Jak zabezpečit sklep v paneláku: 6 praktických tipů

Jízdní kola, kočárky, lyže, pneumatiky, vybavení na zahradu… sklepních loupeží každým rokem přibývá...

Jak zabezpečit sklep v paneláku: 6 praktických tipů

Jízdní kola, kočárky, lyže, pneumatiky, vybavení na zahradu… sklepních loupeží každým rokem přibývá a mizí při nich vše, co se dá zpeněžit. Podle statistik se zloději bez problémů dostanou za vchodové dveře panelového domu. Stačí jen říct “roznos letáků” a důvěřivost lidí udělá své. Nedejte mu šanci proniknout až do vašeho sklepa. 

Za krádeže je často zodpovědná nevšímavost lidí a zcela nezabezpečený sklep. Nejlepší prevence sklepní krádeže je nepouštět do domu nikoho neověřeného a nedávat do sklepa nic hodnotného. A pokud ano, tak se ujistit, že si to lupiči neodnesou. Čím více překážek musí zloděj překonat, tím vyšší je pravděpodobnost, že rezignuje. Tento článek se soustředí na panelákové sklepní kóje, ale většina zmíněných bezpečnostních prvků je využitelná i v jakémkoliv jiném sklepě.

1 Několikanásobné bezpečnostní dveře

Dveře jsou základ. Do vaší sklepní kóje vedou troje: vchodové od domu, vstupní dveře do sklepa a pak do kóje samotné. Bezpečnostní by měly být minimálně dveře do sklepa, ale ideálně všechny. Pokud nebudete pořizovat bezpečnostní dveře od sklepní kóje, opatřete je alespoň bezpečnostním zámkem a masivní petlicí. Nejúčinnější je nakombinovat několik ochranných prvků tak, aby bylo jasně vidět, že sklep je těžké dobýt. 

2 Do sklepa není vidět

Díky tomu, že jakýmkoliv způsobem zakryjete výhled do sklepní kóje (pochopitelně nejlépe zdí), se zloděj možná rozhodne vykrást tu vedle, kde vidí kolo. I okna se dají zatmavit, aby nebylo vidět zvenčí.

3 Bezpečnostní mříže do sklepa

Mříže jako bezpečnostní prvek představují jakousi “klasiku”. I když dnes existují i jiné způsoby zabezpečení, bezpečnostní mříže stále výborně slouží svému účelu. Nejsou sice levné, ale jsou spolehlivé. Lze je instalovat i do sklepních oken. Zde by mohla být alternativou tvrzená skla nebo bezpečnostní fólie, ale nejlepší je spolehnout se na “staré dobré mříže”. Jsou odolné a zloděje odradí už jen od pohledu. Navíc mříže za okny sklepa ničemu nevadí (kdežto za okny ložnice by příliš přívětivě nepůsobily)

4 Uzamykat hodnotné věci

Pokud nemáte místo jinde a nezbývá vám, než některé věci dát do sklepa, zamykejte i je. Do podlahy navrtejte masivní ocelová oka, ke kterým kolo, kočárek či jinou dražší věc zamknete pořádným zámkem

5 Elektronický zabezpečovací systém

Alarmy, detektory, kamery. Cokoliv, co dokáže odhalit přítomnost zloděje a nejlépe spustit poplach, když se nějaký objeví. Máloco odstraší lupiče tak, jako když na něj něco upozorní. Ze stejného principu nechce být ani viděn – automatické rozsvěcování světel ve společných prostorách včetně sklepa také není od věci.

6 Pojištění sklepa

V neposlední řadě zbývá sklep pojistit. Pojištění sklepa bývá sice často už součástí pojistných smluv domácnosti, ale je lepší si to vždy ověřit. Čím vyšší zabezpečení sklepa, tím vyšší pojistné plnění. 
Pamatujte, že zabezpečení je jen tak účinné, jako jeho nejslabší článek!

Mohlo by vás zajímat