Nejčastější způsoby vloupání do bytu nebo domu

Dokážete se na dům podívat očima zloděje a vymyslet způsob, kudy se do něj nejjednodušeji dostat? Lupiči vždy hledají slabá místa, a tak je nutné zajistit proti vloupání všechny potenciální přístupové cesty.

Nejčastější způsoby vloupání do bytu nebo domu

Podle průzkumu společnosti Jablotron se 82 % odsouzených zlodějů do vytipovaného objektu dostane během 5 minut. Vloupání do bytu či domu dokáží provést nehlučně, a to dokonce i když spíte ve vedlejším pokoji! Nemusí však přijít nutně dveřmi.

Nejslabší místo je okno

Překvapivě mnoho lidí podceňuje možnost vloupání oknem. Přitom překonat okno je nejjednodušší způsob, jak se dostat do domu, a není často ani potřeba rozbít sklo. Tento nedostatek vyřeší zabezpečení oken proti zlodějům pomocí kombinace několika ochranných prvků. Okno se tak stane téměř nedobytné. Bezpečnostní kování, jistící body, tvrzená skla, fólie, mříže či rolety – kombinací je mnoho.

Nečekané přístupové cesty

Opravdu jste se zamysleli nad všemi možnostmi, kudy zloděj může proniknout k vám domů? Občas jsou lidé překvapení tím, že investovali do ochrany domu, a zloději potom přišli jinudy. Máte garáž propojenou s domem? Nelze se přízemním oknem dostat k vám do sklepa? Co francouzská okna směrem do zahrady? Nebo zadní vchod do domu?

Zloději na domech hledají slabá místa. Dívají se na ně jiným okem než běžný člověk. Zkuste se podívat na svůj dům a položit si otázku: “Kdybych neměl/a klíče a všude by bylo zamknuto, jak bych se dostal/a nejsnáze do domu?” Obejděte dům a pokud vás nenapadne řešení, nejspíš jste dobře chránění.

Nenásilné otevření zámku do půl minuty

Stejně jako u oken platí, že otevřít dveře bez bezpečnostních prvků je pro zloděje snadné. Není nutné páčit dveře – během pár vteřin se dostanou do objektu nehlučně otevřením zámku. Zabezpečení dveří (tzn. bezpečnostní dveře, zámek a kování) je vhodné už jen proto, že to zloději berou jako signál, že se majitel stará o zabezpečení domu. Lidé jsou v tomto ohledu naštěstí už poučení a bezpečnostní dveře má zhruba ⅓ objektů v ČR. 

Hrubá síla

Lupiči se nicméně čím dál častěji uchylují k násilnému vniknutí. Jejich nejčastějšími nástroji jsou vrtačka, páčidlo a kladiva. Ani zde nepomůže nic jiného než kvalitní bezpečnostní dveře a okna. Rozdíl mezi běžnými a bezpečnostními je nesrovnatelný – zloději ví, že bezpečnostní dveře 3. třídy a vyšší nemá cenu vykrádat, protože si jen vylámou zuby. Vyhledávají co nejsnadnější cíle, a tak se zaměřují na domy bez viditelného zabezpečení. Pokud máte viditelný kamerový systém a kvalitní dveře s bezpečnostním kováním, lupiči raději půjdou jinam. Proč riskovat, když jinde to jde snadno?

“Internetové” krádeže

Rádi se na sociálních sítích chlubíte nově pořízenými věcmi? Mohlo by se vám to vymstít. Zloději si dnes vytipovávají oběti online – pozorují, jaké věci se nacházejí ve které domácnosti a podle toho si vybírají. Obzvlášť, pokud jste zrovna dali na internet fotky z probíhající dovolené – vědí, že nejste doma. Tyto krádeže se provádějí i na zakázku. Někdo si tímto způsobem vyhlídne domácnost a najme si lupiče na odvedení práce.

Technicky vzato se nejedná o způsob vloupání, ale nesdílet své soukromí je dnes důležitá součást celkového zabezpečení domácnosti.

Zloději se vrací 

Na závěr bohužel nepříjemný fakt: zloději se vrací do již vykradených bytů nebo domů, protože je jim jasné, že majitelé si museli pořídit zbrusu nové věci. Opět si budou hledat cestičku k vám domů. Proto je nutné po krádeži bezpodmínečně zajistit váš dům proti nezvaným návštěvám.


Zdroje:
novinky.cz
ct24.ceskatelevize.cz
chatar-chalupar.cz

Mohlo by vás zajímat