Jak změřit rozměry dveří?

Pořízení bezpečnostních dveří obnáší většinou výměnu nejen samotných dveří, ale i zárubně. Rozměry dveří a zárubní musí být zaměřeny přesně a v těch správných roztečích. Jak na to?

Jak změřit rozměry dveří?

Princip měření rozměrů dveří se naštěstí nemění, ať už pořizujete vchodové, interiérové nebo bezpečnostní dveře.

Jak změřit velikost dveří

Změřit rozměr dveří není nic těžkého. Jediné dva údaje jsou šířka a výška dveří. Standardní rozměr vchodových dveří je 197 cm na výšku a 90 nebo 100 cm na šířku (méně častěji je na výšku 210 cm). 

Šířka dveří se měří v užší rozteči zárubně, tzv. ve falci – tedy ne v rozšířené části, do které se vloží dveře. 

To samé platí i pro výšku – ta se měří od horní nerozšířené části zárubně po zem, ne po práh.

Pokud máme klasické “osmdesátkové dveře”, měla by naměřená hodnota vyjít přesně 80 cm a v širší části cca o dva cm více (ale ta není podstatná). Firma při instalaci může výšku dveří na místě seříznout, nikoliv však šířku.

Žádné další údaje jako kompletní šířka dveří včetně zárubní nás nezajímají.

Orientace dveří: pravá/levá a vnitřní/vnější

Zjištění orientace dveří si vysvětlíme na následujícím příkladě: 

  • Postavíme se čelem ke dveřím tak, aby se otevíraly směrem k nám a sáhneme po klice.
  • Podle toho, kterou rukou držíme kliku, se určují levé/pravé dveře. Pokud kliku držíme přirozeně v pravé ruce, jedná se o pravé dveře. Pokud ji držíme přirozeně v levé ruce, jedná se o levé dveře
  • Pro kontrolu: levé dveře by měly mít kliku na pravé straně a pravé dveře na levé.

K vchodovým bezpečnostním dveřím jsme si stoupli tak, že se otevírají směrem k nám. Jestli stojíme na ulici nebo na chodbě paneláku, stojíme na jejich vnější straně, na které budeme nejspíš chtít kouli namísto kliky. Jejich vnitřní strana je uvnitř bytu či domu a na budeme ji chtít osadit klikou (ideálně s vrtulkou pro snadné zamykání a odemykání).

pravé dveře
Pravé dveře, Zdroj: Photo by Dima Pechurin

Jak změřit zárubeň

Pokud chcete vyměnit běžné dveře za bezpečnostní, pravděpodobně budete měnit i obložkovou zárubeň. Kvůli nejvyšší kompatibilitě a funkčnosti se doporučuje vyměnit oboje. 

Stavební otvor pro instalaci zárubní musí být na každé straně dveří (tedy levé, pravé a horní, podlahu nepotřebujeme) větší o 5 cm.

Dveře o šíři 80 cm a výšce 197 cm budou potřebovat stavební otvor o šíři 90 cm (80 cm + 5 cm vlevo + 5 cm vpravo) a výšce 202 cm (197 cm + 5 cm). Do něj se umístí zárubeň a do ní dveře.

Správná šířka zárubně

Ošemetnější je to však se hloubkou zárubní. Ta se pochopitelně odvíjí od šířky zdi, jenže jak změřit šířku zdi? Ta je málokdy zcela přesná. V některých místech může vycházet méně a v některých více. V takovém případě bereme v potaz nejširší možné místo (užší místa zdi se přištukují nebo přitmelí).

Tloušťka zdi 8,0-8,9 cm vyžaduje zárubeň s označením 8 cm. Obdobně je to s každou možnou tloušťkou zdi. Dá se tedy říct, že směrodatné je číslo před desetinnou čárkou, když měříme v centimetrech:

Tloušťka zdiOznačení zárubně
9,0-9,9 cm9 cm
10,0-10,9 cm10 cm
11,0-11,9 cm11 cm
12,0-12,9 cm12 cm
… a dále.


Horší je, že zdi často nebývají zcela svislé, i když se tak mohou na první pohled jevit. Ve dvoumetrové výšce se může už vyskytovat znatelná odchylka od podlahy. Kdybychom do otvoru vsadili zárubeň podle takto křivé stěny, zárubeň i dveře by byly nakřivo (jejich vrch by se nakláněl směrem k nám, nebo od nás). Proto je nutné vyměřit svislice, jednu od podlahy a druhou od stropu tak, aby neprocházely skrze rovinu zdi. Vznikne nám tak širší rozměr obsahující celou zeď, který je určující. Na jeho základě zvolíme zárubeň podle tabulky uvedené výše.

Zárubeň musí být zaměřena přesně, roli mohou hrát milimetry. Profesionálové toho dosahují pomocí dvoumetrové vertikálně postavené vodováhy. Pokud ji nemáte nebo postrádáte zkušenosti (či sebedůvěru), je lepší se rovnou obrátit na odborníky.

zdroj: Phil

Promítnou se rozměry dveří do ceny?

Pochopitelně záleží na každé firmě, ale je běžné, že dveře všech klasických (=ne atypických) rozměrů stojí stejně. Standardní rozměr dveří, jako je 197v/80š nebo 197v/90š je tedy za tu samou cenu. Připlácí se jen za nadstandard, jako je zvýšená požární odolnost, zvukotěsnost a další.


Zdroje:
https://www.sepos.cz/rs/prakticke-rady/
https://www.ubydleni.cz/jak-spravne-zmerit-velikost-dveri-a-zarubni/
www.estav.cz/cz/2844.doporucene-rozmery-dveri-a-smer-jejich-otevirani
www.atlaso.cz/mereni-dveri/

Mohlo by vás zajímat