Aby bezpečnostní dveře plnily svůj účel, je především nutné, aby vždy dokonale pasovaly do zárubní, zároveň byly usazeny na pantech ve správné poloze, a neposkytovaly tak zlodějům žádnou šanci, jak bezpečnostní dveře prolomit.
Postupem let se ale bezpečnostní dveře opotřebovávají a je tak potřeba absolvovat proces seřízení vchodových dveří – dveře se totiž vlivem používání a změn teplot mohou ve futrech mírně posouvat, což zapříčiní jejich problematické dovírání, případně vám přestanou jít zavírat úplně. Náchylnost bezpečnostních dveří na pohyby v pantech navíc ještě umocňuje jejich vyšší váha oproti běžným dveřím a složitost jejich systému. Jak na seřízení dveří?
Hned na úvod je potřeba dodat, že každé bezpečnostní dveře jsou jiné a mohou si žádat trochu odlišný způsob seřízení – návod k seřízení zrovna vašeho modelu dveří by měl být součástí balení, případně jej lze nalézt online (na dveřích bývá umístěn QR kód). Avšak ve většině případů vám hravě postačí následující univerzální návod, jak seřídit bezpečnostní vchodové dveře.
K seřízení bezpečnostních dveří si přichystejte aku šroubovák, sadu bitů a imbusové klíče. Ještě před tím se však pokuste identifikovat problém, klíčové je zjistit zejména to, jestli dveře odpadávají od pantů, nebo si naopak žádají výškové seřízení.
V případě vodorovného seřízení vchodových bezpečnostních dveří postupujte následovně:
Při seřízení pantů vchodových dveří se vyvarujte časté chybě, která by mohla vést až k jejich poškození – nikdy neseřizujte pouze jeden pant. Vždy tedy seřiďte všechny panty. Seřízení je u moderních bezpečnostních dveří možné dělat s nasazenými dveřmi, u starších modelů se nicméně nevyhnete jejich vysazení.
Když si na seřízení netroufáte svépomocí, není žádná ostuda si zavolat odborníky.
Pokud zjistíte, že vaše vstupní dveře drhnou o práh, je nutno přistoupit k výškovému seřízení závěsů vchodových dveří. To provedete následovně: