Jak na zabezpečení bytu přes mobil

Současná doba je specifická tím, že více než kdy dříve trávíme čas doma. Pokud však ze svého domu či bytu vytáhneme paty, chceme mít jistotu, že je náš domov v bezpečí. Toho lze dosáhnout mnoha způsoby, ale jednou z nejmodernějších metod je sledování domácnosti prostřednictvím mobilního telefonu.

Jak na zabezpečení bytu přes mobil

Tento typ zabezpečení má několik výhod. Především nemusíte být fyzicky doma, abyste měli vše pod dohledem – můžete to dělat odkudkoli na světě, pokud máte připojení k internetu. Pak také oceníte to, že upozornění přicházejí přímo na váš mobilní telefon, takže v případě potřeby můžete okamžitě jednat. Jak tedy funguje zabezpečení domácnosti přes mobilní telefon? A co všechno byste o něm měli vědět, abyste ho mohli využít naplno?

Co potřebujete pro zabezpečení bytu přes mobil?

Moc toho není. V zásadě byste měli mít dvě věci – bezpečnostní systém a mobilní aplikaci. Pomocí bezpečnostního systému můžete do domácí sítě připojit různé detektory a senzory. Mohou to být například dveřní a okenní čidla, detektory pohybu, detektory úniku vody atd. 

Mobilní aplikace vám pak umožní sledovat vše, co se děje ve vaší domácnosti – můžete zjistit, zda byly otevřeny dveře nebo okna, zda došlo k neobvyklému pohybu nebo zda byl zjištěn únik vody. V aplikaci si také snadno nastavíte upozornění, abyste byli okamžitě informováni, pokud se něco stane. Přímo v aplikaci můžete samozřejmě také celý bezpečnostní systém zapnout i vypnout.

Jak funguje elektronické zabezpečení domu či bytu?

V případě zabezpečení auta proti krádeži je to jasné. Zabezpečení alarmem, imobilizér anebo třeba GPS satelitní zabezpečení bývá u nových modelů již součástí standardní výbavy. 

Pro zajištění domu či bytu ale musíte mít o domácích bezpečnostních systémech alespoň základní přehled. Zajistit je potřeba totiž hned několik míst – vchodové dveře, zadní dveře, dveře do sklepa, okna, garáž, apod. 

Zabezpečovací systémy přes GSM patří k těm nejlevnějším, ale přesto velmi účinným způsobům zajištění vašeho domu či bytu před zloději. Nemusíte vynakládat horentní sumy na to, abyste celý systém zprovoznili. Dokonce to často zvládnete i sami doma, bez asistence odborné firmy. Zabezpečovací systémy vás navíc nemusí chránit pouze před zloději

Do systému můžete hravě nainstalovat i zařízení detekující vznik požáru, únik vody či plynu a další bezpečnostní rizika pro váš domov. Elektronické zabezpečení domu je totiž velmi univerzální a dokonce pohlídá i děti nebo zvířata. Aby mohlo takto fungovat, je ale potřeba nainstalovat nejrůznější čidla a detektory.

Standardní bezpečnostní systém se obvykle skládá z následujících zařízení:

  • Ústředna, která slouží jako „mozek“ celého systému. K této centrální jednotce jsou pak připojena všechna ostatní zařízení. Samozřejmě jednodušší systémy složené z jediného detektoru s integrovaným GSM modulem, ústřednu nepotřebují.
  • GSM modul, který je součástí ústředny a slouží k zasílání výstrah na mobilní telefon. Součástí ústředny může být také Wi-Fi modul, který bude s mobilní aplikací komunikovat prostřednictvím internetové sítě.
  • Senzory sloužící ke snímání prostoru, pohybu, úniku kouře, apod.
  • Alarmy, jejichž cílem je při narušení spustit poplach. Společně se spuštěním alarmu může být v případě zabezpečení bytu pomocí GSM odesílání upozornění také na váš mobil.
Fotka od Gerd Altmann

Před výběrem domovního alarmu byste měli mít jasno především v tom, k čemu bude zařízení sloužit, kam ho budete chtít umístit, ale také v tom, jaké funkce a typ připojení budete preferovat.

Co všechno může zabezpečovací systém ohlídat?

Prakticky vše, na co si vzpomenete. Záleží jen na vašich preferencích a finančních možnostech.

  • Co se děje v okolí domu

Nejčastěji si lidé pro zajištění bytu či domu pořizují bezpečnostní kamerový systém. Ten lze jednoduše propojit s mobilní aplikací na chytrém telefonu, využít pro něj Wi-Fi hotspot, anebo ho připojit přes webové rozhraní. 

Způsobů, jak připojit kameru k mobilu je hned několik a všechny mají společné to, že jakmile se data z kamery dostanou do telefonu, je možné nechat si zasílat upozornění – pokud se ve sledované oblasti bude dít něco nestandardního. 

Kamerový systém do domu je tím základním prostředkem pro jeho ochranu. Jeho součástí může být i chytrý videotelefon, který patří mezi velmi účinné způsoby zabezpečení domu. Jeho výhodou je velmi nenápadné sledování prostoru před vchodem nebo za domem a pořizování záznamů při detekci pohybu. Zároveň s tím může videotelefon posílat upozornění na váš mobil. 

Videotelefon může být rovnou součástí inteligentních bezpečnostních dveří, které mohou být kromě něho vybaveny motorizovaným zámkem, čtečkou otisků prstů, displejem z vnitřní strany a dalšími prvky. Mezi specializovaná zařízení vhodná pro zabezpečení dlouhodobě neobývaných nemovitostí patří fotopasti

Jejich baterie vydrží být aktivní i několik měsíců a fotopasti díky nim snímají pohyb na konkrétním místě. Případné zloděje sice od jejich činnosti neodradí, ale alespoň je zaznamená. Prakticky jde tedy o skrytou kameru a ideální řešení pro nachytání podezřelé osoby přímo při činu.

Fotka od Gary Pearce
  • Pohyb uvnitř bytu či domu

Jak již bylo zmíněno, jedním z nejdůležitějších aspektů zabezpečení vašeho domova je možnost sledovat, co se v něm děje, když tam nejste. Toho lze dosáhnout také pomocí detektorů pohybu s kamerou, které detekují pohyb ve vybraném prostoru a v případě neoprávněného vniknutí zaznamenají zloděje a mohou spustit poplach. 

Pohybové čidlo můžete nainstalovat rovněž na rámy oken a dveří a napojit přímo na hlasitý alarm. Bezpečnost zajistí také PIR (pasivní infračervený) detektor pohybu, který díky Fresnelově čočce na své přední straně zaznamená vniknutí nežádoucí osoby na základě rozdílu teplot. Máte-li doma instalovánu chytrou domácnosti, je možné si do systému připojit i detektor pohybu s Wi-Fi.

  • Ovládání prvků uvnitř bytu či domu

Prostřednictvím Wi-Fi nebo GSM modulu můžete mobilem ovládat například i některé běžné prvky domácnosti. Praktické je například ovládání žaluzií mobilem anebo otevírání dveří mobilem

Pomocí aplikace v mobilu ale můžete také například ovládat intenzitu vašeho domácího osvětlení anebo si po příjezdu domů z práce na dálku otevřít vrata, aniž byste museli vylézat z auta. 

Ovládání vrat mobilem je ostatně jedním z nejčastějších důvodů, proč si někteří lidé pořizují zabezpečovací systém. Nikomu se především v zimě nechce z vyhřátého auta vystupovat do sněhu.

  • Zabezpečení před živly

Váš domov nemusí ohrozit jen zloději. Bez varování může dojít také k úniku vody, vzniku požáru, úniku plynu a dalším nepříjemnostem, které se poměrně rychle mohou proměnit v obrovský problém. Proto je vhodné mít v domě jako součást zabezpečovacího systému také detektor úniku vody, detektor plynů s alarmem, GSM detektor kouře, případně rovnou požární detektor. Kam s nimi? 

Detektor vody se umísťuje na podlahu v místě, kde se domníváte, že hrozí riziko zaplavení a pokud se snímač namočí, odešle upozornění na váš mobilní telefon. Hlásiče požáru jsou obvykle napájeny bateriemi a detekují částice kouře ve vzduchu. Pokud dojde k požáru, spustí se alarm a zároveň se odešle upozornění na váš mobilní telefon. 

Hlásiče plynu jsou rovněž napájeny baterií a měří koncentraci hořlavých plynů ve vzduchu. Pokud hrozí nebezpečí výbuchu, spustí se alarm.

Fotka od Deniz Turgut

Jaký alarm do domu si pořídit?

Wi-Fi a GSM alarmy do domu se z hlediska pořizovacích nákladů hravě vejdou do 5 000 Kč. To je částka, kterou může pro bezpeční svého domova vynaložit téměř každý. Bezpečnostní alarm se skládá z centrální jednotky a periferních čidel, která s ní komunikují a vysílají do ní informace. 

Centrální jednotka je „mozkem“ celého bezpečnostního systému, který zpracovává všechny informace a v případě potřeby odešle upozornění na váš mobilní telefon. Výběr jednotlivých komponent a alarmových systémů závisí na velikosti domu nebo bytu, počtu místností a oken a na vašich vlastních potřebách a preferencích. Kromě domu je možné prostřednictvím GSM realizovat také zabezpečení garáže anebo auta. Díky zabezpečení auta přes mobil budete mít vždy přehled o tom, co se s vaším miláčkem děje, i v případě, že si ho půjčí čerstvě dospělý potomek na projížďku po městě.

Na co se zaměřit při výběru bezpečnostního systému?

Jednou z nejdůležitějších věcí, kterou je třeba při výběru alarmového systému zvážit, je způsob jeho napájení. Naprostá většina bezpečnostních systémů je napájena z baterií, což znamená, že budou fungovat i v případě výpadku proudu. To je nesmírně důležité například v případě požáru, kdy záleží na každé vteřině. Některé zabezpečovací systémy mají také záložní zdroj energie v podobě generátoru, který se spustí, pokud dojdou baterie. 

Dalším důležitým faktorem je, jakým způsobem se zabezpečovací systém zapíná a vypíná. Nejběžnější způsoby jsou dálkový ovladač na klíče, RFID štítek umístěný na klíčenku nebo mobilní aplikace napojená na GSM či Wi-Fi modul. Při výběru zabezpečovacího systému nezapomeňte zvážit, jaký druh čidel potřebujete a kolik jich potřebujete. Potřebujete senzory dveří a oken? Postačí vám detektory pohybu? Chcete mít možnost ovládat osvětlení v domě na dálku? Nakonec zvažte cenu. I když je důležité najít cenově dostupný systém, neobětujte kvalitu kvůli ceně. Dobrý bezpečnostní systém je investice, která se vám v případě potřeby mnohonásobně vrátí.

Mohlo by vás zajímat