Ačkoliv se na první pohled jedná o obyčejné dveře, mohou zabránit ztrátám na životech i majetku. Je...
Ačkoliv se na první pohled jedná o obyčejné dveře, mohou zabránit ztrátám na životech i majetku. Jejich hlavní funkcí je zabránit šíření ohně a kouře. Jak se protipožární dveře rozdělují a fungují?
Pokud vybíráte vchodové dveře do bytu, je požadavek na protipožární odolnost zcela na místě. Protipožární dveře mají vnitřní konstrukci složenou z odolných materiálů, které odolají ohni a s kouřotěsným těsněním nepropustí ani kouř. V tomto případě však nestačí pouhé tvrzení prodejce, ale především potřebné certifikáty.
Kvalitní protipožární dveře se vždy skládají z celoocelové konstrukce, která pomáhá zabránit šíření požáru. Podle použitých materiálů se také dělí do dvou základních tříd – D1 a D3.
Protipožární dveře do bytu i domu musí být dále označeny jako požární uzávěr, což je údaj, který u dveří naleznete vyražený na pantu.
Základním údajem je požární odolnost, tedy doba, po kterou jsou dveře schopny odolávat plamenům. Tento údaj je vždy uvedený na štítku dveří. Údaj je uvedený v minutách a existuje několik tříd, takže najdete dveře, které odolají 30, 45, 60, nebo dokonce 180 minut.
Dalším parametrem je měřená teplota na straně požáru, tento údaj naleznete pod označením EI a EW. V případě označení EW se měří teplo vycházející ze dveří, u třídy El rozhoduje povrchová teplota dveří. Pokud tedy na štítku dveří naleznete označení EI 60 tak víte, že dveře vydrží minimálně hodinu bez prohoření skrz. Údaj EW označuje dobu, po kterou dveře zadrží sálavé teplo do doby, než vzplanou materiály v jejich bezprostředním okolí.
Dalším důležitým parametrem je kouřotěsnost, protože právě kouř je u požáru jedním z nejnebezpečnějších zabijáků. Tuto vlastnost naleznete na štítku dveří pod písmenem “C”.
Certifikované protipožární dveře dokáží chránit vaše zdraví i majetek a díky možnostem vyhotovení na míru se hodí do každé domácnosti.
Ne vždy musíte požární bezpečnost vyžadovat, v mnoha případech ji však vyžaduje přímo zákon. Pokud pořizujete vchodové dveře do bytu v činžovním nebo panelovém domě, vždy se musí jednat o bezpečnostní protipožární dveře, ať už chcete, nebo ne. Každý byt je totiž považován za zvláštní požární úsek, který musí být oddělen. A to dveřmi certifikovanými minimálně normou EI 30 z obou stran.
V případě rodinných domů platí prakticky to stejné. V tomto případě je však celý dům považován za jeden protipožární úsek a požadavek na certifikace vzniká pouze u vstupních dveří do domu.
Cena protipožárních dveří se skládá ze samotných dveří, rámu a profesionální montáže. Samotné dveře totiž nestačí, vždy jsou nutností i ocelové protipožární zárubně.
Bezpečnostní dveře můžete mít prakticky ve všech možných provedeních, které si dokážete představit:
Problém není ani ve výrobě atypických dveří přesně dle vašich požadavků. A to co se týče rozměrů, tak i povrchové úpravy a designu. Zde můžete dostat prakticky to stejné provedení, jako u klasických bezpečnostních dveří do bytu:
Rozměry protipožárních dveří skladem jsou nejčastěji v klasických rozměrech 60, 80 a 90. Problém však není ani úprava dle vašich požadavků.