Jak změřit rozměry dveří?

Pořízení bezpečnostních dveří obnáší většinou výměnu nejen samotných dveří, ale i zárubně. Rozměry dveří a zárubní musí být zaměřeny přesně a v těch správných roztečích. Jak na to?

Jak změřit rozměry dveří?

Pokud máte v plánu měnit vícero dveří a nevíte si rady, jak změřit vchodové, interiérové, či bezpečnostní dveře, potěšíme vás. Princip měření rozměrů všech typů dveří je naštěstí stejný.

Jak změřit velikost dveří

Zjistit rozměr dveří není nic těžkého. Jediné dva potřebné údaje jsou šířka a výška dveří. Standardní výška vchodových dveří je 197 cm a šířka 90 nebo 100 cm. Výška vchodových dveří 210 cm je méně častá, ale pomalu narůstá její obliba i dostupnost.

Výška vchodových nebo interiérových dveří o 13 cm vyšší je praktická a ocení ji lidé vyššího vzrůstu nebo pokud budete stěhovat rozměrnější nábytek. Běžná tloušťka dveří je 40 mm. Lze si pořídit dveře s větší tloušťkou se speciálními vlastnostmi (např. odhlučnění).

Šířka dveří se měří v užší rozteči zárubně, tzv. ve falci – tedy ne v rozšířené části, do které se vloží dveře. 

To samé platí i pro výšku – ta se měří od horní nerozšířené části zárubně po zem, ne po práh.

Pokud máte klasické “osmdesátkové dveře”, měla by naměřená hodnota vyjít přesně 80 cm a v širší části cca o 2 cm více (ale ta není podstatná). Firma při instalaci může výšku dveří na místě seříznout, nikoliv však šířku.

Žádné další údaje (jako kompletní šířka dveří včetně zárubní) nás nezajímají.

Orientace dveří: pravá/levá a vnitřní/vnější

Jako první krok potřebujete vědět, jak poznat orientaci dveří. Zjištění jejich orientace je velmi jednoduché a vysvětlíme si jej na následujícím příkladě, a to díky směru otevírání dveří:

  • Postavte se čelem ke dveřím tak, aby se otevíraly směrem k vám a sáhněte po klice.
  • Podle toho, kterou rukou držíme kliku, se určují levé/pravé dveře. Pokud kliku držíte přirozeně v pravé ruce, jedná se o pravé dveře. Pokud ji držíte přirozeně v levé ruce, jedná se o levé dveře
  • Pro kontrolu: levé dveře by měly mít kliku na pravé straně a pravé dveře na levé.
  • Nyní již víte, jak poznat levé a pravé dveře.

vchodovým bezpečnostním dveřím si také stoupnete tak, že je otevřete směrem k sobě. Jestli stojíte na ulici nebo na chodbě paneláku, stojíte na jejich vnější straně, na které budete nejspíš chtít kouli namísto kliky. Jejich vnitřní strana je uvnitř bytu či domu, tu budete chtít osadit klikou (ideálně s vrtulkou či olivou pro snadné zamykání a odemykání).

pravé dveře
Pravé dveře, Zdroj: Photo by Dima Pechurin

Jak změřit zárubeň

Pokud chcete vyměnit běžné dveře za bezpečnostní, pravděpodobně budete měnit i obložkovou zárubeňPro nejvyšší kompatibilitu a funkčnost se doporučuje vyměnit oboje. 

Stavební otvor pro instalaci zárubní musí být na každé straně dveří (tedy levé, pravé a horní, podlahu nepotřebujeme) větší o 5 cm.

Dveře s šířkou 80 cm a výškou 197 cm budou potřebovat stavební otvor o šíři 90 cm (80 cm + 5 cm vlevo + 5 cm vpravo) a výšce 202 cm (197 cm + 5 cm). Do něj se umístí zárubeň a do zárubně dveře.

Správná šířka zárubně

Ošemetnější je to však s hloubkou zárubní. Ta se odvíjí od šířky zdi, jenže ta je málokdy zcela přesná. V některých místech může vycházet méně a v některých více. V takovém případě bereme v potaz nejširší možné místo (užší místa zdi se přištukují nebo přitmelí).

Tloušťka zdi 8,0-8,9 cm vyžaduje zárubeň s označením 8 cm. Obdobně je to s každou možnou tloušťkou zdi. Dá se tedy říct, že směrodatné je číslo před desetinnou čárkou, když měříme v centimetrech:

Tloušťka zdiOznačení zárubně
9,0-9,9 cm9 cm
10,0-10,9 cm10 cm
11,0-11,9 cm11 cm
12,0-12,9 cm12 cm
… a dále.

Horší je, že zdi často nebývají zcela rovné, i když se tak mohou na první pohled jevit. Ve dvoumetrové výšce se může už vyskytovat znatelná odchylka od podlahy. Kdybychom do otvoru vsadili zárubeň podle takto křivé stěny, zárubeň i dveře by byly nakřivo (jejich vrch by se nakláněl směrem k nám, nebo od nás). Proto je nutné vyměřit svislice, jednu od podlahy a druhou od stropu tak, aby neprocházely skrze rovinu zdiVznikne nám tak širší rozměr obsahující celou zeď, který je určující. Na jeho základě zvolíme zárubeň podle tabulky uvedené výše.

Zárubeň musí být zaměřena přesně, roli mohou hrát milimetry. Profesionálové toho dosahují pomocí dvoumetrové vertikálně postavené vodováhy. Pokud ji nemáte nebo postrádáte zkušenosti (či sebedůvěru), je lepší se rovnou obrátit na odborníky.

zdroj: Phil

Promítnou se rozměry dveří do ceny?

Pochopitelně záleží na každé firmě, ale je běžné, že dveře všech klasických (=ne atypických) rozměrů stojí stejně. Standardní rozměr dveří (197v/80š nebo 197v/90š) je tedy za tu samou cenu. Připlácí se jen za nadstandard, jako je jiný rozměr, zvýšená požární odolnost, zvukotěsnost, atypičnost a další.

Co by vás ještě mělo zajímat

Víte, jaká by měla být výška kliky dveří? Její norma není daná a můžete si ji nastavit dle svých požadavků. Například podle člena rodiny s průměrnou výškou, aby klika vyhovovala všem. To můžete, pokud si pořídíte dveře bez předem nainstalované dveřní kliky. Nejčastěji se však setkáte s variantou nainstalované kliky ve výšce 1 m.

S dveřní klikou souvisí i instalace zámku. Měli byste vědět, jak správně změřit zámek do dveří.

Budete potřebovat 5 rozměrů:

  • rozteč – vzdálenost od středu kliky po střed otvoru pro klíč (standardně v mírách od 72, 90 nebo 92 mm)
  • dornmass – vzdálenost od čela zadlabacího zámku k ose kliky (standardně 40, 50 a 60 mm)
  • zádlab – udává hloubku zádlabu (standardně 60 nebo 80 mm a v případě FAB 63 mm)
  • délka čelního štítu
  • šířka čelního štítu

Požadavky kladené na rozměr dveří jsou různé podle typu místnosti. Budete-li vybírat dveře do komory, šatny či do technické místnosti, postačíte si s dveřmi v šířce 60 cm. Do koupelny a WC využijete dveře o šířce 70 cm, interiérové pak mají 80 cm a vchodové 90 cm. V případě nutnosti bezbariérovosti volíme 90 cm a více. To je totiž minimální potřebná šířka dveří pro vozíčkáře.


Zdroje:
https://www.sepos.cz/rs/prakticke-rady/
https://www.ubydleni.cz/jak-spravne-zmerit-velikost-dveri-a-zarubni/
www.estav.cz/cz/2844.doporucene-rozmery-dveri-a-smer-jejich-otevirani
www.atlaso.cz/mereni-dveri/

Mohlo by vás zajímat