. Jen z čísla 2526 vychází průměr téměř sedmi ukradených aut denně.
Jak auto zabezpečit? Tento článek vám ukáže, jaké k tomu máte možnosti.
Při ochraně auta také platí to, co při ochraně ostatního majetku – prevence je nejlepší způsob, jak krádeži zamezit. Nikdy byste jí neměli zanedbávat, protože existuje množství způsobů, jak zloděje odradit.
Zabezpečení auta proti krádeži je poté ještě potřeba podpořit dalšími mechanickými a elektronickými metodami. Pokud se už ale pro takovou investici rozhodnete, nezanedbávejte ani pravidelnou údržbu vašeho vozidla, kterou oceníte nejen při dlouhých cestách. Ochráníte tím hodnotu svých financí vložených jak do auta, tak do jeho zabezpečení, neudržované auto rychle ztrácí na ceně. A pokud nejste automechanik, měli byste i zdánlivě banální servisní práce na vozidle svěřit do rukou odborníkům. Vyhnete se tím zbytečným škodám, které mohou neodborné zásahy způsobit.
Lze ho pořídit v řádu stovek. Jeho výhodou je, že se v autě dobře skladuje a instalace je rychlá. Pořídit si můžete i variantu, která má zabudovaný jednoduchý alarm. Ten se spustí při manipulaci bez klíčů. Takový zámek už vyjde dráž. Nevýhodou všech zámků na volant je ale to, že zloděje neodradí od přestřihnutí věnce volantu. Mají ale nespornou psychologickou výhodu, protože na volantu jsou dobře viditelné a mohou odradit zloděje amatéra.
Opět možnost ochrany za pár stovek, ale účinnost rozpěrných tyčí je dost slabá. Zloději jí obvykle zmrazí nebo přerazí.
Ze způsobů zamykání volantu je nejúčinnější. Brání totiž v přístupu k volantové matce, a zloděj tedy nemůže nasadit jiný volant namísto toho zamčeného.
Zámky na řadicí páky jsou už složitější systémy a není úplně snadné je překonat, zkušený zloděj si ale poradí i s nimi. Jejich pořizovací cena se pohybuje v řádu tisíců Kč. Pokud je ale zkombinujete se zámkem na volant či pedály, mohou už mít docela silný psychologický účinek a je tu možnost, že zloděje od krádeže odradíte.
Tento zámek brání sešlápnutí spojky. V jeho výhodě ale tkví zároveň i jeho nevýhoda. Nelze ho demontovat z místa řidiče a z místa spolujezdce to jde jen těžce. Nevýhodou je tedy jeho komplikovaná instalace.
Mechanické metody pro zabezpečení vozu nedokáží vždy zloděje úplně zastavit, ale určitě práci zpomalí. Vyplatí se je kombinovat s elektronickými způsoby. To ochranu auta zefektivňuje.
Účinnou variantou zabezpečení vozu může být také skrytý vypínač. Jeho výhodou je, že není vůbec drahý a nainstaluje vám ho skoro každý servis. Poté funguje tak, že po každé jízdě auto takzvaně »vypnete«. Obvykle takový vypínač vypíná buď napájení benzínového čerpadla, nebo startér. Zloděj proto bez jeho zapnutí nedokáže auto nastartovat. Vy ale musíte vymyslet kam ho schovat tak, aby byl opravdu skrytý.
Taková stará prověřená klasika. Kvalitní alarm lze pořídit za pár tisíc Kč. Opět platí, že pokud ho použijete samostatně, odradí jen nezkušené zloděje, protože je vyplaší a oni zpanikaří. Pokud se ale rozhodnete pro kombinaci s některou z mechanických metod, úroveň ochrany bude překvapivě vysoká.
Příklad:
Máte instalovaný alarm a k tomu zámek řadicí páky. Jakmile zloděj alarm spustí, bude potřebovat rychle s autem odjet. Což samozřejmě nebude možné, on nebude mít čas na překonání zámku a proto uteče. A vám vaše auto zůstane.
A navíc můžete váš alarm ještě doplnit modulem, který vás při poplachu bude informovat na váš mobil.
Využívá podobný princip jako skrytý vypínač, ale funguje elektronicky. Pracuje s čipy, které v sobě mají kódy a ty se většinou uloží přímo do klíčků od auta. V případě, že mezi imobilizérem a těmito čipy neproběhne správná interakce, zabrání nastartování auta rozpojením obvodů. Většinou tím odpojí startér nebo palivové čerpadlo a s vozidlem nebude možné odjet.
To lze přes GSM systémy. Do vozu se nainstalují čidla, která jsou poté schopna informovat majitele na jeho mobil o vniknutí do auta. Následně budou informovat o poloze. Obejdou se i bez GPS, protože využívají GSM vysílače. Stanovit polohu v obydlené oblasti dokážou v rozmezí desítek metrů, v otevřené krajině do jednoho kilometru.
GPS satelitní zabezpečení je nejspolehlivější formou ochrany vozidla. I když by se zlodějům povedlo vaše auto odcizit, je vysoká pravděpodobnost jeho vrácení se k majiteli. Čidla ve voze vás budou informovat o vniknutí do auta a poté budou zjišťovat polohu s přesností na pár metrů. Ideální je pak zkombinovat GPS se službami bezpečnostní agentury. Ve chvíli krádeže už po zloději půjde její zásahový vůz za asistence policie a vy budete jen čekat, až se vám auto vrátí zase do garáže. Takový systém už se pohybuje v řádech desítek tisíc Kč a něco stojí i bezpečnostní agentura. Pokud ale vlastníte vůz za několik set tisíc či milionů, toto zabezpečení určitě oceníte.