Lze vyrobit kopii jakéhokoliv klíče?

Obstarání si kopie klíče od důvěrných prostor podniku může být snadný způsob, jak neoprávněně vniknout do jinak zabezpečeného objektu. Jak se proti tomuto riziku bránit? Je možné si nechat duplikovat jakýkoliv klíč, který člověk přinese do zámečnictví?

Lze vyrobit kopii jakéhokoliv klíče?

Odpověď na tuto otázku je naštěstí jednoduchá: nemůže – alespoň ne všechny. Záleží, zda se jedná o zcela běžnou zámkovou vložku s obyčejným klíčem, nebo bezpečnostní vložku. Když říkáme vložku, bavíme se o cylindrické zámkové vložce – je to ten díl dveří, do kterého se vkládá klíč, a je součástí zadlabacího zámku dveří.

Klasická zámková vložka

Ke standardní zámkové vložce člověk dostane běžný klíč, který může kdokoliv vzít a v zámečnictví si nechat vyrobit kopii. S tou si pak bez problémů odemkne dveře. Což většinou nevadí, pokud se jedná o mezipokojové dveře. Ale pokud se jedná o vstup do prostor, kde je nutná vyšší úroveň zabezpečení (vchodové dveře do objektů a bytů, místnosti s pokladnou, trezorem, a další), je klasická zámková vložka zcela nedostatečná. I méně zkušený zloděj je schopný si takové dveře otevřít téměř bezhlučně za pár minut.

Bezpečnostní vložka

K lepší bezpečnostní zámkové vložce člověk dostane nejen klíč, ale i bezpečnostní kartu. Tu je nutné předložit v zámečnictví, když člověk chce nechat okopírovat klíč. Jedná se o bezpečnostní opatření proti neoprávněnému kopírování klíčů. Žádné zámečnictví nevyrobí kopii klíče bez příslušné bezpečnostní karty. Ta je pochopitelně schovaná na bezpečném místě (v trezoru firmy), aby se k ní nikdo nepovolaný nedostal.

Pozor! Ne každá karta dodaná v balení s vložkou je karta bezpečnostní. Někteří výrobci přikládají pouze karty identifikační nebo servisní, které vypadají podobně, ale neslouží jako právní ochrana proti kopírování, a není třeba je předložit pro duplikaci klíče. Zkontrolujte si, že balení s bezpečnostní vložkou skutečně obsahuje i bezpečnostní kartu.

Čím se liší bezpečnostní vložka od klasické?

Bezpečnostní cylindrická vložka je navržena tak, aby odolala pokusům o její mechanické překonání. Tím se myslí především odvrtání, vyhmatání planžetou a tzv. bumping (metoda SG), což jsou tři nejčastější a nejjednodušší způsoby překonání bezpečnostní vložky. Vyšší bezpečnostní třídě odpovídá i vyšší složitost mechanismu vložky, a té zase odpovídá složitější provedení klíče – proto na klíčích najdete všemožné zvláštní prvky, řezy, apod., zvyšující bezpečnostní úroveň vložky.

Bezpečnostní třídy

Stejně jako bezpečnostní dveře, jejich zámek či kování mají i cylindrické vložky bezpečnostní třídy. Nejčastěji se setkáme s třídou RC3 a RC4, což jsou bezpečnostní třídy, které dostačují pro většinu běžných objektů, domů, atd. Pamatujte, že pokud máte dveře RC3, pak musíte mít i ostatní komponenty třídy RC3: zámek, kování i vložku.

Speciální bezpečnostní klíče

Existuje ještě jedna kategorie klíčů, a to jsou speciální bezpečnostní klíče vyrobené na základě dohody (a smlouvy) s výrobcem, jako je třeba FAB nebo BKS. Takto vyrobený klíč nelze kopírovat ani zakoupit na trhu. Vyrobit jej může pouze původní výrobce.

Je dozický zámek bezpečnostní?

Dozický zámek slouží pro starý klasický dozický klíč, a nikdy není bezpečnostní. Hodí se do kůlny anebo jiných dveří, u kterých není předpoklad, že se za ně bude ukládat něco cenného. Dozické klíče mají typizované tvary, díky čemuž se nemusí kopírovat. Jednoduše se nakoupí už hotový klíč se stejným tvarem, jaký má ten, který přinesete do zámečnictví. Pokud se jedná o atypický klíč, musí se zhotovit na zakázku.

Mohlo by vás zajímat