Co dělat, když nachytáte zloděje při činu

Noční můra realitou: ve vašem domě je zloděj. Taková situace je obrovský nápor na psychiku a být v takový okamžik seznámení s tím, co dělat, vám může pomoct nejen zloděje dopadnout a nepřijít o majetek, ale především: uchránit svoje zdraví nebo život.

Co dělat, když nachytáte zloděje při činu

Nikdo nechce přemýšlet nad černými životními scénáři, ale každý ví, že jejich prevence je na místě. Děsivý scénář nachytání zloděje při činu se může odehrát třemi způsoby:

1. Přijdete domů a zjistíte, že něco není v pořádku 

Toto je pravděpodobně “nejlepší” varianta, protože jste nepřišli do kontaktu se zlodějem, a on neví, že jste tu. Je otázka, zda se ještě nachází uvnitř, nebo už uprchl – ale to nemůžete vědět. Polije vás studený pot a do žil se vám vlije adrenalin, ale přesto je ze všeho nejdůležitější si zachovat chladnou hlavu a nejednat impulzivně. Zlaté pravidlo v tento okamžik zní: nikdy nevstupujte sami dovnitř! Zloděj chycený při činu může jednat zkratkovitě a agresivně. Tím se můžete vystavit riziku napadení a bohužel nikdy nevíte, čeho je který člověk schopný. 

Nejbezpečnější je okamžitě zavolat policii (dřív nebo později byste to stejně museli udělat, tak proč ne hned?) a počkat na bezpečném místě, dokud nedorazí. Situaci už pak převezmou do svých rukou profesionálové, kteří jsou na tyto situace trénovaní. Pokud nedokážete odolávat nutkání jít dovnitř do domu, protože si co nejrychleji chcete ověřit, co se skutečně děje, zkuste co nejrychleji sehnat souseda – ale i mezitím zavolat policii – abyste nešli dovnitř sami.

TIP: Vyvarujte se takovým situacím. Zabezpečte svůj domov bezpečnostními prvky.

2. Přijdete domů a vše se zdá být v pořádku

Jenže zloděj se vloupal do domu zezadu a vy se s ním najednou střetnete v některé místnosti. Spousta zlodějů dává při výběru cesty do domu přednost dveřím a oknům směřujícím do dvora. Lupič je překvapený a vy také. Opět platí nejdůležitější pravidlo – záchrana vlastního zdraví. Neodporujte mu, nejděte s ním do konfliktu, buďte mu po vůli a nechte jej utéct. Ano, budete mít pocit, že jste takto “prohráli”, jenže nikdy nemůžete tušit, zda nemá zbraň. Ta nemusí být vůbec vidět, protože nejčastěji bývá připnuta pod oblečením. Vytáhnout ji je otázka dvou vteřin a takový souboj nemůžete nikdy vyhrát (nenechávejte se inspirovat akčními filmy, realita je o dost ošklivější). Je lepší nechat zloděje upláchnout a předat následně policii alespoň jeho popis. Proto si jej co nejdůkladněji prohlédněte, všimněte si hloubky hlasu, tónu komunikace, nářečí, oblečení a jakékoliv specifika – například napadání na jednu nohu nebo jiný tělesný postih. Policii sdělte úplně všechno a nenechávejte si nic pro sebe, i kdyby se vám to zdálo irelevantní. Forenznímu vyšetřování občas nejvíce pomohou detaily, protože právě těmi se lidé specificky odlišují.

3. Spíte doma a vzbudí vás hluk 

Podle průzkumů kolem 42 % zlodějů nevadí se vloupat, i když majitelé spí doma. Pokud nemáte bezpečnostní prvky na oknech nebo dveřích, dostanou se dovnitř neslyšně pouze s tichým cvaknutím, a to i v rozmezí půl minuty až minuty. Když se vzbudíte a máte podezření, že v domě někdo je, přirozená reakce je jít se podívat – přece jen to může být kočka nebo děti, které odmítají spát. Je to mnohem pravděpodobnější vysvětlení a vy nechcete zbytečně vyvolávat paniku. To se vám ale může vymstít, protože jakmile vás zloděj odhalí, začne buď utíkat, nebo se s ním dostanete do přímého konfliktu. Jak zjistit, o co jde, aniž by člověk se prozradil? Stoprocentně to nikdy nepůjde. Proto se musíte spolehnout na svůj instinkt a smysly. Co slyšíte? Kroky a tlumené hlasy? Na základě těchto vjemů se musíte rozhodnout, zda zavoláte policii. Pamatujte, že je lepší zavolat ji zbytečně, než nezavolat a litovat toho. Pokud je to možné, opusťte domov, nebo volejte například zpod peřiny, abyste utlumili svůj hlas (nikdy nevypínejte na noc mobilní telefon). Potom nezbývá než vyčkat v této nepříjemné situaci, než se objeví policie. Kdyby zloděj (nebo zloději) mezitím začali utíkat, věřte, že s tím nic nenaděláte.

Přímý konflikt se zlodějem – jak se bránit?

Co když situace skutečně vyeskaluje až do fyzického konfliktu? Pokud by k tomu opravdu mělo dojít, vězte, že proti zloději můžete použít jakoukoliv sebeobranu včetně zbraní a jiných nástrojů, které vám zrovna přijdou do ruky.

Trestní zákoník pamatuje na právo bránit sebe, svou rodinu a majetek. Hlava III. trestního zákona určuje okolnosti vylučující protiprávnost činu – řečeno běžným jazykem to znamená, že chování, které by bylo běžně nezákonné, může být za určitých okolností přijatelné. 

Braňte se v mezích zákona

Co se týká sebeobrany, obecně lze říct, že by její síla měla odpovídat síle útoku. Násilí v sebeobraně smí člověk použít tehdy, když se neodvratně blíží útok protivníka (např. jde k vám, je agresivní a dá se z toho předpokládat, že se chystá zaútočit), nebo k němu již došlo. Pozor – nestačí, když jen nadává a zuřivě gestikuluje! To on musí vyvolat konflikt, pak se teprve jedná o sebeobranu. Ta končí v momentě, kdy je útok odvrácen – agresor buď ze své vůle přestává, je omráčený nebo už jinak není schopen pokračovat v útoku. Od tohoto okamžiku končí i sebeobrana a každé další násilí na pachateli je protiprávní a bude náležitě odsouzeno. Sebeobrana tedy nesmí mít charakter odplaty, kdy si na pachateli vybíjíte zlost, nebo po něm střílíte, i když už utíká pryč.

Nikdy nebojujte čestně, protože zloděj také nebude! Takový kop do rozkroku je jeden z nejefektivnějších zákroků, který můžete provést. K sebeobraně můžete použít zbraň – na tyto účely se běžně prodávají paralyzéry, obušky, boxery, pepřové spreje nebo nože. Není potřeba kvůli nim vlastnit zbrojní průkaz. Ideální je využít např. pepřový sprej v okamžiku překvapení, kdy to zloděj nečeká. 

Co dělat po vykradení?

Místo činu přenechte policii. Vše nechejte na svém místě, nic neuklízejte a nepřemisťujte. Policisté musí sepsat protokol o ohledání místa činu, který potom bude vyžadovat pojišťovna. Bez něj nemáte nárok na pojistné plnění. Následky vloupání si nafoťte a sepište seznam zcizených a poškozených věcí. Na obecním úřadě budete muset nahlásit odcizení osobních dokladů, zablokovat platební karty a zavolat pojišťovnu.


Zdroje:
http://zakony.centrum.cz/trestni-zakonik/cast-1 https://eurozpravy.cz/
https://www.zenysro.cz/
https://www.pojisteni.cz/majetek/proti-zlodejum https://www.zabezpecovaci-zarizeni.cz/osobni-bezpecnost3/obrana-pri-napadeni/
https://byznys.hn.cz/c1-59191850-pruzkum-zlodejum-nejvice-usnadni-vyloupeni-bytu-nebo-domu-spatne-zajistene-okno

Mohlo by vás zajímat