Jak zabezpečit mobilní dům

Kdo by nechtěl bydlet ve vlastním a nemuset se přitom zadlužit na dvacet let dopředu? Není to nemožné, už jste slyšeli o mobilních domech?

Jak zabezpečit mobilní dům

Ať už se rozhodnete pro svobodné cestování a dočasné bydlení v karavanu, nebo vás láká trvale se přestěhovat do vlastního a za hubičku, určitě je dobré zjistit si o mobilních domech několik informací. Jejich obliba neustále roste a pohodlí nezřídka odpovídá standardům, jež nabízí klasické domy, smířit se musíte jen s menším prostorem. Jaké typy mobilních domů známe, co je třeba vyřídit a jakým způsobem je nejlépe zabezpečit? To vše se dozvíte na následujících řádcích.

A co vlastně je ten mobilní dům?

Obecně můžeme říct, že jako mobilní dům lze označit taková obydlí, která je možné přepravit z místa na místo. Klasický mobilní dům neboli mobilheim má kola, nápravu a můžeme ho připojit k autu, abychom ho tak převezli jinam (například karavan či obytný přívěs).

Dalším typem mobilního domu je takový dům, který je z podstatné části vyroben v závodě a na pozemek se umístí pomocí jeřábu. Sem patří tzv. modulové domy či tiny house. Tyto domy nemají kola, postaveny jsou na základech, základových patkách nebo zemních vrutech a jsou brány jako stavba. Modulové domy a tiny house jsou pak vhodné k celoročnímu pobytu.

Pro koho jsou mobilní domy určené?

Obliba mobilních domů v posledních letech značně stoupla. K bydlení si je pořizují nejen mladé rodiny, nýbrž i senioři. Vidina bezproblémového a cenově dostupného příbytku, často na vlastním pozemku a v obklopení přírody je velmi lákavá.

Kromě toho se mobilní domy hojně využívají k podnikatelské činnosti, například jako prodejní stánky, kanceláře nebo sklady. Mobilní domy jsou také vhodnou alternativou v rámci rekreace a sezónních pobytů. Milují je různé zájmové skupiny, rybáři nebo myslivci. Možností využití jsou takřka neomezené.

žena relaxuje v mobilním domě
Freepik.com: Žena relaxuje v mobilním domě

Mobilní dům celoroční 

Přestože jsou mobilní domy stále největším trendem v Americe, zájem o ně stoupá i u nás. Na trhu existuje spousta firem, které se jejich výrobou zabývají, ať už se jedná o mobilheimy na kolech, či modulové domy bez kol. Příbytky, jež budete chtít využívat k trvalému pobytu během celého roku, k tomu bývají předem uzpůsobeny (zateplení, dvojitá okna, přípojky apod.). Záleží jen na vašem výběru, pro co se nakonec rozhodnete a jaké budou vaše požadavky.

Věcí, která by se však neměla podcenit, je komunikace s příslušnými úřady. Mnohé z domů jsou vedeny jako klasická stavba a je nutné mít ohlášení stavby spolu dalšími náležitosti. Mobilní domy se také posuzují z pohledu umístění stavby na pozemku a k tomu je třeba mít územní rozhodnutí či územní souhlas. Ale netřeba klesat na mysli – budete-li mobilní dům pořizovat přes renomovanou firmu, se vším vám ochotně pomohou její informovaní zaměstnanci.

Dřevěný mobilní dům

Samozřejmě je možné pořídit si rozkošný mobilní domek ze dřeva. Výrobci často předem počítají s možností využívat je celoročně, což zohledňují již při samotné výrobě (skladba stěn, vytápění). Výsledkem je kouzelný malý domeček za nízkou cenu. Velkou výhodou je také rychlost dodání. Tyto moderní mobilní domy s vůní dřeva jsou jistě zajímavou alternativou pro každého, kdo disponuje vlastním pozemkem či zahrádkou, pomýšlí na bydlení, ale nechce investovat do stavby velkého rodinného domu a případně se zadlužit.

Lze vybírat z pestré škály návrhů. Životnost dřevostavby je v rozmezí 250–300 let a pravidelná údržba přitom není nijak náročná. Jen je nutné každoročně natřít fasádu k tomu určenými oleji a lazurami. Fasády z polystyrénu či plechu jsou takřka befz údržby. A ne – díky použití speciálních tmelů a jiných spojovacích materiálů mobilní domy nepraskají, a to ani během transportu.

Bezpečnost mobilního domu a jak na ni

Nebezpečí číhá všude a zloději se samo sebou nevyhýbají ani mobilním domům, proto je důležité nepodcenit jejich zabezpečení.

monitoring pomocí tabletu
Freepik.com: Monitoring za pomoci tabletu

Jak zabezpečit vstup

V první řadě bychom se měli zaměřit na dveře a bezpečnostní zámky, jejichž kvalitu není dobré podcenit. Na vstupních dveřích je určitě vhodné mít certifikovanou bezpečnostní vložku. Zámek spadající do třídy III. s vysokou ochranou. Pokud máte, můžete zabezpečit také branku, a to minimálně zámkem druhé bezpečnostní třídy.

Jak zabezpečit okna

Ne každého to napadne, ale zabezpečit se dají také okna. Kromě toho, že je budeme pečlivě zavírat, pokaždé když odejdeme z domu, je můžeme vybavit přídavnými okenními zámky. Některé z nich ochrání vaše okno i při otevřené ventilaci.

Okna lze vybavit také mřížemi nebo roletami. Rolety navíc plní i odhlučňovací funkci. A jestliže vám nestačí ani to, lze použít přímo bezpečnostní skla, která odolávají nejen pokusům o vytlačení z rámů, ale i rozbití.

Oko navíc v podobě kamery

Na mobilní dům si můžete nechat nainstalovat bezpečnostní kameru. Na trhu jsou k sehnání různé varianty (drátové, bezdrátové), záznamy lze sledovat přes aplikaci v mobilním telefonu a je možné řídit je na dálku. Umístit je můžeme dovnitř i ven a nemusíme se bát ani špatného počasí nebo příchodu noci. Stačí jen promyslet, jaké máte požadavky, a objednat si ji můžete přes internet. S výběrem vám jistě poradí i osobně ve specializovaných prodejnách (což ostatně platí i při výběru výše uvedených bezpečnostních variant).


Zdroje:
Mobilní-domeček 
Dřevostavitel
Wikipedia

Mohlo by vás zajímat