Proč si pořídit bezpečnostní folie na okna

Ochrana před zloději i UV zářením, více bezpečí dětí i dospělých, stoprocentní soukromí v domě. To je jen krátký výčet výhod, které přináší bezpečnostní folie.

Proč si pořídit bezpečnostní folie na okna

V tomto článku vám představíme všechny možnosti použití folií a poradíme vám, jak postupovat, pokud je chcete mít doma.

Jak fungují bezpečnostní folie na okna?

Ochranné folie na okna se vyrábí laminováním několik vrstev velmi tenkých polyesterových filmů, které jsou vrstveny za pomoci lepidla. Několik vrstev lepidla bez foliemi zajistí, že se okno opatřené bezpečnostní folii nerozpadne na milion kousků. Sice se rozbije, ale zůstane pohromadě a zabrání tomu, aby se okno úplně vysklilo.

Bezpečnostní folie se instalují na již namontovaná okna, jsou totiž opatřeny samolepicí plochou, kterou stačí správně na plochu okna nalepit a vyhladit. Jejich aplikace je mnohem méně finančně náročná než jiné způsoby zabezpečení oken, ani nemluvě o jejich celkové výměně.

Ochrana na okna

Okenní ochranné folie vám pomůžou v mnoha různých situacích. Proč byste si je měli pořídit i vy?

Proti zlodějům

Bezpečnostní folie na sklo jsou velmi účinnou obranou proti zlodějům. Pokud se zloděj pokusí okno rozbít, zabere mu to spoustu práce, a i při dlouhé snaze se mu nepodaří okenní tabulku vysklít. Tyto folie navíc na okně nejdou vidět, takže jsou dobrou volbou v případě, že nechcete přehnaně upozorňovat na zabezpečení vašeho domu (a lákat tak zloděje na potenciální lup).

Je vhodné je instalovat na všechna okna, která jsou v potenciálním dosahu zlodějů, tedy okna a prosklené dveře v přízemí, balkonová okna a dveře, případně okna ve sklepě. Jsou vhodné jak pro rodinné domy a byty, tak pro komerční objekty, do nichž by se zloději mohli pokusit vloupat.

Proti pořezání

Určitě už jste někdy viděli vysklenou okenní tabulku. A ne vždy to bylo vinou zlodějů. Někdy se stane, že do skla někdo vrazí, protože si ho nevšimne. Jindy děti kopnou balon směrem, který nezamýšleli. Stejně tak může nastat milion dalších situací, kdy se okno rozpadne na milion kousků a zasype podlahu v celé místnosti.

Doporučuje se proto lepit bezpečnostní folie i na okna nebo prosklené dveře, které nechcete chránit kvůli zlodějům. Důvod je jednoduchý: při rozbití okna folie zabrání vysypání střepů z tabulky a pořezání lidí kolem. Kromě rodinných domů a bytů se proto hodí také do výrobních hal a skladů potravin, do hotelových a konferenčních sálů, do škol i univerzit, do nemocnic i tělocvičen.

Proti účinku počasí

Kroupy a vichřice někdy dokážou napáchat pěknou paseku. Někdy svou silou dokonce prorazí okenní tabulku, což znamená nejen spoušť v podobě střepů po celé místnosti, ale pokud nejste v danou chvíli doma, také zaplavení domu a poničení nábytku. Jak jsme zmínili výše, bezpečnostní folie zabrání rozsypání skla, takže ochrání váš interiér i během přírodních rozmarů. Doporučujeme proto ochranné folie instalovat především na všechna střešní okna, která jsou působení počasí vystavena nejintenzivněji.

Krycí neprůhledné folie (např. do koupelny)

Existují dva typy folie: čiré průsvitné folie, které na okně neuvidíte, a matné pískované folie, které naopak zabraňují, aby zvědavci skrz okno prohlédli. Používají se proto také jako ochrana do místností, které chcete skrýt před očima veřejnosti. Hodí se do koupelny nebo toalety v přízemí či do místnosti, kde máte uložené cennosti a do níž je možné zvenku nahlédnout.

Proti slunci

Folie na okna jsou nejen tichými hlídači domu, ale také chrání zdraví všech uvnitř. Ochranný UV filtr folií zabrání 99 % škodlivého UV záření před proniknutím skrze sklo. To oceníte nejen kvůli ochraně dětí, které vysedávají za okny, ale také tím zabráníte blednutí vybavení uvnitř. Kromě vaší rodiny nebo pracovníků vám tak poděkují také koberce, nábytek a obrazy na stěnách, které si udrží své původní zářivé barvy.

Údržba oken s bezpečnostní folií

Údržba oken s foliemi je úplně stejná jako u běžného skla, během umývání rozdíl nepoznáte. Je ale nutné, abyste nepoužívali abrazivní čisticí prostředky (s pískem) nebo kartáče, které by mohly sklo poškrábat. To ale nedoporučujeme ani u oken bez folií.

Jak nalepit folii na okno

Bezpečnostní folie jsou samolepicí a aplikují se na již namontovaná okna nebo dveře, a to na vnitřní plochu okna. Na plochu skla se nanese vodní film, na která se položí folie. Povrch folie se poté vyhladí dohladka za pomoci speciální stěrky. Lepidlo je poté třeba nechat zaschnout, což může trvat od 2 do 6 týdnů.

Bezpečnostní folii můžete aplikovat na okno i svépomocí, ale vyžaduje to pořádný kus zručnosti a praxe. Doporučujeme vám proto se obrátit na odborníka, který vám dodá správné velikosti folií a zajistí jejich hladké nalepení.

Zdroje:

https://ceskykutil.cz/clanek-15477-bezpecnostni-folie-na-sklo

https://www.idnes.cz/hobby/domov/dovolena-zabezpeceni-domu-bytu.A200707_112420_hobby-domov_bma

https://www.adlo.cz/cz/bezpecnostni-okna-bezpecnostni-folie

Mohlo by vás zajímat