Škoda napáchaná zloději při vykrádání bytů a domů každoročně přesahuje miliardu korun. Riziko vloupání se sice může snížit správným zabezpečením domu, ale i tak hrozí všem. Co v takovém nepříjemném okamžiku dělat?
Přijít domů a najít stopy po vloupání je nepříjemné nejen z hlediska materiálního, ale je to i velká zátěž na psychiku. Každý se s tím těžko vyrovnává. V takový moment je důležité zachovat chladnou hlavu a nejednat impulzivně.
Když člověk narazí na pootevřené vchodové dveře a vylomený zámek, je to šok. První reakce by mohla být vtrhnout dovnitř. To je ale chyba – uvnitř se stále může nacházet zloděj a v momentu překvapení se může zachovat agresivně a napadnout vás. Proto dovnitř nikdy nechoďte sami. Zazvoňte na souseda, aby šel dovnitř s vámi, nebo vyčkejte na příjezd policie.
Zavolat policii je první věc, kterou byste měli udělat, ještě než se vydáte do bytu. Policisté musí sepsat protokol o ohledání místa činu, který potom bude vyžadovat pojišťovna. Bez něj nemáte nárok na pojistné plnění.
Než policie dorazí, na nic nesahejte, nic nepřemísťujte a nepoklízejte. Lidé mají tendenci uklízet nepořádek, který lupiči způsobili. Jenže tím po nich zároveň zahladí stopy a tím za ně odvedou i kus práce. Policie musí přijet, zajistit místo ve stavu, v jakém se nachází, ohledat místo činu a sepsat protokol.
Během čekání na policii (nebo po jejím příjezdu, pokud do bytu nechcete vcházet) si vše zdokumentujte. Nafoťte všechny místnosti a zvláštní pozornost věnujte místům, kde zloději působili. Sepište seznam ukradených i poškozených věcí.
Neprodleně zablokujte svou bankovní kartu a nahlašte policii nebo na příslušném úřadě odcizení osobních odkladů. Zloděj by si totiž na váš občanský průkaz mohl sjednat půjčku nebo založit falešnou firmu.
Tip: Místo fyzických karet používejte virtuální. Ty mají tu výhodu, že nemohou být fyzicky odcizeny. Samozřejmě vždy existuje riziko, kdy se vám někdo může nabourat do mobilu či kdy vám jej někdo odcizí. Nicméně to riziko je nižší a karty v mobilním telefonu jsou navíc opatřeny heslem/čtečkou karet či obličeje. Navíc od roku 2024 se chystá tzv. digitální občanka.
Domácnost byste měli mít pojištěnou proti krádeži. Lhůta pro nahlášení pojistné události je 30 dnů od jejího vzniku, ale nejlepší je udělat to okamžitě. Zavolejte na pojišťovnu a ta buďto vyšle svého odborníka, aby přišel osobně vyčíslit škodu, nebo bude chtít alespoň protokol od policie. V protokolu musí stát, že zloděj násilně vnikl dovnitř a vyčíslení škod pojišťovny a policie se musí shodovat. V případě rozdílu by to pojišťovna mohla chtít dále řešit, což by věci zbytečně protáhlo a komplikovalo.
Pojišťovna bude pravděpodobně vyžadovat důkazy o vašem vlastnictví ukradeného majetku, obzvlášť pokud se jednalo o dražší majetek. Důkazy se myslí třeba účtenky, výpisy z bankovního účtu, záruční listy nebo fotky, na kterých jste vidět s odcizenou věcí (např. fotka z obýváku, na které je vidět televize). Cokoliv, co vás s danou věcí váže. Platná je i svědecká výpověď a čestné prohlášení.
Podle institutu promlčení lze nahlásit i dodatečně zjištěné odcizené věci. Promlčecí lhůta začíná běžet rok od nahlášení pojistné události a trvá tři roky. Potom už se člověk ničeho nedomůže. Pokud se ukradená věc najde, je povinné to nahlásit policii i pojišťovně, které za ni budete muset vrátit peníze.
Zloději neuvažují tak, že nemá cenu znovu chodit do už jednou vykradeného bytu. Ví, že majitel si musel následně pořídit nové věci, a proto ho budou chtít navštívit znovu. Řešení? Zvýšit zabezpečení bytu. Bezpečnostní dveře a okna, alarmy, kamery… Do takového domu se většina zlodějů neodváží.
Zdroje:
novinky.cz
chytre-bydleni.cz
epojisteni.cz